Od projektu do realizacji: dom z drewnianą elewacją, cykl, część 1.
Rozpoczynamy cykl, w którym opisujemy na wybranych zrealizowanych przykładach wykończenie elewacji i brył domów jednorodzinnych. Tym razem zajmiemy się projektem Kameralny 1, autorstwa znanej pracowni Domy z Wizją.
Pracownia: architekci Krzysztof Borowski i Piotr Rynkiewicz, Domy z Wizją
Powierzchnia zabudowy: 210,5 m2
Powierzchnia użytkowa: 150,4 m2 (129,6 m2 + 20,8 m2 garażu)
Wymiary działki: projektanci zalecają, by działka, na której stanie dom, miała nie mniej niż 26,80 m długości i 22,43 szerokości.
Opis: dom jest niepodpiwniczony i zasadniczo parterowy. Przewidziano w nim wprawdzie poddasze, ale nieużytkowe.
Elewacja domu: urok drewna
Patrząc na elewacje, przede wszystkim rzuca się w oczy udane połączenie białego tynku mineralnego z horyzontalnie ukształtowanymi dużymi płaszczyznami bardzo wąskich pasów jasnego drewna, okalających sporą część bryły. Autorzy projektu domu proponują zastosować tu modrzew, impregnowany bezbarwnym olejem, co umożliwia wydobycie naturalnego, jasnego i ciepłego odcienia tego gatunku. Nie jest to jednak rozwiązanie tanie, więc inwestorzy, których realizację prezentujemy, postanowili znacznie zmniejszyć powierzchnię pokrycia elewacji drewnem. Zdecydowali się też na grubsze deski z ciemniejszego egzotycznego drewna garapa, również impregnowanego olejem bezbarwnym.
Projektanci Kameralnego zapewniają, że ich pomysł na elewacje z taką ilością drewna nie jest skomplikowanym rozwiązaniem, choć wymaga zatrudnienia firmy mającej doświadczenie w montażu tego typu materiału. Jak mówi współautor Krzysztof Borowski: - Drewno naturalne wymaga pielęgnacji zgodnej z wymaganiami poszczególnych gatunków, określonych przez producentów profili. Zazwyczaj polega to na okresowym pokrywaniu preparatem impregnującym, chroniącym przed słońcem, wilgocią i owadami. Ogólnie można przyjąć, że elewacja drewniana wymaga konserwacji co 4-5 lat. Prace konserwacyjne może wykonywać sam inwestor lub firma, która montowała wcześniej elewację, ponieważ coraz więcej firm wykonawczych proponuje kompleksową obsługę nawet po ukończeniu inwestycji.
Taras: zamiast modrzewia drewno egzotyczne
Drewniany jest także nieduży taras z tyłu domu. Zgodnie z ideą projektu powinno się go wykonać z tego samego gatunku, który pojawia się na elewacjach - a więc z modrzewia syberyjskiego lub, zamiennie, z drewna tatajuba, pasującego kolorem. W przypadku opisywanej realizacji stanęło, konsekwentnie, na drewnie garapa.
Detale wykończeniowe: bruk i gres
Aby dostać się do środka budynku, trzeba przejść przez małe schodki i podcień. Architekci z pracowni Domy z Wizją w przypadku powierzchni narażonych na działanie wody i wilgoci przeważnie polecają bruk lub płyty na nasypach gruntowych, niewymagających podłoża betonowego i klejenia. Są to rozwiązania sprawdzone i mało awaryjne w użytkowaniu. Ponieważ jednak podejście do tego domu jest osłonięte podcieniem, inwestorzy zdecydowali się na standardowe rozwiązanie, czyli schodki betonowe pokryte gresem. Podjazd do garażu wykonano z kostki betonowej, podobnie jak opaskę wokół budynku - choć w projekcie miała ona być zrobiona ze żwiru.
