Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Montaż okien. Błędy - jak ich unikać

Redakcja Pressland

Warto mieć świadomość, że typowe błędy, jakie popełnia się przy montażu okien prowadzą do problemów nie tylko z samymi oknami, ale też wpływają niekorzystnie na termoizolacyjność ścian. Montaż stolarki okiennej powinien przebiegać prawidłowo, żeby nie uszkodzić połączenia ze ścianą i nie zdeformować okien. Nie można dopuścić do tego, by woda i zimne powietrze przenikały do pomieszczenia i zaburzały termoizolacyjność.

Montaż okien. Błędy - jak ich unikać
Montaż okien. Błędy - jak ich unikać
Fot. shutterstock

Najczęstsze błędy podczas montażu okien

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas montażu okien jest pozostawianie starego materiału uszczelniającego lub gruzu i pyłu. Pozostawione materiały lub ubytki w murze i niewyrównane powierzchnie nie sprzyjają uszczelnieniu przestrzeni między oknem oraz murem. Nie można też poprawnie zamontować parapetu. Pozostawione zanieczyszczenia pochłaniają wilgoć, powstają też szczeliny i mostki termiczne. Są to miejsca o gorszym czynniku przenikania ciepła. Wszystkie połączenia rozszczelniają się. W skutek tego pojawia się większe zawilgocenie muru, może też wyciekać woda spod parapetu. Są to warunki sprzyjające powstawaniu pleśni.

Montaż okien. Błędy - jak ich unikać
Montaż okien. Błędy - jak ich unikać
Fot. shutterstock

Kolejnym, dużym błędem popełnianym podczas montażu okien jest zbyt mała liczba kotew lub dybli użytych do montażu okna. Obniża to w znacznym stopniu stabilność całej konstrukcji. Pojedyncze mocowania są zbyt mocno obciążone, co wpływa na poprzeczne ruchy okna i doprowadza do odkształcenia ramy okiennej. Wilgoć przenika do wnętrza domu, pojawiają się przeciągi i podmuchy. Domownicy odczuwają dyskomfort cieplny.

Osadzanie okna bez użycia klocków i klinów to kolejny błąd, ponieważ ramę okna trzeba wypoziomować oraz ustabilizować. Jeśli zapomina się o tym kroku to okna są niestabilne i zaczynają poruszać się w pionie. Okno nie jest wypoziomowane i prawidłowo uszczelnione. Skutkami tego błędu są: deformacja okna, pękanie tynku, wnikanie wilgoci w okno i mur oraz przeciągi.

Nie można również dopuścić do montażu okna bez listwy podparapetowej. Listwa ta jest doskonałym sposobem na dobre uszczelnienie połączenie okna i parapetu. Przykręca się ją do ościeżnicy i dzięki temu ułatwia ona montaż parapetów wewnętrznych i zewnętrznych. Jeśli znowu nie zadba się o montaż listwy to niemożliwe będzie zamontowanie parapetu wewnętrznego pod ramą okienną, woda opadowa będzie wnikała pod ramę i do pomieszczenia. Dochodzi do zawilgocenia muru pod oknem, przemarzania muru, przeciekania wody opadowej do wnętrza budynku, a także do przeciągów i stopniowej korozji dybli i kotew.

Montaż okien. Błędy - jak ich unikać
Montaż okien. Błędy - jak ich unikać
Fot. shutterstock

Osadzenie okna w progu z niepełnym uszczelnieniem na nierówno ułożonych klockach jest kolejnym błędem. Inny to nadmierny luz dylatacyjny od strony ościeża, co pojawia się najczęściej przy zbyt szerokich węgarkach. Okno nie jest wtedy wystarczająco osadzone i przemieszcza się. Rozszczelnienie tynku sprawia, że woda opadowa zaczyna wciekać w styk ramy oraz węgarka. Po pewnym czasie woda może przeciekać do pomieszczenia.

Niedopuszczalny jest montaż okna bez wewnętrznej izolacji paroszczelnej. Jeśli do tego dojdzie do mur jest wilgotny i ma gorszą izolację termiczną. Zawilgocenie murów i tynków sprzyja rozwojowi pleśni. W pomieszczeniach domowych jest też niższa temperatura.

Do pozostałych błędów podczas montażu okien zalicza się: montaż okna bez uszczelnienia od strony zewnętrznej, stosowanie tynku do uszczelnień, czy uszczelnienie samą pianką. Wszystkie te błędy sprawiają, że źle zamontowane okna nie spełniają swojej roli, a także nie mają właściwości izolacyjnych.

Montaż okien. Błędy - jak ich unikać
Montaż okien. Błędy - jak ich unikać
Fot. shutterstock

Podsumowanie: profesjonalny montaż okien

Zdawać by się mogło, że jedynie profesjonalny montaż okien może sprawić, że wszystko będzie zrobione jak należy. Wprawdzie profesjonalna ekipa zapewni nam komfort, jak również zaoszczędzi środki finansowe. Demontaż okna, czy niszczenie pleśni to zajęcia czasochłonne i kosztowne. Mogą też niekorzystnie wpływać na zdrowie domowników. Trzeba więc wystrzegać się błędów związanych z nieprawidłowym montażem okien. Ale jeśli wiemy, co musi być zrobione to zawsze możemy na bieżąco kontrolować prace monterów. I w przyszłości cieszyć się komfortem. W przypadku decyzji o samodzielnym montażu, należy bardzo rygorystycznie przestrzegać, reguł. Nawet jeśli to pochłonie, to więcej czasu, a nawet podwyższy koszt, to satysfakcja może okazać się bezcenna.

    Więcej o:

Skomentuj:

Montaż okien. Błędy - jak ich unikać