Niebawem wiosna - czas na remont!
Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Długie, zimowe wieczory idą w zapomnienie, a przyroda budzi się do życia. Czas na remont mieszkania, gruntowne porządki i pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów. Rzeczywiście, wiosna to wręcz wymarzona pora na remont czy drobne zmiany. Dlaczego najlepiej remontować wiosną? Jakich błędów unikać, a o czym nie wolno zapomnieć?
Dlaczego wiosna to najlepszy czas na remont?
Remonty w okresie wiosennym nie bez powodu cieszą się największą popularnością. Zimą trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek prace remontowo-budowlane. Główną przeszkodą jest pogoda. Z powodu wysokiej wilgotności i niskich temperatur niewskazane jest choćby malowanie ścian zimą. W porze wiosennej wilgotność powietrza jest znacznie mniejsza, za to wzrasta temperatura, dzięki czemu bez problemu można wywietrzeć pomieszczenia.
Jeśli kładziemy tapety zimą, mogą łatwo się odkleić. Wszystko za sprawą ogrzewania, które ma niekorzystny wpływ na świeżo położoną tapetę.
Argumentem przemawiającym za remontem w porze wiosennej jest także dłuższy dzień, a co za tym idzie, wydłużający się czas na prowadzenie prac. Nie najlepszym pomysłem jest praca po zmroku, kiedy jest gorsza widoczność, a światło sztuczne zastępuje naturalne. Aby później nie żałować ewentualnych przeoczeń czy błędów, lepiej poczekać do rana, by dalej kontynuować prace. W końcu remont to poważna inwestycja!
fot. Pixabay/Homebook
Od czego zacząć remont
Najpierw trzeba zastanowić się, jak dużą skalę będzie miał remont oraz jakimi środkami finansowymi dysponujemy. Pomoże to rozplanować wydatki. Ważne jest także, czy remont wykonujemy samodzielnie, czy korzystamy z usług ekipy remontowej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Decyzję podejmijmy w zależnościu od tego, jak zaawansowane prace chcemy wykonywać, oraz na ile sami potrafimy poradzić sobie bez pomocy wykwalifikowanej ekipy. O ile malowanie ścian można wykonać samodzielnie, o tyle bardziej zaawansowane prace mogą być zbyt skomplikowane.
fot. Pixabay
Remont - wybór materiałów
Od ich jakości w znacznej mierze zależy efekt końcowy. Jeśli remont obejmuje kuchnię i łazienkę, trzeba zwrócić szczególną uwagę na farbę. Jak wiadomo, te pomieszczenia są najbardziej narażone na wilgoć i zabrudzenia, dlatego warto zainwestować w specjalną farbę odporną na oba te czynniki. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest przekładanie kwestii wizualnych nad praktyczne.
W przypadku podłogi koniecznie trzeba zastanowić się, na ile jest ona eksploatowana i zgodnie z potrzebami dobrać najbardziej odpowiedni materiał. Często droższe rozwiązania z perspektywy czasu okazują się bardziej opłacalne.
Dobrym pomysłem jest opuszczenie mieszkania na czas prac remontowych. W ten sposób unikniemy walki z gruzem czy pyłem. Warto także spakować wszystkie niepotrzebne przedmioty, oraz te, które są dla nas wyjątkowo cenne. W czasie remontu mogą ulec zniszczeniu, dlatego lepiej nie ryzykować i zawczasu przenieść je w bezpieczne miejsce.
fot. Pixabay./Homebook
Roboty do mycia okien - gdzie kupić? Ile kosztują? Jak działają?
Dom pod Wrocławiem - połączenie minimalistycznego designu i sielskiego klimatu
Dom dla rodziny z betonem w tle
Dom na Brooklynie
Dom i pensjonat dla miłośników psów
Nowoczesny dom w Tychach
Domki, które składa się jak meble z IKEI
Dom z widokiem na fiordy