Okna: otwarte na ogród
Z powodu stosunkowo niedużych okien elewacja frontowa wydaje się nieco zamknięta na otoczenie. W projekcie przewidywano tu przeszklenia wąskie i długie, inwestorzy nieco je skrócili i poszerzyli. Dom "otwiera się" dopiero od tyłu - zarówno w projekcie, jak i w realizacji okna elewacyjne są większe, a sąsiadują z nimi duże okna tarasowe. Projektanci zwracają uwagę na niezbędną sztywność tych ostatnich - materiałem konstrukcyjnym powinno być w nich drewno, zabezpieczone od zewnątrz profilem lub nakładką aluminiową. To oczywiście kosztuje. Zastąpienie drewna w największych oknach tańszym PVC jest możliwe, ale wymaga wtedy wprowadzenia dodatkowych podziałów, co zmienia wygląd domu, a więc wpływa na estetykę. Znalezienie dużych okien w niestandardowych wymiarach jest już coraz mniejszym problemem, sporo producentów realizuje takie zamówienia.
Oczywiście okna powinny mieć jak najniższy współczynnik przenikania ciepła U - obecny standard to U = 1 lub nawet mniej. W poszukiwaniu energooszczędności okien warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Architekt Krzysztof Borowski radzi: - Pamiętajmy, że stolarka okienna jest tylko jednym z elementów budynku wpływającym na ogólny bilans energetyczny domu. Dlatego ważnym aspektem jest zachowanie właściwych proporcji kosztów inwestycji w stosunku do planowanych oszczędności eksploatacyjnych. Nie ma sensu wydawać znacznie większych kwot na superenergooszczędną stolarkę, jeśli wydatek nie zwróci się w możliwie najkrótszym okresie. Zwracamy więc uwagę naszym klientom, aby przed planowaniem inwestycji korzystali z kalkulatora energetycznego, pokazującego, jak poszczególne przegrody danego projektu wpływają na przyszłe koszty eksploatacji.
Ściany, dach i ogrzewanie
Zgodnie z projektem dwuwarstwowe ściany wykonano z bloczków silikatowych i styropianu. Inwestorzy zdecydowali się tylko na grubszą izolację termiczną (20 cm). Budynek przykrywa prosty w wykonaniu, pozbawiony "niespodzianek", a także jakichkolwiek otworów okiennych czy doświetleń, dach wykonany z dachówki betonowej. W stosunku do projektu minimalnie skrócono okapy. Woda odprowadzana jest z dachu systemem rynien, których ujścia schowane są w ziemi. Inwestorzy wykonali w niej kanalizację deszczową i drenaż usuwający nadmiar wody.
W projekcie przewidziano ogrzewanie budynku kotłem gazowym wspomaganym kominkiem z płaszczem wodnym w układzie automatycznym, ale właściciele, ze względu na brak możliwości wykonania przyłącza gazowego, zainstalowali kocioł na paliwo stałe - pelety. Wymiana powietrza odbywa się dzięki wentylacji mechanicznej.
Ważne podczas inwestycji
Technologia budowy tego domu jest prosta. Jednak projektanci radzą, by dla ułatwienia sobie życia na budowie, pilnowania zgodności z projektem i ustrzeżenia się przed niespodziankami wynająć inspektora nadzoru inwestorskiego. - Elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas prac wykończeniowych, jest tynkowana podbitka - mówi Krzysztof Borowski. - Niewłaściwie wykonana, tzn. bez konstrukcji uwzględniającej naprężenia drewnianej więźby, będzie pękać.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Projekty domów: piętrowy dom z płaskim dachem
Zmiany w projekcie gotowym. Sprawdź, jak wygląda praktyka i co sądzą o tym architekci
Elewacja - recepta na ładną elewację
Murek oporowy - z czego budować
Ściany działowe - z czego je zbudować?
Nowe dowody osobiste
Szczelny dach wokół komina
Deszczownica: zestaw natynkowy czy podtynkowy?