Kuchnie, w których aż chce się gotować
Kuchnie otwarte lub zamknięte, z zabudową kuchenną do sufitu lub tylko na dole, z wyspą lub ciągiem szafek - wszystkie są piękne i wygodne. Obejrzyj zdjęcia 20 najciekawszych kuchni.
Kuchnia z zieloną fototapetą
Do otwartej kuchni wybrano proste szafki z lakierowanej na matowo płyty MDF. Biała zabudowa skutecznie rozjaśnia aneks usytuowany w najciemniejszym kącie pokoju dziennego. Ściany nad blatem roboczym chroni laminowana fototapeta, dodatkowo zabezpieczona taflami szkła.
Kuchnia minimalistyczna
Kuchnia miała być minimalistyczna i nie rzucać się w oczy w otwartej przestrzeni. Zrezygnowano więc z szafek wiszących i uchwytów na frontach (zastąpiły je niewidoczne podcięcia). Wśród białego wyposażenia czerwona lodówka jest bardzo wyrazistą ozdobą - zasłania też zlewozmywak od strony kąta jadalnego
Wyspa kuchenna to spełnione marzenie gospodarzy. Zainstalowano w niej piekarnik oraz płytę grzejną, nad którą zwiesza się okap.
Fot. Radosław Wojnar
Kuchnia pełna ziół
Kuchenne szafki zrobiono z dębiny. Rząd zielonych kafli pięknie współgra zarówno z kryształkami secesyjnego żyrandola, jak i z ziołami w doniczce, których nigdy nie brakuje na kuchennym blacie. Żółty taboret, wyglądający jak wazon, to dodatkowy soczysty akcent w tym wnętrzu. Płyty czarnego marmuru na podłodze optycznie wydzielają strefę kuchenną
Kuchnia w wielkomiejskim stylu
Już nie tylko dekoracyjne dodatki i drobne kuchenne akcesoria, ale także urządzenia AGD mogą podkreślić wielkomiejski styl wnętrza - na przykład okap z czarno-białą grafiką przedstawiającą Manhattan. Do wielkiego miasta nawiązuje również loftowy klimat tej kuchni, ocieplony drewnianą podłogą i ceglaną ścianą.
Kuchnia czarno-czerwona
To propozycja dla właścicieli dużych kuchni - aby uzyskać taki efekt potrzeba mieć nieco miejsca na odpowiedni rozmach. Na dwukolorowej, białej po bokach i czerwonej w rogu, ścianie wiszą czarno-czerwone szafki. Krótkie, nie sięgające podłogi. Jedną ścianę dekoruje pas szafek o pięknych, białych frontach w esy-floresy, na drugiej zainstalowano spory okap. I nic poza nim. Zarówno pod dolnymi, jak i górnymi szafkami zainstalowano listwy oświetleniowe.źródło:
Kuchnia otwarta na salon
Kuchnię otwarto na salon, dzięki czemu pani domu, która uwielbia gotować, nie jest wyłączona z życia rodzinnego i towarzyskiego. Aby zapewnić jak najwięcej schowków, na bocznej ścianie zaplanowano wysoką zabudowę, m.in. na sprzęt AGD. Długi blat z granitu zapewnia wygodne warunki do pracy. Bałaganu towarzyszącemu gotowaniu nie widać, bo ciąg roboczy jest zasłonięty wysokim barkiem. Z salonu dobrze widać natomiast fototapetę w graficzny wzór, którą wykończono ścianę.
Fot. Monika Filipiuk-Obalek
Kuchnia w stylu zen
Ta kuchnia przypomina nieco japońską sztukę urządzania wnętrz - oszczędną w formie i detalach, wygodną. Bardzo nowoczesne jest połączenie dwóch dużych płaszczyzn kolorystycznych - czerwonej i drewnianej i rozdzielenie ich czarnym, odbijającym światło elementem konstrukcyjnym.
Kuchnia ascetyczna
Na granicy kuchni i salonu podłoga z drewna merbau łączy się z gresem. Ścianę nad granitowym blatem chroni tafla grubego satynowanego szkła.
Kuchnia w odcieniu białej czekolady
W kuchni przeważa odcień białej czekolady. Ściany nad blatem z kompozytu zostały zabezpieczone taflą szkła lacobel w tym samym kolorze. Na podłodze ułożono płyty polerowanego gresu.
Duża witryna, zaprojektowana na wymiar, okazała się zbyt ciężka, by zawiesić ją na ścianie. Została więc wsparta na specjalnie dobudowanym cokole.
Kuchnia: kamień i drewno
Kamień i drewno to ulubiony duet gospodarzy. W kuchni drewno wenge zestawiono z ciemnoszarym granitem, z którego zrobiono blat oraz okładzinę ściany między dolnymi i górnymi szafkami.
