Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dach z blachy: kiedy warto się na niego zdecydować?

Iwona Szczepaniak

Dach z blachy, a dokładniej mówiąc - blaszane pokrycie dachu, wybrać można z rozmaitych powodów: od praktycznych, po estetyczne.

Na dachach najlepiej prezentuje się blacha płaska w postaci pasów dopasowanych do długości połaci. Łączy się je wówczas jedynie prostopadle do okapu, bez poprzecznych podziałów
Na dachach najlepiej prezentuje się blacha płaska w postaci pasów dopasowanych do długości połaci. Łączy się je wówczas jedynie prostopadle do okapu, bez poprzecznych podziałów
Fot. VM Zinc

Jeśli chcemy jak najszybciej ułożyć pokrycie

Blachę sprzedaje się w różnych, czasem bardzo dużych, formatach. Ma to także tę zaletę, że pokrycie układa się szybko i sprawnie. Jeśli dach ma prosty kształt, jednym dużym arkuszem można pokryć powierzchnię nawet 9 m². Szczególnie szybko montuje się zatrzaskowe panele łączone na rąbek stojący, które są zamawiane na konkretny wymiar dachu. Ich długość jest taka sama jak długość połaci (nie powinna być większa niż 10 m). Tak duże arkusze i panele wymagają jednak większej ekipy (zwykle 4-6 osób), odpowiedniego transportu i rozładunku, a także przygotowania miejsca na placu budowy i zachowania szczególnej ostrożności podczas montażu.

Równie szybko montuje się blachodachówki modułowe i panelowe. Niewielki, poręczny wymiar sprawia, że do ich ułożenia zupełnie wystarczy dwuosobowa ekipa. Krycie przeciętnej wielkości dachu - około 200 m² - zajmie jej 3-5 dni.

Jeżeli prace na budowie wyprzedzają harmonogram i nie zdążyliśmy na czas zamówić blachodachówki w arkuszach (zamawia się ją z wyprzedzeniem, ponieważ wymaga dopasowania do połaci przez przycinanie), możemy zdecydować się na blachodachówkę w modułach. Moduły mają one stałe wymiary i są dostępne "od ręki" - wystarczy odebrać je z magazynu. Dzięki temu unikniemy przestoju na budowie.
Dodatkowym atutem jest lekkość blachy. Jej waga wynosi średnio 5 kg/m² (dla porównania ciężar dachówki ceramicznej karpiówki, układanej gęsto jedna na drugiej może wynosić nawet 78 kg/m²). Sprawia to, że arkusze łatwo transportuje się na dach.

Jeśli dach ma mieć nietypowy kolor

Blachodachówki można kupić w kilkunastu podstawowych kolorach, podanych przez producenta. Najpopularniejsze są barwy, tradycyjnie kojarzące się z dachem - odcienie szare i brązowe, czerwień, ciemna zieleń, granat i czerń. Jeśli jednak chcemy, aby dach naszego domu się wyróżniał, możemy wybrać kolory takie jak burgund, oberżyna, niebieski, a nawet biały. Na zamówienie można mieć także indywidualnie wybrany kolor z palety RAL lub specjalnie stworzonej przez producenta.

Inne kolory niż odcienie szarości mają także blachy płaskie. Do wyboru mamy czerwony, zielony, niebieski, brązowy, a nawet złoty. Dodatkowo blachy cynkowo-tytanowe mają na początku metaliczną i błyszczącą powierzchnię, która z czasem utlenia się i pokrywa patyną. Efektem tego jest niepowtarzalny kolor - matowy, jasnoszary, niebieskoszary. Są też blachy fabrycznie patynowane na jeden z kilku kolorów poprzez dodanie mineralnych pigmentów.

Jeśli blacha ma imitować inne pokrycia

Tu sprawdzą się blachodachówki modułowe i panelowe. Przypominają one dachówki - ceramiczne karpiówki i cementowe rzymskie, marsylki i płaskie - lub gonty drewniane. Aby lekkie pokrycie wykonane z blachodachówek panelowych lub modułowych do złudzenia przypominało dach kryty dachówkami, większość z modeli ma specjalnie zagiętą przednią krawędź.

Jeśli chcemy zamienić dachówki ceramiczne lub cementowe

Nawet jeśli w projekcie zapisano inne pokrycie (na przykład dachówki ceramiczne), warto rozważyć jego zamianę na blachę, jeśli mamy okazję kupić pokrycie w promocyjnej cenie. Równie dobrą okazją na zamianę pokrycia jest znalezienie dekarza z długoletnim doświadczeniem i odpowiednimi referencjami, który specjalizuje się w układaniu wybranego rodzaju blachy. Jeśli znajdziemy go odpowiednio wcześnie, warto zlecić mu zakup materiału na dach. Zwykle tacy fachowcy mają dobre kontakty z producentami lub sprzedawcami i często mogą dostać blachę po atrakcyjnej cenie. Orientują się też w jakości poszczególnych materiałów.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Dach z blachy: kiedy warto się na niego zdecydować?