Na styku drewna i płytek
Aby skutecznie zabezpieczyć przed uszkodzeniem posadzkę wykonaną z różnych materiałów, warto na ich styku stosować różnego rodzaju profile i listwy wykończeniowe.
Płytki i drewno na jednej podłodze
Okładziny ceramiczne mocuje się na zaprawie klejowej, a spoiny wypełnia zaprawą spoinową, której barwę i rodzaj dobiera się do koloru i wielkości płytek. Materiały podłogowe z drewna mocuje się do podłoża w różny sposób: parkiet, mozaikę i lamele przykleja do podkładu, panele układa jako podłogę pływającą, a deski - najczęściej przytwierdza do legarów. Drewno jest bardzo wrażliwe na zmiany wilgotności i temperatury w pomieszczeniu. Deszczułki stale zmieniają swoje wymiary - kurczą się i pęcznieją, czyli, jak mówią parkieciarze, "pracują". Zmiany te muszą być kompensowane przez odpowiedniej wielkości szczeliny wokół ścian, a także na styku drewna i płytek ceramicznych. Umieszcza się w nich specjalne listwy: wykończeniowe lub dylatacyjne, odcinające ceramikę od drewna albo wypełnia je materiałem elastycznym.
Listwy przykrywają szczeliny na granicy różnych posadzek, zabezpieczają krawędzie płytek ceramicznych i kamiennych, deszczułek i wykładzin, zapobiegają niepożądanym skutkom różnic w zachowaniu się materiałów podczas montażu oraz eksploatacji posadzki.
Listwy można wybierać spośród wielu profili z mosiądzu, aluminium zwykłego i oksydowanego, stali nierdzewnej, polerowanej albo tworzyw sztucznych. Dobiera się je do grubości wykładzin posadzkowych (mają różną wysokość: od 2 do 40 mm) oraz ich rodzaju (są odmiennie wyprofilowane, przez co dostosowane do różnego rodzaju połączeń).
Niektóre firmy oferują także drewniane listwy wykończeniowe z takich gatunków drewna, z jakich robi się posadzki drewniane. Można je idealnie dopasować do barwy i wzoru posadzki oraz jej grubości - tak by stanowiły dyskretne, stonowane wykończenie jej krawędzi. Nie znaczy to, że błędem jest wykończenie styku listwą, która wyraźnie odcina się wyglądem od obydwu stykających się powierzchni. Takie rozwiązania też mogą być efektowne i potrzebne - zwłaszcza wtedy, gdy posadzki są na różnym poziomie i aby zapobiec potknięciom, chcemy zwrócić na to szczególną uwagę.
Posadzki na tym samym poziomie
W każdym domu do wykańczania podłóg stosuje się różne materiały: w pokojach dziennych i sypialniach najczęściej drewno, w łazienkach, kuchniach i przedsionkach - terakotę, a w holu czy salonie - czasem okładzinę kamienną. Najlepiej - bo najbezpieczniej i najładniej - jeśli wszystkie te domowe nawierzchnie są na tym samym poziomie. Aby tak było, na etapie projektowania domu trzeba precyzyjnie określić sposób wykończenia podłóg w poszczególnych pomieszczeniach - z uwzględnieniem grubości wszystkich warstw, a w trakcie budowy przygotować odpowiednie podkłady pod to wykończenie. Jest to szczególnie istotne w tych pomieszczeniach, w których planowane jest ogrzewanie podłogowe. Aby gotowe posadzki z różnych materiałów znalazły się dokładnie na tym samym poziomie, wszystkie warstwy podłogi - od stropu do wykończonej powierzchni - trzeba starannie zaplanować i odpowiednio wykonać. Pomocne w tym będą odpowiednie profile, które w większości trzeba zamontować na odpowiednim etapie prac.
Profile zakończeniowe układa się na brzegu wykładziny ceramicznej, aby zapewnić odpowiedni odstęp między płytkami a profilami. Profile mogą być z mosiądzu, aluminium lub aluminium anodowanego i stali nierdzewnej. Można je dopasować do każdej grubości płytek, gdyż są produkowane w wielu wysokościach (od 2 do 40 mm). W profilach może być również wykonana perforacja, która umożliwia zrobienie zaokrągleń przez zwykłe wygięcie listwy. Uzyskuje się w ten sposób estetyczne wykończenie krzywoliniowych połączeń posadzek: łuków, półkoli czy tak lubianych obecnie przez projektantów łagodnych krzywizn.
