Ciepła podłoga – czym ją wykończyć?
Centralne ogrzewanie w naszych mieszkaniach jest znacznie częstsze niż podłogowe, które pojawia się głównie w nowych inwestycjach i budownictwie jednorodzinnym. Nie oznacza to jednak, że nie warto wziąć pod uwagę tego rozwiązania podczas zakupu nowego mieszkania lub przeprowadzania remontu w starym.
Ogrzewanie podłogowe zapewnia korzystny dla człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniu – wyższą wartość w okolicy stóp, niższą na wysokości głowy i nie powoduje unoszenia się kurzu. Nie występują też różnice temperatury pomiędzy poszczególnymi strefami. Dzięki temu, że podłogówka jest niewidoczna, w zasadzie nie wpływa na estetykę gotowych wnętrz, chociaż wymusza pewne ograniczenia w ich aranżowaniu.
Wodne ogrzewanie podłogowe można zastosować nie tylko w przypadku budownictwa jednorodzinnego, ale także w mieszkaniach w kamienicy czy bloku. Wszystkie ingerencje w formę CO w bloku muszą być jednak uzgodnione ze wspólnotą lub spółdzielnią. Są możliwe tylko wtedy, gdy mamy indywidualne rozliczenie kosztów ogrzewania. Ogrzewania elektrycznego nie trzeba z nikim uzgadniać.
Planowanie instalacji
Na tym etapie trzeba podjąć szereg decyzji. Przede wszystkim należy ustalić, jaki rodzaj wykończenia podłogi chcemy mieć. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie ceramiki, kamienia lub betonu, ale można zastosować też parkiet, deski wielowarstwowe czy panele podłogowe. Warto jednak wiedzieć, że wybór materiału, który mniej intensywnie przewodzi ciepło, czyli drewna lub paneli, zwiększa koszty instalacji i ogrzewania. Bardzo ważne jest również ustalenie funkcji pomieszczeń. Dotyczy to zwłaszcza takich miejsc, jak spiżarnia czy łazienka. W spiżarniach w ogóle nie należy stosować ogrzewania podłogowego, w łazienkach zaś np. rury układa się z większym zagęszczeniem niż w innych wnętrzach, aby uzyskać wyższą temperaturę.
Płytki ceramiczne i kamienne
Płytki to tradycyjny materiał stosowany na ogrzewaniu podłogowym. Są odporne na podwyższoną temperaturę oraz jej zmiany, dobrze przewodzą ciepło. Mocuje się je do podłoża klejem o odpowiedniej elastyczności (producent musi dopuścić jego stosowanie na ogrzewaniu podłogowym). Ceramikę łatwo utrzymać w czystości, a przy tym zawsze ładnie wygląda.
Nad zastosowaniem naturalnego kamienia można się zastanawiać. Wprawdzie bardzo dobrze przewodzi on ciepło (lepiej niż płytki ceramiczne), ale jest zimniejszy niż ceramika, co ma znaczenie, gdy nie używamy ogrzewania. Okładziny kamienne są też bardzo drogie, a te zastosowane na podłodze muszą być grube – cienkie płytki kamienne grubości 1 cm kładzione pod stopami są nietrwałe – mogą się ukruszyć przy niewielkiej użytej sile.
Posadzki betonowe
Beton jest idealnym rozwiązaniem w przypadku ogrzewania podłogowego. Dekoracyjna posadzka betonowa jest bardziej „elastyczna”, czyli odporna na zmiany temperatury. Jest to świetny wybór dla osób, które poszukują nie tylko rozwiązania odpornego na zużycie, łatwego w utrzymaniu czystości, ale przede wszystkim pragną indywidualnego stylu. Beton z powodzeniem może zastąpić zarówno tradycyjne płytki, jaki i panele.
Posadzka cienkowarstwowa. To rozwiązanie dla wnętrz, w których została już wykonana wylewka. Minimalna grubość posadzki wynosi zaledwie 10 mm. W końcowym etapie posadzka betonowa jest szlifowana, polerowana oraz zabezpieczana impregnatem.
Posadzka grubowarstwowa. To rozwiązanie 2 w 1, które zastępuje podkład i wykończenie. Minimalna grubość posadzki wynosi 70 mm.
