Dom tani w budowie: jak obniżyć koszty inwestycji
Dla wielu inwestorów podstawowym kryterium, którym kierują się podczas wyboru projektu, jest możliwie niski koszt budowy. Już na etapie projektowania można sprawdzić czy dany budynek będzie ekonomiczny w realizacji. Po czym rozpoznać dom tani w budowie wyjaśnia architekt Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.
Bryła domu
Koszty wykonania domu w ogromnej mierze determinuje jego wygląd. Szukając budynku taniego w realizacji warto zdecydować się na dom o prostej bryle, osadzonej na planie prostokąta lub kwadratu, pozbawiony takich detali architektonicznych jak lukarny, balkony, wykusze, czy wieżyczki. Nie bez znaczenia jest także rodzaj domu. Wybierając między trzema typami budynków o podobnym metrażu – parterowym, piętrowym lub parterowym z poddaszem użytkowym, najkorzystniej, pod względem ekonomicznym, jest zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym. W porównaniu do budynku parterowego ma on mniejszą powierzchnię dachu i fundamentów, natomiast, w przeciwieństwie do domu piętrowego, nie trzeba w nim wykonywać dodatkowego stropu i pełnej kondygnacji, a te czynniki znacznie obniżają koszty budowy. Ze względu na rosnące koszty energii, warto też pomyśleć o wyborze projektu energooszczędnego, szczególnie, że przy jego budowie można skorzystać z preferencyjnych kredytów dla domów o niskim zapotrzebowaniu na energię oraz programów wspierających ekologiczne budownictwo.
Rodzaj dachu
Wydatki związane z wykonaniem dachu to nie tylko pokrycie dachowe, ale także więźba i izolacja, dlatego najkorzystniej jest poszukać projektów z prostym dachem dwuspadowym, ewentualnie czterospadowym. Warto pamiętać, że mało skomplikowany dach pozwala na zastosowanie dowolnego pokrycia – zarówno droższej dachówki jak i ekonomicznej blachy, której ułożenie może być utrudnione na dachu o dużym stopniu rozrzeźbienia. Koszty budowy obniży także brak lukarn, wykuszy, loggi, wieżyczek itp., ponieważ każdy dodatkowy element konstrukcji dachu to większy wydatek.
Wielkość okien
Koszty związane z budową można ograniczyć również na etapie wyboru okien – warto zwrócić uwagę na ich wysokość i szerokość. Zdarza się, że wielkoformatowe profile muszą być wykonywane na indywidualne zlecenie, a wówczas potrafią osiągnąć zawrotne ceny. Najkorzystniej jest poszukać domu ze standardowymi wymiarami stolarki okiennej, na które dodatkowo producenci dają kilkuletnią gwarancję. Ze względu na wyższe koszty, zalecana jest rezygnacja z okrągłych, narożnych, a także mocno rozbudowanych przeszkleń.
Optymalny rozkład pomieszczeń
Układ funkcjonalny domu powinien byś starannie rozplanowany, dostosowany do stron świata i zmian nasłonecznienia w ciągu dnia oraz rytmu życia rodziny. Z punktu widzenia ekonomii, istotną kwestią jest rozmieszczenie w najbliższym sąsiedztwie pomieszczeń o podobnej funkcjonalności. Szczególną uwagę warto zwrócić na zblokowanie pionów instalacyjnych, kanalizacyjnych i wentylacyjnych
Ściany
Materiały zaproponowane w projekcie można zamienić na tańsze, o podobnych parametrach wytrzymałościowych. Aby zwiększyć izolacyjność ścian zewnętrznych, warto zastosować ścianę dwuwarstwową – odpowiednia grubość warstwy ocieplenia położonego na zewnątrz będzie skuteczną ochroną przed ucieczką ciepła przez nadproża, wieńce czy spoiny między bloczkami części konstrukcyjnej ściany zewnętrznej.
Instalacje
Zastosowanie instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii początkowo wymaga zwiększonych nakładów finansowych, jest to jednak inwestycja, która zwróci się po kilku latach użytkowania – mniej zużywanej energii to niższe koszty eksploatacji, a tym samym znaczne oszczędności w domowym budżecie. Zalecanym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która minimalizuje straty ciepła oraz utrzymuje optymalny mikroklimat w pomieszczeniach.
Garaż lub wiata
Inwestorzy mogą wybierać między garażem wolnostojącym lub garażem połączonym z domem, przy czym zdecydowanie tańszą opcją jest ten wkomponowany w bryłę budynku. Jeżeli garaż nie jest niezbędnym elementem domu, można z niego zrezygnować lub zdecydować się na tańszą i prostszą w realizacji wiatę samochodową.
Elewacja
Modne współcześnie elewacje często zakładają zastosowanie drogich materiałów wykończeniowych. Z powodzeniem można z nich zrezygnować na rzecz tynków strukturalnych lub tańszych okładzin wykonanych, np. z drewna rodzimego pochodzenia. Ciekawy efekt, inspirowany wzornictwem skandynawskim, można uzyskać zestawiając ze sobą tynki o różnych, często kontrastujących kolorach lub fakturach.
Brak piwnicy
Wielu inwestorów nie wyobraża sobie domu jednorodzinnego bez pojemnej piwnicy, w której można urządzić kotłownię, spiżarnię lub garaż. Prawda jest jednak taka, że wszystkie te pomieszczenia można ulokować na parterze. Jeżeli piwnica nie jest niezbędnym elementem domu, korzystnie będzie z niej zrezygnować – budowa podpiwniczenia jest zdecydowanie droższa, niż budowa podobnej powierzchni na poziomie terenu.
Gdzie zaoszczędzić podczas budowy domu?
Wydatki związane z budową domu można ograniczyć na każdym etapie, ale nie za wszelką cenę, gdyż nie zawsze wybór tańszych materiałów i technologii przyniesie korzyści. Trzeba wiedzieć, gdzie szukać oszczędności. Pierwszym krokiem jest projekt – odpowiednio dobrany do możliwości finansowych inwestorów, gwarantuje sprawną i szybką budowę. Z całą pewnością warto zaopatrzyć się w szczegółowy kosztorys, który dokładnie określi ceny i pomoże zaplanować wydatki.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
- Więcej o:
- dom energooszczędny
Dom energooszczędny prosto z katalogu
Jak obniżyć koszty budowy domu: pięć dobrych rad
Architektoniczne sposoby na oszczędny dom
Dom skromny, ale wygodny: jak osiągnąć taki efekt
Mała „rewolucja” – pustaki ceramiczne Porotherm 25 3x1/3 Dryfix
Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i pasywnego?
Jak zminimalizować problem przegrzewania budynków?
Dom energooszczędny - dopłaty