Wyjątkowe Biuro Opera Software we Wrocławiu
Dekory z tysiąca starych dyskietek plus inspiracje architekturą Wrocławia "miasta stu mostów". Oto najpiękniejsze biuro w Polsce, którego projekt otrzymał międzynarodowe nagrody architektoniczne. Projektanci z pracowni mode:linaTM zaaranżowali wnętrze dla informatycznej firmy Opera Software.
Długo szukaliśmy takiego miejsca dla naszej firmy, które połączy niekorporacyjny klimat, prestiżową lokalizację i kawał historii. I oto jest! – wyjaśnia Krystian Kolondra, dyrektor polskiego oddziału firmy Opera Software we Wrocławiu.
Najpiękniejsze biuro na świecie
Do pracowni architektonicznej mode:linaTM przyszedł mail: „Chcemy mieć najpiękniejsze biuro na świecie!” – to się nazywa zamówienie! – Najważniejszym wyzwaniem było zaprojektowanie odpowiedniej funkcji przestrzeni. Zgodnie z filozofią projektową pracowni, forma jest wynikiem zachowań użytkownika – mówią główni architekci pracowni mode:linaTM Paweł Garus i Jerzy Woźniak.
Dlatego musieliśmy wiedzieć jak najwięcej oużytkownikach biura: kto tam pracuje iwjaki sposób... Odwiedziliśmy ich stare biuro, żeby dokładnie przyjrzeć się, jak pracują. Rozmawialiśmy izmanagerami, izpracownikami. Zwywiadów wynikało, że ważna dla pracowników jest nie tyle przestrzeń do relaksu, pokój do drzemki, zjeżdżalnie czy hamaki, ale przede wszystkim dużo zieleni, cisza, spokój iusytuowanie biurek. Programiści dużo czasu spędzają przy komputerach, dla nich istotne było, by nie siedzieć tyłem do wejścia, ani do współpracowników. Musieliśmy zadbać oto, żeby nikt nie znalazł się wniekomfortowej pozycji
– opowiadają projektanci.
W 100 proc. oryginał
Architekci nie chcieli powielać tego, co znamy z siedzib gigantów branży takich jak Microsoft czy Google. – Wytyczne były dwie: z jednej strony oddać niekorporacyjny charakter firmy i bliską jej pracownikom, loftową stylistykę, z drugiej strony, pomyśleć, jak zrobić ukłon w stronę mieszkańców Wrocławia – mówią. Inspiracji poszukali więc w architekturze miasta, bo firma, choć norweska, jest z nim od dawna związana.
Siedziba Opera Software mieści się w dwóch prestiżowych kamienicach w centrum Wrocławia, jednej z początku XIX wieku i drugiej z 1913 roku. Ich właścicielem jest Zbigniew Grycan. Kamienice tworzą znane w mieście Centrum Biznesowe Hieronimus przy Placu Teatralnym.
Powstało wnętrze w industrialnym, loftowym, ale ciepłym stylu.
Motywem przewodnim tego projektu stał się wizerunek Wrocławia jako miasta stu mostów
– podkreślają architekci. We wnętrzach dominują konstrukcje w kształcie łuków, kratownice... Korytarze wykończone są detalami nawiązującymi do mostów. To leitmotiv wnętrz. Na posadzce w holu odwzorowano nawet kształt wysp na Odrze.
Duża powierzchnia, duże wyzwanie
Wnętrze ma 4500 m kw., dzieli się na część reprezentacyjną, showroom, jest tu 5 aneksów kuchennych, 10 sal konferencyjnych, przestrzenie biurowe, pomieszczenia techniczne, serwerownie itp. Sale konferencyjne kojarzą się bezpośrednio z branżą informatyczną. Niektóre dekoracje ścian przypominają np. układy scalone, inne powstały z tysiąca dyskietek. – Lubimy wykorzystywanie nietypowych materiałów. Dzięki temu wiele elementów można wykonać niskobudżetowo – podkreślają projektanci.
– Stąd pomysł na wykorzystanie klawiatur i dyskietek, które zamiast wylądować w śmietniku, dostały nowe życie. Trzecim głównym wątkiem wśród inspiracji jest wrocławski dworzec, hala targowa i Park Szczytnicki. Zaokrąglone konstrukcje i sklepienia nawiązują do głównej hali dworca, wykorzystano też takie materiały jak na dworcu (m.in. płytki Vives, Ragno, Refin, Cisa; posadzki: betonowa, Desso, Polis). W aneksach kuchennych są łuki, jak w zabytkowej hali targowej i barwne płytki z motywem kwiatowym. Uważne oko wyłowi nawiązania do pergoli w Parku Szczytnickim. Osłony inspirowane wrocławskim Mostem Zwierzynieckim maskują przewody, sprzęt komputerowy i śmietniki. Całość łączy stonowana kolorystyka, z kilkoma akcentami mocnego koloru. I doskonale dobrane detale, meble marek Malafor, Yestersen, Muuto, Ton, David Geckeler i oświetlenie z Customform. W takim biurze chce się pracować, bo wszystko tu ma jedno zadanie: dyskretnie wspierać kreatywne myślenie i miłe międzyludzkie relacje.
Opera Software, Wrocław, Plac Teatralny 8. Recepcja. Na posadzce odwzorowano kształt wysp na Odrze. Kolorowe meble (m.in. marki Malaflor) ocieplają loftowy klimat biura.
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
Niezwykła przestrzeń we Wrocławiu. "Najlepsze biuro na świecie"
Domowe biuro: praca jest trendy
Polacy pokonali Coca-colę i PWC. Biuro ich projektu jest najlepsze!
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Minimalistyczne wnętrza w Berlinie z naturalnymi akcentami