Parkiet i panele na ogrzewaniu
Wykańczanie ogrzewanej podłogi drewnem jest dość kontrowersyjnym zagadnieniem, ale nie jest niemożliwe. Przekazywanie ciepła z ogrzewania podłogowego przez posadzkę drewnianą wymaga bowiem już na etapie projektowania instalacji uwzględnienia odpowiednich współczynników zwiększających moc systemu. Z powodu gorszej przewodności cieplnej drewna (drewno jest dobrym izolatorem, co w innych zastosowaniach jest jego atutem) na ogrzewaniu płaszczyznowym – obojętne czy wodnym, czy elektrycznym – najczęściej stosuje się deski podłogowe, które są cieńsze niż parkiet i mają warstwową budowę. W przypadku podłogówki sprawdzają się też panele winylowe. Winyl bowiem ma niski opór cieplny, dzięki czemu ogrzewanie działa dość efektywnie.
Panele podłogowe powinny mieć odpowiednie atesty dopuszczające je do układania na ogrzewaniu. Chodzi tu o emisję szkodliwych substancji z klejów i lakierów zastosowanych w produkcji paneli, które będą narażone na działanie podwyższonej temperatury posadzki. Paneli nie klei się do ogrzewanej podłogi, w przeciwieństwie do desek warstwowych, które można zarówno przyklejać, jak i układać jako podłogę pływającą. Posadzki z drewna litego zaś przykleja się do podłoża o wilgotności nie większej niż 2% klejami dopuszczonymi do stosowania na ogrzewaniu podłogowym.
Ogrzewanie podłogowe a wykładzina
Nie każdy chce mieć płytki ceramiczne czy panele. Jednak układanie wykładzin dywanowych lub dywanów na ogrzewaniu podłogowym nie jest właściwe. Te materiały są dobrymi izolatorami termicznymi, znacząco więc utrudniają przekazywanie ciepła do pomieszczeń z podłogi. Ewentualnie można rozważyć ułożenie cienkiej wykładziny elastycznej, dopuszczonej do takiego zastosowania.
Ogrzewanie wodne lub elektryczne
Jeżeli okaże się, że w mieszkaniu jest możliwość zainstalowania ogrzewania podłogowego, trzeba wybrać jego rodzaj. Do wyboru mamy ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne. W przypadku drugiego z nich nie musimy brać pod uwagę zbyt wielu kwestii technicznych. Jeśli zaś mowa o wodnym ogrzewaniu w podłodze, niezwykle istotną okazuje się być nośność stropów. Należy jednocześnie uwzględnić grubość całości systemu w stosunku do wysokości pomieszczenia. Jeśli mieszkanie nie jest wysokie, lepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie ogrzewania elektrycznego, które zmieści się w warstwie kleju. Polega ono bowiem jedynie na ułożeniu specjalnych kabli lub mat zasilanych prądem.
Sterowanie ogrzewaniem
Regulacja pogodowa. Ważnym jej elementem jest czujnik temperatury zewnętrznej. Na podstawie jego wskazań automatyka wylicza wymaganą temperaturę wody w instalacji. Im niższa jest temperatura zewnętrzna, tym wyższe są straty ciepła i tym wyższa musi być temperatura wody w instalacji. Dzięki regulacji pogodowej system grzewczy pracuje z najniższą temperaturą wody, która zapewni ogrzanie domu.
Regulacja miejscowa. W budynkach, w których część pomieszczeń jest intensywnie nasłoneczniona można dodać miejscowy system sterowania. Pozwala on na regulację temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. W tym celu stosuje się termostaty lub proste regulatory. Miejscową regulację temperatury stosuje się także w sypialniach, aby zapewnić nieco niższą temperaturę nocą, co stwarza lepsze warunki do snu.
Podłogówka, która chłodzi
Wodna instalacja podłogowa może być wykorzystywana do chłodzenia pomieszczeń. Podłogę schładza się do temperatury, która nie spowoduje wykraplania się wilgoci na jej powierzchni. Mimo to planując chłodzenie płaszczyznowe, lepiej jednak wybrać ceramiczną lub kamienną posadzkę, beton polerowany lub żywice zamiast drewna.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach