Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wybudować dom energooszczędny? Pięć zasad gwarantujących sukces

Tekst: architekt Wojciech Szczepański, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Dom energooszczędny to budynek, którego zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania i wentylacji jest nawet pięciokrotnie niższe niż w przypadku tradycyjnego budynku. Jak uzyskać tak dobre standardy? Które wyznaczniki są najważniejsze? Przedstawiamy 5 zasad, które sprawią, że dom będzie ciepły, tani w utrzymaniu i przyjazny dla mieszkańców.

Dom EX 15 II
Dom EX 15 II
Fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Bryła

Wybór domu o odpowiednim kształcie to klucz do energooszczędności. Warto jednak pamiętać, aby zalecenia dotyczące architektury stosować z umiarem, tak, aby nie pogorszyły wyglądu i atrakcyjności bryły - wymarzony dom musi się przecież inwestorom podobać. Optymalne parametry najłatwiej uzyskać w budynkach o zwartej formie z prostym układem dachu - płaskim, jedno- lub dwuspadowym, ewentualnie czterospadowym. Korzystnie jest zrezygnować z ozdobników architektonicznych - balkonów, wykuszy i dużej ilości lukarn. Najlepsze standardy osiągają domy z poddaszem użytkowym oraz domy piętrowe. Wynika to faktu, że budynki dwukondygnacyjne wyróżniają się niższym współczynnikiem A/V, czyli stosunkiem przegród zewnętrznych do kubatury budynku oraz z niewielkiej powierzchni dachu, przez który ucieka mniej ciepła.

Architektura słoneczna

Lokalizacja domu na działce jest ściśle powiązana z układem pomieszczeń wewnątrz budynku - odpowiednie wykorzystanie przestrzeni, uwzględniające strony świata i różnice nasłonecznienia, pozwala czerpać zyski cieplne ze słońca i aktywnie wspomaga system grzewczy budynku. Strona północna to najmniej atrakcyjna część domu, dlatego warto umieścić tutaj pomieszczenia pomocnicze, w których mieszkańcy spędzają mało czasu - garaż, kotłownię, pomieszczenia gospodarcze, spiżarnię, schowki, klatki schodowe. Układ strefy dziennej najkorzystniej jest rozplanować tak, aby domownicy mogli korzystać z jak największej porcji naturalnego światła. Salon wraz z szerokimi przeszkleniami oraz pokoje do pracy i nauki, dobrze jest umieścić w południowej części domu. Lokując sypialnie warto wziąć pod uwagę indywidualne preferencje członków rodziny - dla osób, które lubią dłużej pospać najbardziej odpowiednia będzie strona zachodnia, z kolei wielbiciele wczesnych pobudek ucieszą się ze wschodzącego słońca, które wcześnie zawita do ich pokoju. Starajmy się unikać umieszczania w kuchni okien skierowanych na zachód i południe. Jeżeli nie ma innego wyjścia dobrze jest przesłonić okna roletami lub innymi elementami ograniczającymi napływ promieni słonecznych. Planując układ funkcjonalny, nie możemy zapomnieć o lokalizacji tarasu - większość inwestorów wybiera południową stronę, która zapewnia stały napływ słońca przez praktycznie cały dzień. 

Dobra izolacja

Doskonałe parametry cieplne, jakimi wyróżniają się budynki energooszczędne to przede wszystkim zasługa odpowiedniej izolacji, wykonanej z materiału o dobrych właściwościach i szczelnie ułożonej na wszystkich przegrodach zewnętrznych domu. Stopień izolacyjności jest wyrażany przez współczynnik przenikania ciepła U - im jest on niższy, tym mniejsza jest ucieczka ciepła przez przegrodę. Aby uzyskać optymalne parametry należy zastosować ciągłą izolację na wszystkich przegrodach zewnętrznych: ścianach, podłodze, fundamentach, dachu i stropie. Izolacji wymagają także ściany wewnętrzne oddzielające pomieszczenia mieszkalne od nieogrzewanego garażu. Grubość warstwy ochronnej powinna być właściwie dobrana do rodzaju przegrody. Dobre wartości uzyskują domy, w których grubość izolacji wynosi odpowiednio: podłoga na gruncie - 15 cm, ściany zewnętrzne - 20 cm i dach i strop nad poddaszem - 30 cm. Niezwykle istotna jest staranność wykonania warstwy izolacyjnej, która pozwoli ograniczyć występowanie mostków termicznych.

Szczelne okna i drzwi

Dom energooszczędny wymaga zastosowania okien o podwyższonych parametrach termicznych, które powinny cechować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Obecnie na rynku dostępne są okna zbudowane z dwóch lub trzech fabrycznie sklejonych ze sobą szyb, przy czym kilkucentymetrowa przestrzeń między szybami jest wypełniona gazem szlachetnym. Takie rozwiązanie gwarantuje dobrą ochronę przed utratą energii z pomieszczenia i zapewnia najwyższy komfort użytkowania. Drzwi zewnętrzne również mają za zadanie ograniczyć ucieczkę ciepła z budynku, dlatego warto zainwestować w modele, które wyróżniają się najlepszą termoizolacyjnością.

Nowoczesne technologie

W budynkach o wysokiej szczelności termicznej utrudniona jest naturalna wymiana powietrza. Z tego względu standardem stała się instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją, która dba o stałą wymianę powietrza, jego odpowiednią czystość, temperaturę i wilgotność. Świetnym uzupełnieniem wentylacji mechanicznej jest zastosowanie, współpracującego z nią, gruntowego wymiennika ciepła, który (w zależności od pory roku) wykorzysta energię zmagazynowaną w gruncie do ogrzewania lub chłodzenia powietrza nawiewanego. Warto rozważyć również instalację rozwiązań ekologicznych pozwalających na ograniczenie szkodliwej emisji gazów - pompy ciepła, kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych.

OBEJRZYJ GALERIĘ DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH >> TUTAJ

Budownictwo energooszczędne to budownictwo przyszłości - dąży do maksymalnego ograniczenia szkodliwego wpływu na środowisko, przy jednoczesnym zmniejszeniu opłat za energię i podniesieniu komfortu życia domowników. Dobra klasa energetyczna budynku to również gwarancja wyższej wartości rynkowej nieruchomości. Dom energooszczędny to inwestycja, która z całą pewnością się opłaca. 

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Skomentuj:

Jak wybudować dom energooszczędny? Pięć zasad gwarantujących sukces