Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

33 m kw. dla 2 osób: kawalerka dla dwojga

Red.

Zastanawiamy się, jak rozsądnie urządzić niewielką kawalerkę, w której będą mieszkać dwie dorosłe osoby. Chcielibyśmy wydzielić ścianami miejsce do spania - czy jest to możliwe na tak niedużej powierzchni? Myślimy o połączeniu kuchni z pokojem, by powiększyć optycznie wnętrze. Potrzebujemy jak największej liczby szaf. Przydałaby się też garderoba, ale czy znajdzie się na nią miejsce? Magda i Artur z Gorzowa Wlkp.

Rozwiązanie 1

Krzysztof Radzanowski

Minisypialnia jest zamykana drzwiami harmonijkowymi, a garderoba - składanymi. I jedne, i drugie po otwarciu nie zabierają tak cennego w niewielkiej przestrzeni miejsca. Sypialnię od przedpokoju oddziela niewielka szafa wnękowa przeznaczona na okrycia wierzchnie. Ścianę od strony kąta wypoczynkowego warto częściowo przeszklić luksferami, które nie tylko doświetlą ciemny aneks, ale będą również atrakcyjną ozdobą wnętrza. W kuchni, całkowicie otwartej na pokój, zaplanowałem jeden ciąg roboczy. Proponuję zainstalować w nim kwadratowy zlewozmywak i wąską płytę grzejną; pomiędzy nią a usytuowaną w rogu lodówką jest dość długi odcinek blatu roboczego. Na umownej granicy kuchni i pokoju dziennego, między oknami, stoi niewielki stół (w razie potrzeby może być rozkładany). Aneks wypoczynkowy usytuowany przy ścianie z wyjściem na balkon jest wyposażony w kanapę i komodę; naprzeciw, przy ścianie garderoby, można ustawić szafkę na sprzęt radiowo-telewizyjny (albo wysoki regał z dodatkowymi półkami na książki). Łazienka została przebudowana i ma teraz nieregularny kształt. Prowadzą do niej drzwi zamontowane w skośnej ściance. Dzięki temu udało się powiększyć nieco przedpokój i wygospodarować w nim miejsce na szafę, która będzie dodatkowym schowkiem na drobiazgi. W przestrzeń łazienki włączyłem część dawnego przedpokoju przy pionach wodno-kanalizacyjnych - przestrzeń tę proponuję przeznaczyć na kabinę prysznicową (brodzik 90 x 100 cm). Oprócz niej zaplanowałem umywalkę (szer. 50 cm), sedes oraz płytką pralkę (40 x 60 cm).

Rozwiązanie 2

Justyna Burdow-Gołoś

Kuchnia sąsiaduje bezpośrednio z łazienką. Główny ciąg roboczy jest dość krótki. Proponuję w nim zainstalować zlewozmywak i wąską płytę grzejną; pomiędzy nimi jest odcinek blatu przeznaczony do pracy. Przy wejściu z przedpokoju znajdzie się miejsce na lodówkę oraz np. szafkę przykrytą blatem albo wysoką szafkę typu cargo. Przy ściance oddzielającej aneks kuchenny od sypialnego zaplanowałam nieduży okrągły stół. Ściankę tę można zbudować tak, by powstała w niej wąska wnęka na półki. Mały kąt sypialny z łóżkiem i długą półką u wezgłowia, zastępującą szafki nocne, jest otwarty na pokój dzienny. Kąt wypoczynkowy usytuowałam przy ścianie garderoby; naprzeciwko kanapy stoi komoda i szafka na sprzęt radiowo-telewizyjny. Łazienka jest nieznacznie mniejsza niż planowana, dzięki czemu we wnęce w przedpokoju mieści się płytka szafka, np. przeznaczona na buty. W łazience proponuję zainstalować prostokątną wannę (120 x 80 cm), umywalkę (szer. 50 cm), płytką pralkę (40 x 60 cm) oraz - w narożniku - podwieszany sedes (bardzo praktyczne rozwiązanie w niewielkim pomieszczeniu).

Skomentuj:

33 m kw. dla 2 osób: kawalerka dla dwojga