60,5 m kw. dla 4 osób Dwie sypialnie, czy może trzy?
Planujemy gruntowny remont mieszkania. Córka ma 5 lat, syn 11. Na razie mogą mieć wspólny pokój, ale może warto pomyśleć perspektywicznie i urządzić im dwa osobne? Kłopot w tym , że mamy tylko trzy pokoje, a chcemy dla siebie z mężem zachować odrębną sypialnię. Myślimy też o otworzeniu kuchni, by uniknąć wrażenia ciasnoty w przedpokoju. Gdzie zaplanować duże szafy? Sylwia z Łodzi
Ryszard Tomasik
Na pokój dziecięcy przeznaczyłem pomieszczenie przylegające do pokoju dziennego. Mieszczą się w nim ustawione symetrycznie dwa biurka z regałami i dwa łóżka, które można zastąpić łóżkiem piętrowym (dzięki temu wygospodarujemy więcej miejsca na dodatkowe regały na książki i na zabawki). Przy drzwiach znajduje się szafa. Sypialnię rodziców ulokowałem w pokoju przy kuchni. Niewielki metraż sprawia, że duże podwójne łóżko trzeba przysunąć do ściany z oknem. W pokoju zmieści się jeszcze tylko szafka nocna oraz spora szafa na ubrania - najlepiej, by była zamykana przesuwanymi drzwiami. Mniejszą szafę zaplanowałem także w przedpokoju tuż przy drzwiach wejściowych do mieszkania. W głębi pokoju dziennego, przy oknie, jest strefa wypoczynkowa z narożną sofą, fotelami i stolikiem. Wzdłuż ściany przy drzwiach stoi regał (m.in. na sprzęt RTV), a na wprost wejścia - okrągły stół dla sześciu osób. Zgodnie z Państwa sugestią otworzyłem kuchnię na przedpokój. Dzięki temu zmieścił się obok niej kącik jadalny ze stolikiem, przy którym domownicy mogą wygodnie jadać codzienne posiłki. Zabudowa kuchenna ma kształt litery L; w ciągu roboczym ukryłem pralkę, co pozwoliło zyskać więcej miejsca w łazience. Ta, po połączeniu z toaletą, jest teraz znacznie przestronniejsza. Proponuję zainstalować w niej prostokątną wannę (170 x 70 cm), umywalkę (szer. 60 cm) oraz podwieszany sedes.
Rozwiązanie 2
Magdalena Żmihorska-Tomasik
Powierzchnia pokoju dziennego jest na tyle duża, że nawet po tej dość radykalnej zmianie pozostało w nim wystarczająco dużo miejsca, by zaaranżować wygodny kąt wypoczynkowy z dwoma sofami i stolikiem. Całą ścianę po lewej stronie od wejścia proponuję zabudować regałami na książki i sprzęt radiowo-telewizyjny. W pokoju mieści się także stół dla czterech osób. Drugi, mniejszy stół, służący do codziennych posiłków, stoi w kuchni, w której zaplanowałam wygodny ciąg roboczy w kształcie litery L. Teraz jest ona nie tylko otwarta na przedpokój, ale także nieco szersza. Mimo to sąsiadujący z nią pokój się nie zmniejszył, gdyż powiększyłam go kosztem w.c. przeniesionego w inne miejsce. Postanowiłam zachować oddzielną toaletę, ponieważ w czteroosobowej rodzinie wydaje się to lepszym rozwiązaniem niż łączenie jej z łazienką. Nowe w.c. wydzieliłam z powierzchni drugiego pokoju dziecięcego, który miał nadmiernie wydłużony kształt, był więc bardzo nie-ustawny. Pozwoliło to jednocześnie zmniejszyć dysproporcję między powierzchniami dziecięcych sypialni. W łazience mieści się prostokątna wanna (170 x 70 cm), umywalka (szer. 60 cm) oraz zabudowana praktyczną szafką wnęka, w której zaplanowałam również płytką pralkę (40 x 60 cm).
- Więcej o:
65,3 m kw. dla 3 osób: dużo więcej otwartej przestrzeni
61,3 m kw. dla 3 osób: wygodny gabinet w osobnym pokoju
49,6 m kw. dla 3 osób: efektowne, a zarazem wygodne
66,4 m kw. dla 3 osób: pod dyktando dużych okien
56,9 m kw. dla 3 osób: pomysły na aneks kuchenny
56,6 m kw. dla 4 osób: cztery pokoje zamiast trzech
57,4 m kw. dla 2 osób Otwarta kuchnia, a przy niej stół
Jakie światło do pracy w domu?