Sauna - gorący relaks
Chcemy unowocześnić nasz dom. I zarazem zrealizować marzenia męża, który tęskni za domową sauną. Czy taka inwestycja jest w ogóle możliwa w starym domu, a jeśli tak, to gdzie najlepiej zaplanować w nim saunę?
Sauny nie można postawić gdziekolwiek. Powinna być częścią większego wnętrza, które służy relaksowi - najlepiej w prywatnej części domu. Planowanie jej wymaga myślenia kompleksowego:
- korzystanie z sauny to cykl kilkakrotnego nagrzewania kończonego za każdym razem chłodną kąpielą - w warunkach domowych zazwyczaj pod natryskiem. Dlatego nie ma wygodnej sauny bez natrysku i toalety w bezpośrednim sąsiedztwie kabiny;
- po każdym nagrzewaniu konieczne jest dokładne wychłodzenie ciała, a więc w pobliżu kabiny bardzo przydaje się okno albo jeszcze lepiej drzwi balkonowe, przez które można wyjść do ogrodu, aby zażyć kąpieli powietrznej przed kolejnym wejściem do rozgrzanej kabiny;
- po kąpieli trzeba odpocząć - idealnie, jeśli obok sauny znajdzie się kącik na fotele lub kanapę, by nie trzeba było paradować w szlafroku przez wspólny hol lub salon w poszukiwaniu spokojnego miejsca na odpoczynek. Najlepiej, jeśli uda się powiązać saunę z tą częścią domu, w której lubimy wypoczywać;
- w pomieszczeniu do odpoczynku warto zaprojektować dodatkowe przyjemności: kominek, miejsce na stepper, rower treningowy czy drążki do ćwiczeń. W ten sposób stworzymy domowe centrum fitness, w którym można się będzie wspaniale zregenerować.
2 Sauna na miarę
Wielkość sauny zależy od liczby osób, które jednocześnie będą z niej korzystać. Najmniejszą saunę jednoosobową, w kształcie trójkąta o bokach 104 cm, można wstawić nawet do niewielkiego mieszkania.
3 Bez architekta ani rusz - Na etapie projektu stworzenie niewielkiego kompleksu z sauną nie powinno być kłopotliwe, nawet wówczas gdy planowany dom ma mieć stosunkowo niewielki metraż.
Jeśli budynek będzie wznoszony na podstawie indywidualnego projektu, architekt może uwzględnić wszystkie potrzeby rodziny.
Jeżeli dom ma być budowany według projektu gotowego, należy poprosić jego projektanta, by ocenił, czy bez drastycznych zmian uda się zmieścić w domu kabinę, ewentualnie dodatkowy natrysk lub wannę. Można też od razu szukać projektu z sauną, ale w ofercie firm projektujących małe i średniej wielkości domy to raczej rzadkość. - Gdy dom już stoi, zwykle na saunę wydziela się część dużej łazienki albo przylegającego do niej korytarza lub pokoju.
Czasem warto rozważyć ulokowanie sauny w piwnicy lub na poddaszu, oczywiście pod warunkiem umieszczenia tam całego węzła sanitarnego.
Można też poświęcić na ten cel jedną z sypialni albo w salonie kąpielowym zainstalować kabinę zamiast wielkiej wanny. Jeśli jednak ta łazienka obsługuje kilka sypialni, rozwiązanie to może utrudnić korzystanie z pozostałych jej funkcji innym domownikom.
Kto ma duży ogród, może zaplanować w nim wolno stojący pawilon przeznaczony na miejsce rekreacji mieszczący też np. domową siłownię.
Nawet gdy o saunie nie pomyśleliśmy przed budową, dla chcącego nic trudnego: można ją urządzić np. w korytarzyku łączącym sypialnię z łazienką.
Na zdjęciach i na rysunkach - rozwiązanie zaplanowane przez architekt Joannę Onyszkiewicz. Ze względu na to, że sauna zajęła miejsce potrzebne na komunikację, na co dzień górna ławka jest złożona jak kuszetka w wagonie pociągu sypialnego. Kiedy z sauny nikt nie korzysta, nie ma problemu z przejściem pomiędzy łazienką a sypialnią.
