Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak tanio urządzić ogród? 22 sposobów na tani ogród

red.

Ogród urządzamy trochę tak, jakby był dodatkowym pokojem naszego domu. Jak to zrobić, żeby uniknąć dużych wydatków? Oto nasze 22 inspiracje ogrodowe na tani ogród.

Nie musisz wydawać pieniędzy na wodę do podlewania ogrodu - wystarczy, że zainwestujesz w zbiornik na deszczówkę
Nie musisz wydawać pieniędzy na wodę do podlewania ogrodu - wystarczy, że zainwestujesz w zbiornik na deszczówkę
Fot. Penny Mayes/CC BY-SA 2.0/www.geograph.org.uk

Inspiracje ogrodowe przed domem

Zaczynasz z kawałkiem ziemi porośniętej chwastami, a w głowie masz taras, altanę, piękne kwiaty, grządkę warzywną i efektowne oświetlenie. Zastanów się na początek, na czym zależy ci najbardziej i od czego chcesz zacząć.

Pokochaj pracę fizyczną. Możesz oczywiście wynająć wyspecjalizowaną ekipę, żeby przekopała twój ogródek, nawiozła dobrej ziemi i założyła system drenażu. Jednak jeśli chcesz oszczędzić, a przy okazji zadbać o formę, zabierz się do pracy samodzielnie. Nie radzisz sobie z takim wyzwaniem? Poszukaj w okolicy kogoś, kto chętnie wykona taką pracę – wolniej niż profesjonalna firma, ale równie skutecznie.

Inspiracje ogrodowe - zrób to sam

  1. Ogrodzenie ogródka zrób z siatki ocynkowanej. Jej żywotność to około 50 lat, a cena jest bezkonkurencyjna. Wystarczy, że zasłonisz ją szybko rosnącymi pnączami lub krzewami. Możesz też zrobić żywy żywopłot z wikliny.
  2. Do dekoracji ogrodu i uporządkowania jego przestrzeni wykorzystaj resztki po budowie domu, jeśli takimi dysponujesz. Do wytyczenia rabat przydadzą się cegły i pustaki, z desek możesz zrobić prostą ławkę.
  3. Poznaj swoją działkę. Zobacz, jaką glebą dysponujesz i jak twoją działkę oświetla słońce. Do tych warunków dobierz rośliny o odpowiednich wymaganiach – dobrane do warunków siedliskowych będą się dobrze rozrastały, a szanse na to, że zginą lub zostaną zaatakowane przez szkodniki, będą mniejsze.
  4. Oszczędzaj prąd. Zanim zabierzesz się do wykonania w ogrodzie instalacji elektrycznej i ustawienia designerskich i kosztownych lamp, zastanów się, czy nie lepsze będzie oświetlenie solarne, wykorzystujące energię słońca. Daje może mniej światła, ale może wyglądać równie dobrze, a ty nie zapłacić nawet złotówki za prąd.
  5. Zrób ścieżki ze żwiru lub po prostu porośnięte trawą.
  6. Nie kupuj wszystkich narzędzi ogrodowych, jakie tylko przyjdą ci do głowy. Dogadaj się z grupką sąsiadów i kupcie wspólny zestaw, a przynajmniej wspólną kosiarkę, bo to największy wydatek.
  7. Rozejrzyj się po okolicy i zobacz, jakie rośliny dobrze tu rosną. Zastanów się, czy te same gatunki nie będą pięknie wyglądały u ciebie. Inwestuj w pewniaki!
  8. Zostaw trochę roślin, które już rosną w twoim ogrodzie – to, co dla jednych jest chwastem, dla innych kolorową łąką. Jeśli dobrze to zaplanujesz, w twoim ogródku zostanie piękna, naturalna rabata, przy której w ogóle nie będziesz musiał nic robić.
  9. Najlepszy czas na sadzenie drzewa był dwadzieścia lat temu – to stara zasada, którą warto sobie przypomnieć, kiedy na naszej działce jest już jakieś drzewo. Z przykrością zdarzało mi się patrzeć, jak sąsiedzi i znajomi wycinali drzewa i krzewy rosnące na posesji tylko dlatego, że nie pasowały do ich wizji ogrodu - a następnie wydawali duże pieniądze na nowe nasadzenia. Doceń drzewo, które już masz na działce. Jeśli jest zdrowe i duże, to raczej do niego dostosuj swoją wizję ogrodu. Jest za wysokie, rośnie w złym według ciebie miejscu? Może wystarczy je tylko przyciąć (sprawdź tylko, czy to gatunek, który dobrze znosi cięcie i wykonaj je w odpowiedni sposób i we właściwym czasie). Wycinka to ostateczność.
  10. Kupuj młode, nieduże rośliny, najlepiej z gołym korzeniem – są o wiele tańsze, a w dodatku młode sadzonki łatwiej się przyjmują. Ogród to przyjemność na lata i na pewno z przyjemnością będziesz patrzyć, jak rok po roku rośliny się rozrastają.
  11. Inwestuj w byliny. Dobrze pielęgnowane, potrafią przetrwać w ogrodzie nawet dziesięć lat.
  12. Wysiewaj rośliny z nasion, uprawiaj własne sadzonki. Na nasiona i cebule wydasz mniej, niż na duże już rośliny w pojemnikach ze sklepu ogrodniczego. Rozmnażaj własne rośliny!
  13. Wymieniaj się sadzonkami i nasionami ze znajomymi. Wiele osób chętnie podzieli się swoimi roślinami.
  14. Kupuj rośliny w szkółkach ogrodniczych, a nie w sklepie ogrodniczym. Tańsze będą także zakupy w internecie.
  15. Załóż kompostownik. Nie tylko wykorzystać organiczne resztki ze swojej kuchni i pozostałości po przycinaniu roślin czy koszeniu trawnika, ale zyskasz wspaniały i darmowy nawóz.
  16. Zbieraj deszczówkę. Zamiast płacić za wodę potrzebną do podlewania ogrodu, zbieraj w odpowiednim pojemniku deszczówkę. Podlewaj nią ogródek wtedy, gdy tego potrzebuje.
  17. Rób samodzielnie naturalne środki ochrony roślin. Np. wywar z pokrzywy skutecznie odstrasza wiele szkodników, kawałki czosnku zniechęcają nornice wyjadające cebulki kwiatowe, a rozsypanych fusów po kawie nie lubią ślimaki.
  18. Zagrabione liście albo szyszki wykorzystaj jako ściółkę, chroniącą przed rozwojem chwastów i ucieczką wilgoci z gleby. Nie wydawaj niepotrzebnie pieniędzy na korę!
  19. Jeśli marzy ci się oczko wodne, najtaniej będzie wykopać zbiornik, a następnie uszczelnić go folią.
  20. Jeśli nie wyobrażasz sobie ogrodu bez altany, wybierz taką, którą można złożyć z gotowych elementów.
  21. Zrezygnuj z murowanego tarasu – koszty jego wykonania, razem z warstwami podkładowymi i nawierzchnią, są bardzo wysokie. Poszukaj rozwiązań alternatywnych – luźno rozstawionych płyt kamiennych lub chodnikowych, drewnianych palet.
  22. Zadaszeniem tarasu może być rozpinana, nieprzemakalna plandeka albo rusztowanie dla pnących się roślin.

ZOBACZ PRAKTYCZNE POMYSŁY NA TANI OGRÓD >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak tanio urządzić ogród? 22 sposobów na tani ogród