Styl retro we wnętrzach. Design z lat 50. i 60. nie traci na atrakcyjności
Styl retro we wnętrzach nie wychodzi z mody. Dobre wzornictwo nigdy się nie starzeje. Dowodem jest design z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, który na nowo podbija świat.
Styl retro we wnętrzach od kilku lat tylko zyskuje na popularności. Prosty, niebanalny i bardzo funkcjonalny. Awangardowy i nostalgiczny jednocześnie. A przy tym po hippisowsku wyrazisty i kolorowy. Taki jest design z połowy ubiegłego wieku. Dziś jak grzyby po deszczu wyrastają sklepy i pracownie nawiązujące w swoich projektach do wzornictwa modernistycznego. Fabryki porcelany, Ćmielów czy Bolesławiec, wznawiają zapomniane kolekcje ceramiki, a styliści wyszukane na starociach fotele ubierają w nowoczesne, bajecznie wzorzyste tkaniny.
Meble w stylu retro
Meble retro są dosyć charakterystyczne, dobrze więc trzymać je na wodzy, bo ich odważne formy, wzory i kolory mogą zdominować wnętrze. Za to z łatwością dopasują się do innych: stworzą harmonijną całość zarówno z nobliwym kredensem, pastelową lodówką rodem z amerykańskiego snu czy klimatem disco z lat 80. Rozpoczynając zabawę z retro, najlepiej jednak przełamać je prostymi współczesnymi meblami. Sukces gwarantowany.
Czym się charakteryzuje styl retro:
- Meble charakterystyczne dla stylu retro to: stoły, komody na zwężających się nóżkach, krzesła ze sklejki, fotele ze szczebelkowym oparciem, politurowane szafy, wielofunkcyjne sprzęty, np. lampa stojąca z gazetownikiem.
- Pierwsze skrzypce grają matowe lny i flausze, lekko lśniące aksamity, plusze oraz bawełny i poliestry.
- Wyrazista paleta barw: nasycone oranże, butelkowe zielenie, żółcie i amaranty.
- Zasłony i tapety? Najlepiej w motywy geometryczne, zwierzęce i uproszczone graficzne.
Hity z dawnych lat - przedmioty z lat 50. i 60. - zobaczymy w Galerii Wzornictwa Polskiego, która w listopadzie 2017 roku zostanie otwarta w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Anna Maga, współkuratorka Galerii: Lata 50. i 60. to niezwykle twórczy okres polskiego wzornictwa. Wybuch kreatywności był spowodowany kilkoma czynnikami. Polityczna odwilż przyniosła otwarcie na świat. Zadebiutowało również młode pokolenie artystów, wykształconych już po wojnie, ale przez nauczycieli wywodzących się jeszcze ze środowiska warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Wiele dobrych projektów trafiło wtedy do produkcji i powszechnego użytku.
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
Dodatki do kuchni w stylu retro
Wnętrza w dobrym stylu: moda na retro
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Minimalistyczne wnętrza w Berlinie z naturalnymi akcentami
Drewno w domu - aranżacje wnętrz