Wstępne krycie w kalenicy
Mój dom ma prosty, dwuspadowy dach. Na połaciach wykonawca ułożył folię dachową tak, że nie zachowuje ona ciągłości na górze (pasy membrany nie dochodzą do siebie). Na moje pytanie, czy dach nie będzie przeciekać, odpowiedział, że tak właśnie musi być, by mógł się ?wentylować?, a i tak wszystko przykryją gąsiory. Grzegorz Gajewski, Nowy Dwór Mazowiecki
Aby uchronić dach przed wilgocią, która mogłaby przenikać do ocieplenia i więźby, pod pokryciem trzeba utworzyć szczelinę wentylacyjną, z otworami wlotowymi przy okapie i wylotami wzdłuż kalenicy. Jednocześnie jednak miejsce to staje się potencjalnym źródłem przecieków i powinno zostać starannie zabezpieczone, bez utrudniania wentylacji.
Dach w kalenicy
Kalenica to najwyższa linia utworzona w miejscu przecięcia się dwóch przeciwległych połaci dachowych. Zabezpieczenie dachu w kalenicy wymaga odpowiednich rozwiązań. Przede wszystkim należy umożliwić odprowadzanie powietrza, które napływa przez otwory pozostawione w okapie do szczeliny wentylacyjnej pod pokryciem. Wraz z tym powietrzem przemieszcza się para wodna, przenikająca z wnętrza domu. Jeśli nie będzie mogła odparować, wykropli się, a wtedy niemożliwa będzie właściwa wentylacja wszystkich warstw dachu. Może to doprowadzić do gnicia elementów drewnianej konstrukcji dachowej, a w konsekwencji nawet do jej awarii. Zapewnienie przepływu powietrza nie oznacza jednak, że dach ma w tym miejscu przeciekać. Pozostawione w kalenicy otwory wylotowe wystarczająco dobrze zabezpieczą przed wciskaną przez wiatr pod pokrycie wodą z deszczu lub śniegu właściwie wykonane wstępne krycie dachu i odpowiednie akcesoria dekarskie.
Sposób zabezpieczenia
Zależnie od rodzaju pokrycia dachowego wstępnym kryciem może być pełne deskowanie z papą lub folią dachową albo sama membrana dachowa (folia wysokoparoprzepuszczalna).
Pełne deskowanie wymaga pozostawienia szczeliny wentylacyjnej pomiędzy nim a ociepleniem. Aby zapewnić wylot powietrza, deskowania nie układa się aż do szczelnego zamknięcia w kalenicy, a papę jedynie przecina się wzdłuż niej, umożliwiając w ten sposób przewietrzanie połaci dachu.
Membrana dachowa ma wysoką przepuszczalność, więc bez obaw o zawilgocenie warstwy ocieplenia i konstrukcji dachu układa się ją szczelnie. Sposób wykonania dachu w kalenicy zależy głównie od specyfiki dachu i zaleceń producenta folii dachowej. Zwykle kalenicę przykrywają dwie warstwy membrany. Jej pasy powinny być przełożone przez kalenicę i zachodzić na przeciwną stronę dachu na co najmniej 20 cm. Jeżeli nie jest możliwe wykonanie takiego zakładu, można położyć na kalenicy dodatkowy pas folii, na przykład powstały z podzielenia jej arkusza na połowę. Ponadto do zabezpieczenia styku połaci w kalenicy zwykle stosuje się taśmy kalenicowe. Te produkty pełnią dwie funkcje: zapewniają wentylację dzięki perforacji i uszczelniają styk połaci. Styk ten ostatecznie zamyka się gąsiorami, układanymi na taśmach kalenicowych.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD
- Więcej o:
Drewniana więźba dachowa: 12 błędów popełnianych podczas jej budowy
Prefabrykowana więźba dachowa
Ocieplanie starego dachu
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pokrycia dachowego?
Te dachy domów inspirują. Jak dach może grać główną rolę w budynku?
Magia rąbka stojącego
Kultowe pokrycie dachowe – blacha trapezowa
Naprawa dachu z dachówek ceramicznych