Zrób to sam: montaż taśmy ledowej czyli światło z metra
Drobne i oszczędne lampki LED stają się coraz popularniejsze. Dają dość mocne światło o barwie zbliżonej do naturalnej, znajdują więc w domach wiele zastosowań. Ich zaletą jest niska cena, łatwy montaż i bardzo bezpieczne użytkowanie.
Sposób na oświetlenie blatu roboczego w kuchni
Samoprzylepne taśmy ledowe na elastycznym podkładzie kupuje się na metry; można je ciąć w oznaczonych miejscach. Są zasilane prądem o niskim napięciu, wymagają więc transformatora. Sklepy oferują gotowe do montażu zestawy, będzie jednak taniej, gdy kupimy odpowiedni odcinek taśmy ledowej (od ok. 10 zł/m) i dobierzemy transformator ? jego moc nie może być mniejsza niż łączna moc lampek na taśmie (każda pobiera ok. 0,2 W). Jeśli transformator podłączymy bezpośrednio kablem z wtyczką, warto skorzystać z tanich, sterowanych pilotem gniazd pośrednich (umieszcza się je między wtyczką a gniazdkiem elektrycznym). W miejscach narażonych na wilgoć wszystkie elementy muszą spełniać normy IP44 lub IP68.
Krok 1
Do końca taśmy ledowej w oznaczonych miejscach przylutowujemy końcówki przewodu, którym połączymy ją z transformatorem (wcześniej usuwamy izolację).
Krok 2
Jeden bok lekkiego aluminiowego kątownika, który będzie pełnił funkcję osłony (żeby światło nie raziło w oczy), oklejamy taśmą dwustronnie klejącą.
Krok 3
Przyklejamy kątownik do spodu szafki. Transformator umieszczamy w szafce i w niewidocznym miejscu wiercimy otwór, przez który przełożymy taśmę ledową.
Krok 4
Zdejmujemy osłonę z taśmy ledowej i przyklejamy ją, dokładnie dociskając palcem. Nadmiar taśmy chowamy w szafce.
Krok 5
Z transformatora odkręcamy osłony. Po stronie niższego napięcia (jest oznaczone na obudowie) mocujemy przewody od taśmy ledowej (uwaga na bieguny!).
Krok 6
W zaciskach transformatora po stronie wysokiego napięcia osadzamy przewód zasilający ? na przykład zwykły kabel zakończony wtyczką.
- Więcej o:
- oświetlenie
Papierowe lampiony
Oświetlenie świąteczne
Światło w przestrzeni. Jak stworzyć wyjątkowe wnętrze?
Żarówki LED – dlaczego warto na nie postawić?
Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania – poradnik IKEA
Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?
Ultralight - lampy, które dopasują się do Twoich wnętrz
W dobrym świetle