Parkiet inny niż zwykle
Ozdobne wielobarwne parkiety kuszą bogactwem wzorów. Warto się jednak dobrze zastanowić przed wyborem takiej podłogi i wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała w zestawieniu z planowanym wyposażeniem wnętrza.
Praktyczne wzory
Najbardziej bezpiecznym wzorem posadzki, zwłaszcza z gatunków drewna znacznie odkształcających się pod wpływem zmian wilgotności oraz temperatury, pozostaje tradycyjna jodełka. Nie jest zatem przypadkiem, że była ona do niedawna w tak powszechnym użyciu. Dzięki układowi w jodełkę niwelowane są zmiany wymiarów deszczułek (które stale kurczą się lub wydłużają, czyli - jak mówią parkieciarze - "pracują"). Odwrotnie dzieje się w parkiecie o wzorze okrętowym lub cegiełkowym - tu powiększenia lub pomniejszenia wymiarów poszczególnych elementów sumują się, dlatego cegiełkę często przeplata się poprzecznie ułożonymi deszczułkami.
Inne popularne wzory to podwójna lub potrójna jodełka, kwadraty albo różnego rodzaju plecionki. Posadzki, których elementy ułożono względem siebie skośnie lub poprzecznie, są dużo bardziej stabilne wymiarowo niż takie, w których wszystkie elementy leżą w jednym kierunku.
Bogactwo wzorów
Parkiety są znane i stosowane od ponad 300 lat. Do wyboru jest olbrzymia liczba wzorów - od zwykłej jodełki po najbardziej wymyślne kompozycje wykonane z elementów o najróżniejszych kształtach, i to nie tylko kwadratów, trójkątów czy rombów, ale także półkoli czy łuków. Wprowadzenie do produkcji parkietów również egzotycznych gatunków drewna o niespotykanych dotąd barwach dodatkowo wzbogaciło ofertę. Jeśli wyobrazimy sobie, że każdy taki pojedynczy wzór może być wykonany z innego drewna, powstanie nieskończona liczba kombinacji. Niezależnie jednak od tego, co najbardziej rzuca się w oczy - czyli wyglądu podłogi i wzoru parkietu - są różne sposoby jej wykonania.
Zamiast przyklejania gotowego wzoru na papier stosuje się także spinanie deszczułek (od spodu) specjalnymi zszywkami, co ułatwia pracę parkieciarzom.
Tafle parkietowe mogą być również w postaci ram (połączonych na czopy i gniazda), których wnętrza wypełnione małymi elementami łączonymi na pióra i wpusty tworzą pojedynczy wzór. Grubość ram i elementów wewnętrznych jest taka sama i wynosi zazwyczaj 22 mm, choć na specjalne zamówienie wykonuje się także grubsze (34 mm). Wymiary tafli są duże: 98×98 cm, a nawet 120×120 cm. Pojedyncze tafle z ułożonymi we wzory deszczułkami przykleja się do podłoża i łączy na obce pióra.
Wybór posadzki
Choć cała posadzka jest widoczna tylko w pustym wnętrzu, warto dobrze zaplanować jej układ. Małe deszczułki i drobne wzory optycznie powiększają pomieszczenie, a większe powodują, że ulega ono pozornemu zmniejszeniu (nie nadają się zatem do niewielkich pokoi). Zastosowanie takich skomplikowanych wzorów nazywanych pałacowymi odpowiada ich nazwie, bo naprawdę przydatne są głównie w dużych reprezentacyjnych salach restauracji, urzędów lub innych przestrzeni publicznych.
Jasne, jednobarwne posadzki wykonane z jednego gatunku drewna będą odbijały znacznie więcej światła niż wielobarwne. Wnętrza z taką posadzką wydadzą się większe i jaśniejsze, dlatego polecane są do pomieszczeń małych lub niedoświetlonych.
Fryzy są tradycyjnym elementem wzorzystych podłóg pałacowych. Dawniej wzór posadzki traktowano z równą uwagą jak kompozycje elewacji i ścian. Taka posadzka była zawsze wykończona pasem okalającym centralną część kompozycji - przeważnie rozbudowanym i bogato zdobionym. Dlatego fryzy nazywane są też bordiurami, podobnie jak ozdobne pasy w tapetach ściennych. Posadzek w pałacach nigdy nie układało się tak, jak to się zdarza obecnie, to znaczy od ściany do ściany, bo przy takim ułożeniu część misternego wzoru musiałaby zostać przycięta.
Układanie parkietu
Najłatwiej ułożyć tafle, czyli kwadratowe płyty o boku od 40 do 100 cm. Układanie tafli rozpoczyna się od środka pomieszczenia. Przy ścianach powinno się zastosować fryzy, ponieważ umożliwiają one ułożenie całych nieprzycinanych tafli (co jest najbardziej pożądane) lub pozwalają na przycięcie ich w takich miejscach i w taki sposób, aby rysunek podłogi nie uległ zniekształceniu. Choć układanie gotowych tafli wydaje się proste, taką podłogę powinien ułożyć dobry fachowiec. Wymaga to bowiem dużego doświadczenia. Ozdobne podłogi parkietowe należą do tych dziedzin rzemiosła, w których potrzebne są nie tylko wiedza i doświadczenie, ale również znajomość zasad kompozycji, wyczucie oraz dobry smak.
drewno a zmiany wilgotności powietrza w pomieszczeniu
- Odkształcenia parkietu. Naturalne zmiany wilgotności drewna powodują, że kurczy się ono albo pęcznieje. Następstwem jest paczenie się lub pękanie deszczułek - czyli główne problemy dotyczące użytkowania parkietów.
- Najkorzystniejsza wilgotność. Jeśli wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu będzie stale wynosić 40-60%, to każda dobrze ułożona posadzka drewniana będzie ładna i trwała. Nie pojawią się w niej szczeliny (jak się dzieje w zbyt suchym powietrzu, zwłaszcza w posadzkach mniej stabilnych, na przykład bukowej) ani spęcznienia, których skutkiem bywa odspojenie od podłoża i podniesienie się parkietu, gdy jest zbyt wilgotno.
- Mikroklimat. Właściwa dla drewna wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest też najbardziej odpowiednia dla człowieka - powietrze zbyt suche jest szkodliwe dla naszych oczu, śluzówek i płuc, natomiast zbyt wilgotne szkodzi całemu domowi, bo sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.
Projekt parkietu o wzorze pałacowym
Projekt podłogi parkietowej w dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach połączonych rozsuwanymi drzwiami. W pokoju z kominkiem, którego wymiary dobrze pasują do wymiarów gotowych tafli parkietowych, wystarczy wąski fryz wokół ścian i kominka; w sąsiednim pokoju, gdzie odległość od krawędzi tafli do ściany jest znacznie większa, zastosowano fryz wewnętrzny, a pozostałą przestrzeń wypełniono ułożonymi poprzecznie deszczułkami. Podobnie wypełnione są wnęki okienne i podłoga w przejściu między pokojami.
Na co zwrócić uwagę przy układaniu parkietu?
- Czy jest dość sucho. Przed ułożeniem parkietu trzeba bezwzględnie wykonać pomiar wilgotności podłoża. Jeśli wykonawca nie mierzy wilgotności podłoża i nie ogląda pomieszczenia przed przyjęciem zamówienia na ułożenie parkietu, lepiej od razu z niego zrezygnować.
- Czy podkład jest wytrzymały. Podkład pod posadzkę z drewna musi być znacznie bardziej wytrzymały niż pod inne wykładziny - dywanowe lub płytki ceramiczne. Jastrych pod parkiet powinien mieć wytrzymałość nie mniejszą niż 30 MPa (wartość określającą wytrzymałość na ściskanie znajdziemy na opakowaniu). Jeśli wierzchnia warstwa podłoża jest krucha, słabo związana z resztą podkładu lub pyląca, koniecznie trzeba ją usunąć, a podkład wzmocnić specjalnym preparatem gruntującym (jeśli ubytki są większe, podłoże trzeba naprawić - wyrównać wylewką samopoziomującą).
- Czy podłoże jest równe. Większe elementy parkietu, takie jak tafle parkietowe czy deszczułki długości około 100 cm, można układać tylko na równym i gładkim podłożu. W przeciwnym razie wszystkie nierówności staną się jeszcze bardziej widoczne, a wzory nie będą do siebie pasowały. Przed przyklejaniem parkietu trzeba więc koniecznie sprawdzić, czy podłoże jest równe (na dwumetrowym odcinku podłogi nierówność nie może być większa niż 2 mm).
- Więcej o:
- podłoga
Drewniane podłogi
QUICK-STEP prezentuje w pełni wodoodporną podłogę ALPHA VINYL
Tkane wykładziny winylowe – czym są i kiedy je stosować?
Podłoga na lata. Jak wybrać i pielęgnować, by po 5, 10 czy 15 latach nadal olśniewały swoim wyglądem? [ZDJĘCIA]
Rodzaje wylewek podłogowych
Podłoga winylowa - dostępne wzory i zalety
Drewniane podłogi do twojego domu. Jakie deski wybrać?
Jak ukryć zniszczenia na podłodze? Pomalować. To prosty i szybki sposób na ciekawą metamorfozę wnętrza