Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stopnie blokowe: ciekawy sposób na schody zewnętrzne

Redakcja Pressland

Stopnie blokowe są bardzo ciekawym sposobem na to, by spełnić się jako schody zewnętrzne. Są one prefabrykatami betonowymi albo kamiennymi, przeznaczonymi do wykonywania schodów zewnętrznych. Mają kształt bloku jaki odpowiada wielkością typowym rozmiarom stopni schodowych. Dlatego wystarczy je jedynie ułożyć na przygotowanej podkonstrukcji i schody będą gotowe. To szybka i praktyczna opcja.

Stopnie blokowe: ciekawy sposób na schody zewnętrzne
Stopnie blokowe: ciekawy sposób na schody zewnętrzne
Fot. shutterstock

Stopnie blokowe: betonowe i kamienne

Stopnie blokowe nadają się jako schody wejściowe do domu, schody prowadzące na taras albo schody na ścieżce ogrodowej. Występują one pod postacią długiego prostopadłościanu  o niedużej wysokości i sporej szerokości. Wysokość ta wynosi zazwyczaj 15 centymetrów, a szerokość od 30 do 35 centymetrów. Dlatego schody zbudowane ze stopni blokowych są bardzo wygodne. Na przykład, żeby wejść na taras nie będzie trzeba robić wysokich kroków. Na szerokiej płaszczyźnie stopni łatwo można postawić stopę. Schody ze stopni blokowych są trwałe oraz łatwe w obsłudze. Nie domagają się większych zabiegów konserwacyjnych, poza okresowym myciem i impregnacją – jeśli wymaga jej producent. Na schodach takich nie trzeba robić okładziny z płytek ceramicznych albo kamiennych. Nie ma też mowy o ich odpadaniu po latach albo o obowiązku ponownego wykańczania schodów zewnętrznych.

Stopnie blokowe: ciekawy sposób na schody zewnętrzne
Stopnie blokowe: ciekawy sposób na schody zewnętrzne
Fot. shutterstock

Stopnie blokowe betonowe wykonane są z betonu pełnego wibroprasowanego, barwionego w masie z dodatkiem szlachetnych kruszyw skalnych. Najczęściej stosuje się kruszywa granitowe, bazaltowe, dolomitowe, marmurowe oraz piaskowcowe. Stopnie betonowe dostępne są w całej palecie kolorów: od jasnych beży, przez szarości, aż po czerń. Powierzchnię stopni można dobrać. Może być ona gładka, szlifowana lub śrutowana by zapewnić antypoślizgowość. Front stopni może być gładki albo łupany.

Stopnie blokowe: ciekawy sposób na schody zewnętrzne
Stopnie blokowe: ciekawy sposób na schody zewnętrzne
Fot. shutterstock

Stopnie blokowe kamienne są odpowiednio obrobionymi blokami skalnymi o wymiarach dostosowanych do wygodnych rozmiarów schodów. Najbardziej popularne są stopnie o wielkości takiej samej jak z betonu. Długość stopni kamiennych zamawiana jest na indywidualne życzenie. Wysokość stopni zwykle waha się od 12 do 18 centymetrów wysokości. Najwięcej stopni betonowych wykonuje się z granitu w kolorze szarym z ciemniejszym uziarnieniem. Granit można też wybierać z palety czerwieni lub brązów. Powierzchnia stopni może być gładka albo płomieniowana, szczotkowana lub groszkowana. Z piaskowca i wapieni powstają stopnie blokowe o powierzchni szlifowanej oraz o powierzchni łupanej. Ich wybarwienie najczęściej występuje w kolorach ziemi.

Stopnie blokowe: dodatkowe akcesoria, wymiary i kształty

Na indywidualne zamówienie możemy się zdecydować przy wyborze stopni z listwami antypoślizgowymi, paskami ledowymi lub z innym rodzajem przygotowania miejsca na oświetlenie stopni. Jeśli chcemy, by stopnie kamienne były oryginalne to możemy zdecydować się na wydrążenie otworów do osadzenia balustrady. Najczęściej do domów jednorodzinnych dobierane są proste stopnie blokowe. Mają one wymiary: 100 x 35 x 15 centymetrów. Można też zdecydować się na elementy o wymiarach 120 x 45 x 15 centymetrów albo 160 x 40 x 15 centymetrów. Na rynku można też znaleźć stopnie półokrągłe, owalne albo kanciaste. Przy ich zastosowaniu można wykonać oryginalne schody w kształcie połowy okręgu, pięciokąta albo sześciokąta. W razie konieczności schody można docinać bądź zamówić na dowolny wymiar.

Jeśli kupujesz stopnie blokowe to zawsze musisz się upewnić, czy cena dotyczy 1 sztuki, czy metrów kwadratowych. Wynika to z tego, że stopnie blokowe sprzedawane są na osobne elementy. Jako, że są one ciężkie i wielkogabarytowe to cena za transport również będzie większa. Można skorzystać z usługi montażu, chociaż nie jest on trudny do wykonania. Potrzebna jest tylko silna osoba do przenoszenia i układania poszczególnych elementów. W pierwszej kolejności należy przygotować podbudowę ziemną z utwardzonego kruszywa łamanego o grubości od 20 do 30 centymetrów. Na nim wykonuje się konstrukcję ze schodów.

Skomentuj:

Stopnie blokowe: ciekawy sposób na schody zewnętrzne