Bestlite od Gubi: urok klasyczej lampy

red.

Lampy Bestlite zaprojektowane zostały przez Roberta Dudleya, najbardziej wpływowego projektanta szkoły Bauhausu - jednej z bardziej wpływowych sił modernistycznej architektury oraz nowoczesnego designu. Ukochane przez architektów, projektantów i miłośników projektowania ponad 80 lat temu do dziś, lampy Bestlite cieszą się globalnym zainteresowaniem i szybko zyskuje status ikony.

Lampy Bestlite duńskiej marki Gubi
Lampy Bestlite duńskiej marki Gubi
Fot. scandinavianliving.pl
Robert Dudley Best (1892-1984) był dziedzicem największej na świecie fabryki
oświetlenia, założonej w Birmingham w 1840 roku. Mimo swojej dumnej historii, Best uważał, że wzory lamp produkowanych przez rodzinną fabrykę były przestarzałe. W 1925 roku,
Anglik odwiedził międzynarodową wystawę współczesnego designu w Paryżu, gdzie wiele prezentowanych projektów inspirowanych było pracami Le Corbusiera i Miesa van der Rohe. Zainspirowany tym, co widział, Best rozpoczął studia Wzornictwa Przemysłowego w Paryżu i Düsseldorfie, gdzie stał się bliskim przyjacielem Waltera Gropiusa, założyciela ruchu Bauhaus.
Oczywiście cała historia ma ogromny wpływ na wzornictwo Bestlite.

Robert Dudley Best (1892-1984) był dziedzicem największej na świecie fabryki oświetlenia, założonej w Birmingham w 1840 roku. Mimo swojej dumnej historii, Best uważał, że wzory lamp produkowanych przez rodzinną fabrykę były przestarzałe. W 1925 roku, odwiedził międzynarodową wystawę współczesnego designu w Paryżu, gdzie wiele prezentowanych projektów inspirowanych było pracami Le Corbusiera i Miesa van der Rohe. Zainspirowany tym, co zobaczył, Best rozpoczął studia Wzornictwa Przemysłowego w Paryżu i Düsseldorfie, gdzie stał się bliskim przyjacielem Waltera Gropiusa, założyciela ruchu Bauhaus. Oczywiście cała historia ma ogromny wpływ na wzornictwo Bestlite.

Eleganckich i klasyczne lampy Bestlite są produkowana od 1930 roku.

Dzięki duńskiej firmie Gubi, która przejęła markę w 2004 r. seria lamp jest ponownie odkrywana przez wielbicieli designu - należy bowiem do czołówki klasycznych wzorów. Produkowana od 1930 roku oferta lamp Bestlite cieszy się ciągle niesłabnącym powodzeniem. Ich największym zwolennikiem był sam Winston Churchill.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Skomentuj:

Bestlite od Gubi: urok klasyczej lampy