Czym wykończyć komin?
Górna część komina, wystająca ponad połać dachu, jest zwykle mocno wyeksponowanym elementem domu. Dlatego trzeba starannie ją wykończyć, by go nie szpeciła. Dobierając materiał do obłożenia komina, trzeba też mieć na uwadze, że pracuje on w szczególnych warunkach.
Materiał do wykończenia komina: niepalny i trwały
Na zdjęciu: Komin z elementów prefabrykowanych, gotowy do wykończenia
Na niemal każdym domu jednorodzinnym jest przynajmniej jeden komin, który - po podłączeniu do urządzenia grzewczego - służy do odprowadzania z niego spalin. Wystający ponad dach fragment komina jest wyjątkowo narażony na zniszczenia: od wewnątrz działa na niego wysoka temperatura spalin, od zewnątrz z kolei wystawiony jest na oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych: deszczu i śniegu, silnego wiatru, na przemian niskiej i wysokiej temperatury.
Jaki powinien być materiał do wykończenia komina?
Najwyższa część komina niszczy się więc znacznie szybciej niż inne elementy budynku - pamiętajmy o tym, szukając materiału do jego wykończenia. Dopilnujmy, by był on przede wszystkim trwały oraz niepalny i nietopliwy. Dobrze, jeśli będzie też ładny - nie zapominajmy, że komin jest dobrze widoczny na domu. Dlatego rodzaj i kolor jego wykończenia powinny harmonizować z pokryciem dachu i stylistyką całego budynku.
Uwaga! Wysokość części komina, wystającej ponad dach nie może być przypadkowa (od tego między innymi zależy siła ciągu). Dobiera się ją stosownie do konstrukcji dachu i rodzaju pokrycia. Wyloty kominów muszą znajdować się na wysokości wynoszącej co najmniej: 30 cm powyżej kalenicy - na dachach stromych, o nachyleniu połaci ponad 12 st.; 60 cm powyżej kalenicy - na dachach płaskich, o nachyleniu połaci nie przekraczającym 12 st. Komin najlepiej wykończyć jeszcze przed ułożeniem pokrycia dachowego - znacznie łatwiej jest wtedy poruszać się po dachu, nie ma też ryzyka, że uszkodzimy albo zabrudzimy pokrycie.
Wykończenie komina tynkiem
Na zdjęciu: Komin zwykle wykańcza się takim samym tynkiem jak elewację
Otynkowanie wystającej ponad dach części komina to niedrogi i popularny sposób na jego wykończenie - zwłaszcza wtedy, gdy i elewacja wykończona jest tym materiałem. Wadą tego rozwiązania jest jednak nie najlepsza trwałość - tynk może dość szybko zacząć się kruszyć.
Najlepszy tynk do wykończenia komina
Komin można wykończyć zarówno tynkiem tradycyjnym, (układanym na warstwie podkładowej i wykończonym na gładko lub z fakturą), jak i cienkowarstwowym. Jeśli wybieramy gruby tynk tradycyjny, użyjmy tynku cementowego zamiast cementowo-wapiennego - ma większą odporność na wilgoć.
Fot. Grzegorz Otwinowski
Komin wykończony cegłami lub płytkami
Na zdjęciu: komin z cegły klinkierowej
Ładnie wyglądają kominy wykończone klinkierem - cegłą lub płytkami. Cegła, wytrzymała i odporna na wielokrotne zamarzanie i odmarzanie, jest bardzo dobrym materiałem na wystającą końcówkę komina (materiał do wymurowania komina jest zarazem jego wykończeniem).
Jaka cegła będzie najlepsza do wykończenia komina?
Do budowy kominów należy używać cegieł mało nasiąkliwych (poniżej 3 proc.); najlepiej szkliwionych (odpornych na zabrudzenie); nieszkliwione warto zaimpregnować preparatem zmniejszającym ich nasiąkliwość.
Fot. Rafał Polak-Kuchta
Komin wykończony kamieniem naturalnym
Na zdjęciu: łupkowe pokrycie dachy płynnie przechodzi w okładzinie na kominie
Kamień naturalny jest nie tylko wyjątkowo trwały i odporny na wszelkie uszkodzenia, ale i bardzo efektowny. Doskonale wygląda ułożony na fragmentach elewacji, na cokołach i kominach. Jako materiał okładzinowy stosuje się najczęściej obrobione na różne sposoby wapienie i piaskowce.
Jaki kamień wybrać na komin?
Rodzaj kamienia i sposób jego montażu zawsze należy skonsultować ze specjalistą w tej branży. Bardzo ładnie prezentują się też na kominach płytki z łupku kamiennego. To wyjątkowo długowieczny materiał, zwykle występujący w kolorze grafitowym. Płytki mogą mieć różne kształty: np. łukowe, łuskowe i oktagonalne (ośmiokątne).
Fot. Rafał Polak-Kuchta
Blacha cynkowo-tytanowa na kominie
Na zdjęciu: tradycyjna karpiówka w ceglastym kolorze ładnie kontrastuje z chłodną blachą
Efektownym rozwiązaniem jest wykończenie ścian komina blachą cynkowo-tytanową - zwłaszcza, jeśli obróbki blacharskie również robi się z tego materiału. Blacha taka jest bardzo trwała i odporna na korozję; z biegiem czasu pokrywa się tylko patyną (można też ją kupić od razu patynowaną fabrycznie) w kolorze grafitowym lub szaroniebieskim. Nie wymaga żadnej konserwacji.
Blacha dostępna jest w postaci elementów małoformatowych (płytek, łusek) oraz w arkuszach i panelach.
Fot. VM Zinc
Płytki betonowe na kominie
Na zdjęciu: komin z imitacji kamienia, efektownie przechodzący przez połać dachu
Na rynku znajdziemy wiele okładzin imitujących naturalny kamień; stosuje się je przeważnie do wykańczania kominów prefabrykowanych. Oferta producentów jest bardzo bogata - okładziny te dostępne są w bardzo dużym wyborze kolorów i wzorów (od stylu "antycznego", poprzez śródziemnomorski aż do nowoczesnego).
Okładziny imitujące kamień naturalne zrobione są z betonu. Są bardzo wytrzymałe, odporne na mróz i zmienne warunki pogodowe, dlatego dają gwarancję trwałości i zachowania swych właściwości przez długi czas.
Zobacz też okładziny i inne materiały naśladujące naturalne drewno
Komin wykończony włóknocementem
Na zdjęciu: komin wykończony włóknocementem na dachu krytym dachówką
Małoformatowe płytki włóknocementowe (zrobione z cementu, wody, mączki wapiennej i włókien celulozowych) do złudzenia przypominają łupek naturalny. Dobrze sprawdzą się na kominie, gdyż są niepalne, wytrzymałe i odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Nie zmieniają koloru pod wpływem promieni słonecznych.
Fot. EBM/Euronit
- Więcej o: