Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wnętrza: na wszystko jest sposób

Tekst: Edyta Jabłońska zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek, Rafał Lipski, Radosław Wojnar, Łukasz Zandecki. producenci

Nie załamuj się, gdy masz łazienkę za małą lub zbyt wąską i długą, albo też cenną przestrzeń zabierają skosy. Jeśli nie widzisz rozwiązania, poproś o pomoc specjalistę. Dobry projekt pozwoli optycznie poprawić wygląd wnętrza, zapewni też miejsce na potrzebne urządzenia, meble i akcesoria.

Specjalista Paweł Wyrzykowski, LUUQ DESIGN STUDIO radzi:

Wnętrze zbyt małe

Urządzając małą łazienkę, w pierwszej kolejności należy się zastanowić, co jest w niej niezbędne, a z czego możemy zrezygnować. Na przykład wannę czasem warto zastąpić kabiną prysznicową, która zajmuje zdecydowanie mniej miejsca - wygodę zapewni już kabina o wymiarach 80 x 80 cm, w przypadku wanny wynoszą one co najmniej 70 x 140 cm. Bywa, że dobre rozplanowanie łazienki pozwala zmieścić obydwa urządzenia.

Należy również przemyśleć dobór mebli. Zamiast kupować gotowe, lepiej zrobić je na wymiar, bo to daje możliwość wykorzystania każdego centymetra. Na schowki przeznaczone na kosmetyki i artykuły higieny osobistej przydają się wszystkie możliwe zakamarki i wnęki. Nad zabudową stelaża podwieszanego sedesu można na przykład zawiesić szafkę, zaś nad umywalką - szafkę z lustrzanym frontem zamiast samego lustra. Nie należy natomiast rezygnować z szafki pod umywalką, bo w niej schowamy większość środków chemicznych potrzebnych do utrzymania czystości we wnętrzu.

Istotne jest także samo rozmieszczenie łazienkowych sprzętów. I tak np. w pomieszczeniu o proporcjach zbliżonych do kwadratu sedes najlepiej zainstalować naprzeciwko umywalki, a wannę czy natrysk na ścianie prostopadłej. Bardzo ważne są też materiały wykończeniowe - niewielką łazienkę optycznie powiększą np. jasne, błyszczące płytki.

Pod skosem

W łazienkach na poddaszach ważne jest praktyczne wykorzystanie trudnej do zagospodarowania przestrzeni pod skosami. Najczęściej montuje się tam wannę, czasem umywalkę lub podwieszany sedes. Pionowa ściana tuż pod skosem bywa też idealnym miejscem na półki czy schowki (np. zabudowę, w której ukryjemy pralkę). Ścianę ze skosem najlepiej pomalować na jasny - najlepiej biały - kolor, który rozjaśni wnętrze. Jeśli jest taka możliwość, warto w tym miejscu wybić okno połaciowe; naturalne światło oświetli pomieszczenie, a przez to optycznie je powiększy. Jest to również sposób na oszczędzanie energii elektrycznej, bo w ciągu dnia nie będziemy musieli korzystać ze sztucznego oświetlenia.

Długa i wąska

Projektując łazienkę, musimy wziąć pod uwagę jej proporcje. Ideałem jest kwadratowa, ale taka rzadko się zdarza. Kształt wąskiego i długiego wnętrza można poprawić za pomocą odpowiedniej aranżacji. Umywalkę i sedes z reguły umieszczamy przy jednej z dłuższych ścian, zaś prysznic lub wannę przy ścianie krótszej. Jeśli wanna się nie mieści, a nie chcemy z niej rezygnować, montujemy ją przy dłuższej ścianie, a sedes z umywalką - przy krótszej. Część pomieszczenia (np. z wanną lub prysznicem) można też oddzielić wąską ścianką, optycznie skracając w ten sposób długie wnętrze. Można to również zrobić za pomocą światła i luster. Jeżeli na dłuższej ścianie, np. nad umywalką, umieścimy dużą taflę lustra i podświetlimy ją kinkietami, łazienka będzie się wydawała szersza.

Warto wypróbować

Zabudowa z pralką. To urządzenie, choć niezbędne, nie jest zbyt dekoracyjne. Jeżeli więc mamy taką możliwość, schowajmy pralkę we wnęce lub pod blatem zabudowy zintegrowanym np. z szafką umywalkową. Wtedy zysk jest podwójny - ukrywamy duże urządzenie oraz zyskujemy większą powierzchnię blatu na kosmetyki i inne akcesoria.

Sedes podwieszany. Urządzenie zawieszone na ścianie sprawia wrażenie lżejszego i delikatniejszego. Nowoczesne stelaże, na których montuje się muszlę, wytrzymują ciężar ponad 400 kg. Aby utrzymać takie obciążenie, konstrukcja musi być metalowa. Najczęściej obudowuje się ją płytą gipsowo-kartonową (odporną na wilgoć), a tę wykańcza tymi samymi materiałami co ściany. Można ją obłożyć na przykład płytkami ceramicznymi, drewnem, mozaiką lub pomalować farbą bądź okleić tapetą. Natomiast przestrzeń nad zabudowanym stelażem warto wykorzystać na dodatkowe półki czy szafki, które w łazience zawsze się przydają.

Najlepiej doświetlimy łazienkę, montując kilka źródeł światła. Lampa sufitowa zapewni światło ogólne, kinkiety zamontowane przy lustrze oświetlą kącik z umywalką. Dodatkowym światłem (dekoracyjnym, kreującym nastrój) mogą być np. LED-y zainstalowane pod półkami lub we wnękach.

Skomentuj:

Wnętrza: na wszystko jest sposób