Styl loftowy: drugie życie fabryki

Elżbieta Błasikiewicz

Amatorów loftów, czyli przestronnych mieszkań w starych budynkach pofabrycznych, zachwycają ściany z betonu lub surowej cegły. Widoczne rury i kable traktują jak niebanalną dekorację. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ich entuzjazm przyczynia się do ocalenia wielu zabytków architektury przemysłowej.

07.12.2011 ZYRARDOW SESJA WNETRZE , LOFTY GIRARDA NA ZDJECIU WNETRZE , LAZIENKA , UBIKACJA , WC STYLIZACJA ANETA KOSIBA DLA CZASOPISMA CZTERY KATY FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA
Chłód technicznych materiałów ociepla drewno o głębokiej barwie, najczęściej egzotyczne.
Fot. Arkadiusz Ścichocki, stylizacja Aneta Kosiba
Pierwsze lofty powstały w latach sześćdziesiątych XX wieku w dzielnicy SoHo na nowojorskim Manhattanie. To właśnie tutaj młodzi, niezależni artyści zajmowali na dziko albo wynajmowali za grosze opustoszałe fabryczki, warsztaty rzemieślnicze czy magazyny, zamie-niając je na mieszkania połączone z pracowniami i na galerie. Po dwóch dekadach te prowizorycznie zaadaptowane pomieszczenia poprzemysłowe zmodernizowano. Powstałe w nich luksusowe apartamenty stały się bardzo modne, a ich oryginalny, choć surowy styl rozpowszechnił się na całym świecie. Kilka lat temu moda ta dotarła także do Polski.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz sięCo zwraca uwagę w stylu loftowym

Przestronność wnętrz. Duża powierzchnia bez ścianek działowych, najczęściej z umownie zaznaczonym podziałem na strefy o różnej funkcji. W loftach, których cechą charakterystyczną jest także znaczna wysokość (nierzadko 5-6 metrów), często buduje się antresole, a na nich urządza np. aneks sypialny.

Industrialne elementy wystroju. Kable, rury czy inne instalacje biegnące wokół pomieszczenia pozostawia się na wierzchu, podkreślając tym samym charakter wnętrza. Bardzo cenione są pozostałości dawnego wyposażenia, jak choćby fragmenty starych maszyn, które po odnowieniu i odpowiednim wyeksponowaniu pełnią funkcję dekoracyjną. Nie kryje się też elementów konstrukcyjnych budynku (filarów, belek stropowych).

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!Surowe materiały. We wnętrzach uwagę zwracają ściany z betonu lub surowej cegły. Dużo jest również stali i szkła - z nich buduje się przepierzenia, schody na antresolę itp. Ich chłód coraz częściej łagodzą podłogi z naturalnego drewna (deski albo parkiet przemysłowy).

Oszczędny wystrój. Rezygnuje się z zasłon i innych tkanin oraz dekoracyjnych drobiazgów. Niewielką liczbę mebli rekompensują na ogół ich designerskie, nierzadko zaskakujące formy, które z założenia mają być główną ozdobą wnętrza.

Zobacz galerię zdjećZobacz także:

Bauhaus - kuźnia designu

Hi-tech - futurystyczny design

Industrialny - fabryka życia

Skomentuj:

Styl loftowy: drugie życie fabryki