Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych

(red.)

Zazwyczaj ściany z płyt gipsowo-kartonowych, izolowanych akustycznie wełną mineralną, wykonuje się na poddaszach. Można je ustawić w dowolnym miejscu, gdyż są lekkie i nie wymagają wzmacniania stropu.

lekkie ściany szkieletowe,ściany działowe
Lekkie ściany szkieletowe
Fot. Kanuf
Budowę ściany działowej w tzw. systemie suchej zabudowy zaczyna się od wyznaczenia miejsca, w którym będzie zamontowana. Następnie do stropów (podłogi i sufitu) mocuje się profile poziome, odizolowane od konstrukcji taśmą z elastycznego materiału. Do poziomych profili mocuje się profile pionowe.

Uwaga! Na poddaszu górne profile ścian działowych trzeba przykręcać do profili podtrzymujących podsufitkę, a nie tylko do płyt.

Gdy stelaż jest gotowy, z jednej strony przytwierdza się do niego płyty. Następnie w ścianie ukrywa się instalacje, przestrzeń między profilami wypełnia wełną mineralną, po czym ścianę się zamyka, mocując płyty z drugiej strony stelaża.

W niektórych miejscach, np. między sypialnią a łazienką, warto budować ściany o większej izolacyjności akustycznej: ze szkieletem z grubszych profili, grubszą warstwą wełny i przynajmniej z jednej strony pokryte dwiema warstwami płyt.

Uwaga! Od strony łazienki oraz innych pomieszczeń mokrych stosuje się płyty wodoodporne - zielone.

Zobacz także:

Ściany działowe - z czego i za ile wykonać?Wyciszenie ścian działowychZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych