Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

37,8 m kw. dla 2 osób: miejsce do spania w niedużej kawalerce

Projekty: Wioletta Sawczuk i Anna Malesińska

Mamy tylko jeden pokój, całkiem spory, który siłą rzeczy musi pełnić kilka funkcji. Jak zaaranżować w nim wygodne miejsce do spania dla dwóch osób? Niestety, w pokoju jest tylko jedno okno (z wyjściem na balkon), co utrudnia rozsądne zagospodarowanie przestrzeni. Szukamy także pomysłu na urządzenie ciemnej kuchni i dużej - jak na kawalerkę - łazienki. Wolelibyśmy nie zmieniać powierzchni tych pomieszczeń. Prosimy o pomoc, bo sami nie potrafimy sobie poradzić. Marta z Katowic

Rozwiązanie 1

Wioletta Sawczuk

W minisypialni mieści się podwójne łóżko dostępne z jednej strony oraz ciąg płytkich szafek. Ten niewielki aneks wydzielają dwie ścianki. Jedna z nich jest prosta - przy niej proponuję umieścić przedpokojową szafę wnękową. Druga, skośna ścianka ma taką długość, by nie utrudniała dopływu do kąta wypoczynkowego światła, które wpada przez jedyne okno w pomieszczeniu. Przegroda ta stoi na łuku wyznaczonym przez zróżnicowane posadzki.

Zgodnie z Państwa sugestią kuchnia i łazienka mają taką samą wielkość jak na planie wyjściowym. Proponuję jednak przenieść wejście do łazienki na drugą ścianę i zamontować w nim suwane drzwi chowane w ścianie - otwarte nie będą blokować przejścia do kuchni. W krótszą ściankę wydzielającą łazienkę można wbudować dwa rzędy luksferów (zaplanowałam je także w ściance aneksu sypialnego). W łazience mieści się prostokątna wanna (160 x 70 cm), umywalka (szer. 60 cm), podwieszany sedes oraz standardowa pralka (60 x 60 cm).

Ciąg roboczy w kuchni ma kształt litery L. Urządzenia (lodówka, zlewozmywak, kuchenka) są przedzielone krótkimi odcinkami blatu. Przy wolnej ścianie proponuję ustawić płytkie szafki.

Rozwiązanie 2

Anna Malesińska

Łóżko jest wyposażone w mechanizm, który pozwala łatwo je opuszczać (rozkładać) i podnosić (składać). Od spodu mebel powinien być wykończony w taki sam sposób jak szafki obok, aby po złożeniu wyglądał jak jeden z frontów. Dzięki specjalnym pasom przytrzymującym pościel nie trzeba jej chować na dzień w osobnym schowku. Taki nietypowy mebel najlepiej zrobić na zamówienie.

Przedpokój jest dość wąski, dlatego szafę wnękową zaplanowałam w sąsiedztwie miejsca do spania. Pozostałą część pokoju zajmuje kąt wypoczynkowy; tuż przy oknie stoi niewielki stół.

Kuchenna zabudowa ma kształt litery L. Łazienkę wyposażono w narożną kabinę prysznicową (90 x 90 cm), umywalkę (szer. 60 cm), podwieszany sedes i pralkę (60 x 60 cm).

Skomentuj:

37,8 m kw. dla 2 osób: miejsce do spania w niedużej kawalerce