Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wybór działki: "goła" czy z mediami?

Janusz Kaczorek, Iwona Mere, Jerzy Sajdak

Najkorzystniejsza jest sytuacja, gdy kupujemy działkę położoną przy bitej drodze, której obrzeżem poprowadzone są wszystkie niezbędne instalacje: elektryczna, wodociągowa, gazowa i kanalizacyjna. Ale nie zawsze jest to możliwe.

osadnik gnilny
Na działce bez mediów wszystkie instalacje musimy wykonać na własny koszt
Fot. Wid-Bud
Działka z mediami. Dostęp do nich podnosi cenę ziemi, ale uzbrojenie terenu na własną rękę może okazać się bardzo kosztowne i czasochłonne. Warto też pamiętać o późniejszych kosztach eksploatacji budynku. Ogrzewanie z miejskiej sieci jest nie tylko bardziej komfortowe niż własny kocioł, który wymaga większej lub mniejszej obsługi, lecz przede wszystkim tańsze. Podobnie jest z siecią kanalizacyjną, która zdejmuje z nas konieczność budowy i opróżniania zbiornika na ścieki.

Działka bez mediów. Jeśli szukamy tańszej ziemi, możemy kupić parcelę nieuzbrojoną. Warto jednak przeliczyć, ile będzie kosztowało doprowadzenie przyłączy do istniejących instalacji zbiorczych lub wybudowanie własnych studni i szamba, a także sprawdzić koszty wykonania przyłącza elektrycznego.

Studnia i szambo czy przydomowa oczyszczalnia muszą być wliczone w koszt inwestycji, ale z pewnością nie gwarantują takiego komfortu, jak podłączenie do miejskich czy gminnych sieci: wodociągowej i kanalizacyjnej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wybór działki: "goła" czy z mediami?