48,8 m kw., dla 3 osób: brakuje pokoju dla dziecka

Red.

Jesteśmy trzyosobową rodziną, a nasze mieszkanie ma tylko dwa pokoje. Tymczasem przydałby nam się trzeci, przeznaczony dla dziecka. Czy z niespełna 50-metrowej przestrzeni da się wykroić dodatkowe pomieszczenie? W dwóch istniejących pokojach planujemy urządzić salon oraz naszą sypialnię. Nie chcemy całkowicie otwartej kuchni, wolimy oddzielić ją - przynajmniej optycznie - od części wypoczynkowej. Jolanta

Dwupokojowe, 48,8 m kw., dla 3 osób
Dwupokojowe, 48,8 m kw., dla 3 osób
Rozwiązanie 1: przestronny salon

Justyna Burdow-Gołoś

Niewielka KUCHNIA została otwarta na przedpokój, dzięki czemu wydaje się przestronniejsza. Mimo niewielkiego metrażu mieści się w niej wygodny ciąg roboczy, w którym urządzenia AGD (lodówka, kuchenka, zlewozmywak) są przedzielone odcinkami blatu. Przy ścianie pełnej wysokości, oddzielającej kuchnię od pokoju dziennego, zaplanowałam płytkie szafki, w których można przechowywać na przykład naczynia stołowe.

Nowa ŁAZIENKA, usytuowana między pokojem dziecka a sypialnią rodziców, powstała kosztem tego drugiego pomieszczenia. Proponuję zainstalować w niej kabinę prysznicową (80 x 100 cm), umywalkę oraz podwieszony sedes; w narożniku przy drzwiach jest też miejsce na wąską pralkę otwieraną od góry (40 x 60 cm).

POKÓJ DZIECIĘCY jest wyposażony we wszystkie niezbędne sprzęty: łóżko, biurko oraz szafę (zamiast niej może tu stanąć regał na książki). Szafa ubraniowa znajduje się także w SYPIALNI rodziców i w przedpokoju, tuż przy wejściu do mieszkania.

Rozwiązanie 2: dwie spore sypialnie

Krzysztof Radzanowski

Ściana między pokojami została tak ukształtowana, by powstały dwie praktyczne wnęki: na szafę w pokoju dziecka oraz na dostępny z przedpokoju minischowek z pralką (60 x 50 cm), zamykany składanymi drzwiami. W POKOJU DZIECKA oprócz szafy zaplanowałem łóżko, biurko i regalik; na środku zostało sporo miejsca do swobodnej zabawy.

Aneks kuchenny oddzieliłem od części wypoczynkowej ścianką o wysokości 150 cm, która wystarczająco przesłania ciąg roboczy w kształcie litery L. Od strony salonu stoi przy niej kanapa; naprzeciwko umieściłem szafkę na sprzęt RTV.

ŁAZIENKA jest trochę mniejsza niż na planie wyjściowym - ta zmiana pozwoliła "wyprostować" PRZEDPOKÓJ i zmieścić w nim dodatkową szafkę, np. na buty. W łazience znajduje się kabina prysznicowa (90 x 90 cm), podwieszony sedes i umywalka.

Skomentuj:

48,8 m kw., dla 3 osób: brakuje pokoju dla dziecka