5 Niezbędnik amatorów sauny
- Ściany sauny mają grubość ok. 6 cm (wewnętrzne ściany boksu i sufit tworzy drewniana boazeria gr. min. 12 mm; zewnętrzne są zwykle także wykonane z drewnianych paneli, ale można boks wykończyć płytą gipsowo-kartonową, płytkami ceramicznymi, lustrem. Przestrzeń pomiędzy ściankami wewnętrznymi i zewnętrznymi ociepla się wełną szklaną, Do izolacji nie należy stosować folii aluminiowej, gdyż sauna może się wówczas przegrzewać i przebywanie w niej będzie niebezpieczne.
- Podłoga powinna być wytrzymała na wysoką temperaturę, wodoodporna i niezbyt śliska. Najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne, choć czasem stosuje się zdejmowany drewniany lub plastikowy ruszt. Nie ma konieczności wykonywania pod samą sauną izolacji przeciwwilgociowej.
- Drewno do wykończenia musi być odżywicowane i wysokiej jakości (zazwyczaj jest to drewno świerka skandynawskiego i kanadyjskiego, osiki, cedru, północnoamerykańskiej olchy albo drewno abachi).
- Piec umieszcza się na tej samej ścianie co drzwi do sauny - zapewnia to dobrą cyrkulację powietrza. Wysokość ściany przy piecu musi wynosić min. 190 cm. Pozostałe ściany - jeśli jest to konieczne np. ze względu na lokalizację na poddaszu - mogą być nieco niższe.
- Drzwi do sauny powinny otwierać się na zewnątrz przez lekkie pchnięcie (trzeba przewidzieć na to miejsce). Zwykle są drewniane, ale mogą być podobnie jak i ściany częściowo przeszklone i zdobione np. drewnianymi szprosami. Kto woli nowoczesne formy, wybierze bezramowe, proste lub gięte skrzydła ze szkła hartowanego. Nie ma przeszkód, żeby takie przeszklenie sauny znalazlo sie naprzeciwko okna z widokiem na ogród.
- Podesty i ławki z drewna, które nie nagrzewa się zbyt mocno (np. z abachi lub osiki), umieszcza się na różnych wysokościach, w odległości min. 40 cm. Szerokość ławek wynosi od 31 do 55 cm.
- Konstrukcja sauny powinna być samonośna - wolno stojąca. Jeśli nawet jakieś jej ściany będą stały obok ścian budynku, to nie mogą do nich przylegać. Zewnętrzne ściany muszą być odsunięte na min. 5 cm. Dzięki temu wokół sauny krąży powietrze, a jej elementy nie przegrzewają się i nie zawilgacają.
- Pomieszczenie sauny musi być wentylowane - przynajmniej grawitacyjnie. Kabiny nie wentyluje się bezpośrednio przez kanał wentylacyjny, ale pośrednio - przez pomieszczenie, w którym stoi kabina. Wlot powietrza do sauny umieszcza się pod piecem, a wylot o takim samym przekroju - na suficie lub tuż pod sufitem, jak najdalej od wlotu.
- Instalacja elektryczna do podłączenia pieca, zależnie od jego wielkości, musi być jednofazowa lub trójfazowa. W saunach o kubaturze ok. 1,5 m3 wystarczy piec o niewielkiej mocy - 2,2 kW.
- Więcej o:
- mieszkanie
- podłoga
Mieszkanie w kamienicy na skraju parku
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania i domu?
Apartament Botanica – wynajem krótkoterminowy w dobrym stylu
Rzut mieszkania - jak zrobić? Jak czytać?
Architekci radzą. Wygodnie i praktycznie
Architekci radzą. Mieszkanie dla rodziny
Mieszkanie w dawnym warsztacie stolarskim w Lizbonie - metamorfoza
Mieszkanie z antresolą. Aranżacja warszawskiego wnętrza w stylu etno