Nowoczesne rozwiązania w budownictwie
Branża budowlana dynamicznie się rozwija. Jest to związane zarówno z wymaganiami inwestorów, jak i kupujących. Współczesne technologie, nowoczesne materiały, a także rozwiązania pomiarowe sprawiają, że rozwój rynku budowlanego w dalszym ciągu rośnie. Nowe standardy budowlane dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa, energooszczędności oraz funkcjonalności domów jednorodzinnych.
Oczekiwania związane z energooszczędnością oraz kosztami budowy
Ze względu na rosnące wymagania prawne co do ekologii rosną również wymagania powiązane z energooszczędnością w sektorze budowlanym. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się wręcz standardem. Zwłaszcza, że osoby decydują się na budowanie domów energooszczędnych mogą liczyć na uzyskanie dofinansowań. Niestety, nadal wiele osób dystansuje się do dużych kosztów budowy związanych na przykład z zamieszczeniem systemu rekuperacji lub pomp ciepła, albo ogrzewaniem na pellet. Natomiast, należy mieć świadomość, że koszty te zwrócą się, patrząc na późniejsze oszczędności w budżecie domowym, jakie związane z eksploatacją budynku.
Dużym zainteresowaniem cieszą się domy pasywne oraz domy inteligentne, które są chętnie wybierane. Nie da się zaprzeczyć, że koszty budowy domów w odniesieniu do nowoczesnych rozwiązań są droższe aniżeli koszty budowy domu standardowego. Świadomość inwestorów oraz kupujących rośnie jednak z każdym rokiem. Celem w nowym budownictwie, zwłaszcza energooszczędnym jest uzyskanie jak najniższych kosztów eksploatacji.
Nowe materiały i technologie budowlane
Aktualnie udoskonala się tradycyjne materiały izolacyjne, aby miały lepsze właściwości
i mniejszą grubość. Dlatego na przykład chętniej wykorzystuje się aerożele, czy panele próżniowe. Na rynku budowlanym można też zauważyć, że nowości bardzo szybką stają się czymś standardowym. Dobrym przykładem są okna z pakietem trzyszybowym.
Rośnie świadomość odnośnie tego, jak istotne jest ograniczenie zapotrzebowania budynku na energię. Na rynku pojawiły się też innowacyjne okna połaciowe, wykazujące izolacyjność termiczną nawet o 14% lepszą od standardowych rozwiązań. Przy czym, powierzchnia szyby może być większa o 10% przy niezmienionych wymiarach zewnętrznych okna.
Nowoczesne technologie wspierane są poprzez używanie nowych materiałów takich jak polistyren ekspandowany EPS. Można więc montować standardowe okna o znacznie lepszych parametrach energetycznych. Przyszłością są izolacje próżniowe, gdzie 1 centymetr zastępuje 20 centymetrów styropianu. Dwa i pół razy większy współczynnik przewodzenia mają aerożele.
Z pewnością, korzystne jest także zintegrowane podejście do inwestycji:
pasywnego projektowania, modelu energetycznego, czy do certyfikacji LEED. Bierze się pod uwagę poszczególne elementy budynku oraz ogólny bilans energetyczny.
Zrównoważone budownictwo kieruje się trzema wyznacznikami: energooszczędnym projektem architektonicznym, wysokim komfortem mieszkania oraz minimalnym wpływem na środowisko. Przyszłość budownictwa opierać będzie się również na coraz większym wykorzystaniu surowców odnawialnych.
Nie bez znaczenia jest także zastosowanie nowych technik pomiarowych. Wykorzystuje się metody znane od dawna, jak i techniki laserowe, innowacyjne rozwiązania do układania rur, najnowsze techniki wykrywania instalacji podziemnych lub wszechstronne systemy pomiarowe przy większych projektach budowlanych.
Zwrócenie uwagi na nowe potrzeby w budownictwie
Nie bez znaczenia okazuje się zwrócenie uwagi na nowe potrzeby w budownictwie.
Chodzi na pewno o dostępność i cenę nowych materiałów budowlanych. Nie bez znaczenia jest także zadbanie o całą infrastrukturę. Istotne jest to, by zwracać uwagę na wyszkolenie pracowników. Dużym wyzwaniem jest zastosowanie nowoczesnych aplikacji w instalacjach. Tym bardziej, że domy inteligentne budowane są coraz częściej. Uwzględnienie wszystkich nowych wymagań, realizacja potrzeb oraz zachowanie standardów na rynku budowlanym muszą być zachowane. Tylko dzięki temu bez problemu będą wdrażane nowe rozwiązania w budownictwie.
- Więcej o:
- budowa domu
Czy warto zaczynać budowę przed zimą?
Ile powinna trwać budowa domu? Jak rozplanować budowę?
Projekt domu w gęstej zabudowie
Jak długo trwa budowa domu? Rok, dwa lata czy... miesiąc?
Najlepszy dom w Polsce
Zmiana materiału ścian zewnętrznych
Zmiana grubości ścian zewnętrznych
Trendy 2021. Powietrzne pompy ciepła Galmet