Kuchnia ożywiona zielenią
Aneks kuchenny zaaranżowany jest w bieli i szarościach. W oczy rzucają się ożywiające tę neutralną kolorystykę plamy soczystej zieleni (płytki nad blatem, krzesła) oraz makowej czerwieni (efektowne lampy na stołem, dekoracyjne dodatki). Integralną częścią kuchni jest jadalnia, którą wizualnie wyodrębnia podłoga z bielonego dębu. Przy ciągu roboczym położono praktyczny gres.
Kuchnia z konwaliową ścianą
Kuchenna zabudowa widoczna z pokoju składa się tylko z dolnych szafek otwieranych na dotyk - meble wyglądają dzięki temu bardziej "salonowo". Na podłodze przy szafkach położono płytki szkliwionego gresu. W fornirowanej wenge wysokiej zabudowie, która przesłania kuchnię od strony pokoju, umieszczono m.in. urządzenia AGD. Grzejnik na ścianie przy oknie wygląda jak nowoczesna dekoracja.
Kuchnia z przewagą szarości
W aneksie kuchennym jest dużo błyszczących powierzchni odbijających światło. Szafki mają fronty z płyty MDF: foliowanej (szarej) i laminowanej (rdzawej). I tak ścianę nad laminowanym blatem chroni czarne szkło. Cały aneks oświetlają halogeny zamontowane w podwieszonym suficie, blat roboczy - lampki ledowe pod górnymi szafkami.
Kuchnia skąpana w zieleni
Do kuchni otwartej na pokój dzienny wybrano szafki z frontami z lakierowanej płyty MDF (zabudowa została wykonana na zamówienie). Wystrój kuchni i części wypoczynkowej ożywiają dodatki w różnych odcieniach zieleni, które kolorystycznie scalają oba wnętrza.
Kuchnia otwarta na salon
Kuchnia została otwarta na pokój dzienny - umowną granicę stanowi granitowy barek. Kiedy jest ciepło, domownicy jadają posiłki na tarasie - wtedy bardzo doceniają bliskość kuchni.
Fronty szafek są z lakierowanej na mat płyty MDF, blat roboczy - z czarnego granitu. Ścianę nad nim zabezpieczono lakierowanym szkłem lacobel. Na podłodze w kuchni i pokoju leżą płytki gresu różniące się odcieniem i wielkością.
Kuchnia z wysoką zabudową
W kuchni, oprócz tradycyjnych szafek, zaprojektowano wyspę i wysoką zabudowę. Przy wyspie stykają się trzy materiały podłogowe - ciepłe drewno merbau, płytki gresu i kamień labradoryt. Obudowa wyspy jest zrobiona z granitu.
Kuchnia fornirowana hebanem
Wystrój kuchni jest równie wyrazisty. Tak jak pokoju dziennym, meble są fornirowane pasiastym hebanem (tylko wisząca szafka i część wysokiej zabudowy mają fronty z jasnej płyty MDF). Ścianę nad blatem z czarnego granitu chroni grafitowy łupek; taki sam można wypatrzyć we wnęce zabudowy.
Kuchnia z granitowym blatem
W tej wąskiej kuchni jest tylko dolna zabudowa. W zupełności jednak wystarcza na pomieszczenie wszystkich naczyń, sprzętów i akcesoriów kuchennych. Zdecydowano się na zawężoną paletę barwą, aby dodatkowo nie pomniejszać przestrzeni. Nad ciągiem szafek w ścianie znajduje się wnęka, w której wyeksponowano rodzinne pamiątki.
Kuchnia z mlecznym szkłem
Szafki kuchenne z matowej płyty MDF nie mają tradycyjnych uchwytów - zaburzyłyby minimalistyczną formę mebli. Zamiast nich są wyprofilowane wcięcia, ułatwiające otwieranie. Część górnych szafek ma fronty z mlecznego szkła; użyto go również do zabezpieczenia ściany nad granitowym blatem. Na podłodze w kuchni ułożono płyty szarego gresu imitujące beton. Na nich - dopasowany kolorystycznie wzorzysty chodnik.
Kuchnia w stylu prowansalskim
Meble kuchenne w stylu prowansalskim zostały wykonane na zamówienie z malowanej olchy (blaty są z laminowanej płyty). Piec kaflowy postawiony przez zduna to nie tylko ozdoba - pani domu lubi na nim gotować (choć ma również do dyspozycji płytę grzejną). Ścianę nad blatem roboczym chronią niewielkie płytki ceramiczne. Na półce, w której jest ukryty okap, stoi kolekcja porcelanowych naczyń. Okno zasłania roleta rzymska zwieńczona dekoracyjnym lambrekinem, uszytym z tkaniny w róże.
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
Aranżacje kuchni - jaki styl wybrać?
Błędy w projektowani kuchni - jak ich uniknąć?
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Minimalistyczne wnętrza w Berlinie z naturalnymi akcentami
Drewno w domu - aranżacje wnętrz