Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Listwy przypodłogowe, do czego służą i jak je dobierać

Iwona Mere

Listwy i cokoły maskują przerwy dylatacyjne podłóg, a przy tym stanowią ważny detal wnętrz. Decyzja, jakie wybrać, nie jest prosta, zwłaszcza że łączymy wiele materiałów o zróżnicowanej kolorystyce.

listwy przypodłogowe, listwy cokołowe
Listwa dopasowana kolorystycznie i stylistycznie do stolarki drzwiowej
Fot. Komfortexspa
Styk podłogi ze ścianą to bardzo wyeksponowane miejsce, które wymaga starannego wykończenia. Z reguły montuje się tu listwy przypodłogowe, bo dobrze spełniają cały zestaw zadań.

Po pierwsze - maskują szczelinę dylatacyjną, której rolą jest zabezpieczenie posadzki przed wybrzuszaniem się wskutek zmian wilgotności (odstęp o szerokości od kilku do kilkunastu milimetrów "amortyzuje" ruchy wywołane kurczeniem i rozszerzaniem się drewnianych desek lub paneli). Dobierając listwę pamiętajmy, że jej grubość musi wystarczyć do zakrycia tej szczeliny.

Po drugie - chronią ściany przed uszkodzeniami i zabrudzeniem, co nie jest bez znaczenia dla wyglądu wnętrz. Odkurzając lub ścierając mopem domowe podłogi, łatwo pozostawić na ścianach nieestetyczne ślady. Listwy są znacznie odporniejsze niż tynk lub farba, dlatego stanowią praktyczne wykończenie krawędzi podłogi. Naturalnie, aby dobrze wywiązywały się z tego zadania, muszą być albo dosyć szerokie, albo odpowiednio wysokie.

Po trzecie - umożliwiają rozprowadzenie kabli. To sposób na uniknięcie przedłużaczy i kłębów przewodów, jeśli dopiero na etapie eksploatacji okaże się, że nie wszystkie gniazdka zostały rozmieszczone optymalnie. Istnieją modele listew wyposażone w specjalne korytka i uchwyty, a także złączki umożliwiające wyprowadzenie przewodów czy multiboxy, czyli dopasowane do profilu listwy gniazda (elektryczne, telefoniczne i inne).

Ostatnim, chociaż na pewno nie najmniej ważnym zadaniem listwy jest estetyczne "domknięcie" wnętrza. Chodzi o stworzenie harmonijnego połączenia między podłogą i ścianami, a także stolarką. Drzwi wewnętrzne są przecież istotnym składnikiem kompozycji, dlatego przy wyborze listew warto uwzględniać ich formę, kolor oraz wykończenie.

Jak dobierać listwy?

Podstawowym kryterium wyboru rodzaju listew jest naturalnie stan konta inwestorów. Aby jednak ograniczenia finansowe nie?zniweczyły końcowego efektu, czyli urody wnętrz, warto od początku uwzględniać w kosztorysie niezbędne detale wykończeniowe i unikać prowizorki (która, jak uczy doświadczenie, bywa niestety bardzo trwała).

Listwa dopasowana do podłogi

Pierwszym, kluczowym elementem mającym wpływ na dobór listew jest podłoga. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z podłogą drewnianą, trudno o lepszy efekt niż obramowanie jej listwą z tego samego materiału. Aby uniknąć zbyt ostrego kontrastu i wizualnie nie zacieśniać pomieszczeń, do ciemnych podłóg należy dobierać niskie kształtne profile czy ćwierćwałki, wyższe cokoły rezerwując dla posadzek z jasnego drewna. Także do laminowanych podłóg łatwo dopasujemy listwy w takim samym wykończeniu i wzorze. Natomiast do posadzek ceramicznych, poza łazienką, nie polecam cokołów ceramicznych. Odradzam też kupowanie specjalnych listew do wykładzin dywanowych, które umożliwiają wywinięcie pasa wykładziny podłogowej na ścianę. W obu sytuacjach podłogi zdecydowanie zyskają i nabiorą luksusowego charakteru dzięki ramie z dosyć wysokiej i "płaskiej" (ewentualnie lekko frezowanej) listwy z drewna czy MDF-u.

Listwa dopasowana do stolarki

Powiązanie listew przypodłogowych ze stolarką wewnętrzną to ogólnie dobry pomysł, zarówno tam, gdzie drzwi dopasowano do podłóg (drewnianych, laminowanych, korkowych itp.), jak i tam, gdzie kontrastują one z posadzkami. Sprawdzonym sposobem na harmonijny wygląd wnętrz jest biała stolarka drzwiowa. Doskonale prezentuje się ona w niemal każdym otoczeniu - od tradycyjnego, poprzez stylizowane aż po zupełnie nowoczesne (gdzie może konkurować przede wszystkim z mniej uniwersalnymi i droższymi taflami szkła). Dodatkowym atutem białej stolarki może być cena, bo pod powłokami malarskimi nie potrzebujemy naturalnego drewna, wystarczy gładka lub tłoczona płyta drewnopochodna. Idealnym dopełnieniem takich drzwi (i ościeżnic oraz opasek) są białe listwy przypodłogowe. Taki zestaw nie zacieśni i nie zdominuje nawet skromnych wnętrz, pozwoli też ujednolicić wygląd pomieszczeń z podłogami z różnych materiałów.

Listwa w kolorze ściany

Jednym z bezpieczniejszych a zarazem eleganckich rozwiązań jest połączenie listwy ze ścianą poprzez pomalowanie jej na ten sam kolor. Może to być zarówno odcień wyraziście kontrastujący z płaszczyzną podłogi, jak i do niej zbliżony. W sytuacji, gdy ściany i podłoga niemal zlewają się ze sobą, potrzebujemy we wnętrzu innych przyciągających uwagę akcentów - ciekawych faktur czy mebli.

Rozwiązania ryzykowne

Na wielu inspirujących zdjęciach możemy oglądać oryginalne listwy - odcinające się zarówno od podłóg, jak i od ścian - takie, które właściwie nadają ton pomieszczeniom albo radykalnie zmieniają charakter wnętrz. Większość rozwiązań to autorskie kompozycje doświadczonych stylistów. Nie należy ich mechanicznie kopiować, bo ryzyko porażki jest spore. Liczy się nie odwaga, ale rozwaga.

Uwaga! Wszystkie listwy przypodłogowe powinny być mocowane do ścian, a nie do podłogi, by ewentualne odkształcenia warstwy posadzkowej nie spowodowały powstawania brzydkich szpar czy uszkodzeń. Jeśli powierzchnie nie są równe, można posłużyć się listwami wyposażonymi w elastyczne uszczelki dobrze wypełniające i maskujące szczeliny.

Czytaj także:

Rodzaje listew przypodłogowych



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



Skomentuj:

Listwy przypodłogowe, do czego służą i jak je dobierać