Profile dylatacyjne stosowane są do wykładzin jednakowej grubości. Mogą być z mosiądzu, aluminium lub stali nierdzewnej. Niektóre mają wymienną wkładkę (do wyboru w kilku kolorach) z miękkiego tworzywa sztucznego. Dostosowane są do różnej grubości okładzin podłogowych (od 2,5 do 30 mm).
Drewniane listwy dylatacyjne przeznaczone są do podłóg drewnianych warstwowych (których powierzchnia przekracza 50 m2). Taką dużą powierzchnię dzieli się na sektory i w miejscach podziału montuje listwy. Mają one długość 100 lub 200 cm i produkowane są z różnych rodzajów drewna, aby można je było dopasować do barwy drewnianej posadzki.
Listwy wykończeniowe - z mosiądzu, aluminium, aluminium anodowanego lub stali nierdzewnej - przeznaczone do późniejszego przykrywania szczelin między graniczącymi ze sobą wykładzinami. Można je wyginać bez dodatkowej perforacji (za pomocą giętarki) i dopasowywać także do krzywoliniowych przejść między różnymi posadzkami.
Posadzki na różnym poziomie
Przy łączeniu różnych materiałów posadzkowych (np. terakoty i parkietu czy mozaiki i płytek kamiennych) ich grubość uwzględnia się już na etapie projektowania domu. Jeśli się tego nie dopilnuje, to na etapie wykańczania domu trzeba będzie wykonywać różnego rodzaju "nadlewki" podłoża lub pogodzić się z różnicami poziomów posadzek, jak to bywa w remontach i modernizacjach domów.
W starych budynkach wyrównywanie poziomu posadzek może się okazać tak kłopotliwe, że zamiast skuwać zbyt gruby podkład, trzeba się do niego dostosować. Warto wtedy skorzystać ze specjalnych listew i profili maskujących zróżnicowaną wysokość posadzki.
Do niwelowania niebezpiecznych progów służą listwy progowe, profile przejściowe i najazdowe.
Listwy progowe umożliwiają miękkie i łagodne przejścia między posadzką z drewna a innymi rodzajami posadzek, np. z płytek ceramicznych czy kamiennych, lub wykładziną. Listwy te mo-gą być metalowe lub mieć złożoną budowę - na przykład rdzeń z drewna, metalu albo tworzywa pokryty naturalną okleiną drewnianą dobraną do barwy posadzki.
Profile przejściowe (szersze z nich nazywane są także najazdowymi) mają budowę umożliwiającą bezprogowe połączenie dwóch powierzchni na różnych poziomach. Jest ich wiele. Wykonane są z mosiądzu, aluminium, stali lub tworzyw sztucznych. Mają różne wymiary i kształty dostosowane do każdego typu posadzki oraz typowych dla tych posadzek różnic wysokości.
Niektóre z profili przejściowych - dzięki ruchomym częściom nazywanym ramionami - łatwo dopasować do każdej nietypowej różnicy poziomów (na przykład profil w2c pokazany w ramce poniżej niweluje różnicę wysokości dwóch sąsiednich posadzek wynoszącą od 1 mm do 20 mm).
Jeśli różnica poziomu posadzek drewnianej i ceramicznej jest duża (4-10 cm) i posadzka z płytek ceramicznych (lub kamiennych) znajduje się wyżej niż drewniana, zamiast zakrywać połączenie obu materiałów pochyłą listwą, lepiej wykonać stopień i zastosować profile wykończeniowe ćwierćobwodowe lub profile z widocznym wykończeniem brzegowym, zwane profilami krawędziowymi (patrz: w2d w ramce poniżej). Służą one do ochrony nieosłoniętych krawędzi płytek ceramicznych lub kamiennych, które są wtedy szczególnie narażone na uszkodzenia.
Jak dobierać listwy
- Krawędzie żadnej z części posadzki nie powinny wystawać poza krawędź listwy profilowej, trzeba więc dobierać listwy odpowiedniej wysokości (także przejściowe, jeśli posadzki są na różnych poziomach).
- Dobrze dobrana listwa spełnia swe zadanie, nie rzucając się w oczy.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- podłoga
Łączenie posadzek z różnych materiałów podłogowych
Układanie płytek podłogowych
Listwy podłogowe - styk posadzek z różnych materiałów
Odbarwiony parkiet
Drewniane podłogi
QUICK-STEP prezentuje w pełni wodoodporną podłogę ALPHA VINYL
Tkane wykładziny winylowe – czym są i kiedy je stosować?
Podłoga na lata. Jak wybrać i pielęgnować, by po 5, 10 czy 15 latach nadal olśniewały swoim wyglądem? [ZDJĘCIA]