Ciepło od zaraz - nie tylko kominki
Gdy na zewnątrz robi się chłodniej, z przyjemnością wracamy do domu. Nie zawsze jednak centralne grzejniki zapewniają ciepło we wszystkich pomieszczeniach. Wówczas konieczne jest dogrzewanie mieszkania – wspomogą nas w tym nowoczesne urządzenia. Wśród nich znajdziemy też takie, które pozwolą nam przedłużyć lato na tarasie.
Komfort termiczny jest bardzo ważny dla ludzkiego organizmu. W sytuacji, gdy dogrzewanie jest koniecznością, nie pozostaje nam nic innego, jak zdecydować o sposobie wytwarzania dodatkowego ciepła. Można to robić na wiele sposobów i stosując zróżnicowane źródła zasilania domowych urządzeń grzejnych.
Dodatkowe ogrzewanie wnętrz
Zanim zaczną grzać kaloryfery, jesienią w mieszkaniu może być chłodno. Zdarza się też, że nawet jeżeli grzejniki spełniają swoją funkcję należycie, to temperatura jest dla nas zbyt niska. Potrzebujemy wówczas wsparcia w postaci urządzeń, które sprawią, że w domu szybko zrobi się cieplej.
Termowentylatory. Określane często mianem farelki. Przy wyborze odpowiedniego modelu powinniśmy zwracać uwagę na moc urządzenia, a także na obecność funkcji zabezpieczenia termicznego. Optymalna moc termowentylatora to około 2000 W – wystarczy, aby dodatkowo ogrzać pokój. Główną zaletą tego typu urządzeń jest szybkość działania. Ciepłe powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz przez wykorzystanie wbudowanego wentylatora.
Grzejniki olejowe. Często przypominają tradycyjne kaloryfery. Źródłem wytwarzanego ciepła jest olej. Grzejnik podłączamy do gniazdka sieci elektrycznej. Następnie rozpoczyna się proces nagrzewania oleju znajdującego się w urządzeniu. Gdy ciecz osiągnie odpowiednio wysoką temperaturę, wbudowany termostat zatrzymuje nagrzewanie. Ciepło wydobywające się z oleju przez długi czas będzie ogrzewało mieszkanie. Gdy temperatura cieczy po jakimś czasie spadnie, grzejnik znów zacznie pobierać prąd i rozpocznie się proces nagrzewania oleju.
Konwektory. Ich zadaniem jest jak najszybsze nagrzanie pomieszczenia. Nawet urządzenia o niewielkich gabarytach mogą błyskawicznie podnieść temperaturę w mieszkaniu. Warto wybierać modele z zabezpieczeniem przed przegrzaniem i z wbudowanym termostatem. Grzejniki konwektorowe co prawda bardzo szybko ogrzewają dom, ale jednocześnie pobierają więcej energii elektrycznej.
Kominki gazowe. Na rynku znajdziemy zarówno gazowe wkłady kominkowe pod zabudowę, jak i modele wolno stojące. Jedne i drugie doskonale sprawdzają się w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach, w których kominek na gaz staje się punktem centralnym. Nie oznacza to jednak, że kominek gazowy nie będzie dobrze wyglądał w klasycznej przestrzeni. Pod względem technicznym kominki gazowe są o wiele mniej wymagające od tradycyjnych, dzięki czemu można je z powodzeniem instalować również w przestrzeniach, w których montaż wkładu kominkowego opalanego drewnem jest niemożliwy. Są energooszczędne, w związku z czym możemy z nich korzystać bez ograniczeń, zawsze kiedy mamy ochotę popatrzeć w ogień lub potrzebujemy dodatkowego źródła ciepła w chłodny wieczór.
Kominki elektryczne. Nie wymagają przewodu kominowego ani wentylacyjnego. Nie potrzebują również, jak w przypadku kominka gazowego, doprowadzenia paliwa. Obowiązkowe jest jedynie standardowe gniazdo elektryczne. Montaż ogranicza się zatem do minimum, po wyciągnięciu z opakowania, wybrany model należy jedynie podłączyć do zasilania. Do ich zalet zaliczamy: komfortową obsługę pilotem, możliwość zmniejszenia bądź zwiększenia temperatury za pomocą termostatu oraz dwupozycyjnego przełącznika mocy grzewczej, dodatkową funkcję oczyszczania powietrza z alergenów bądź drobnych zanieczyszczeń, duży wybór modeli naściennych, do zabudowy i wolno stojących w stylu klasycznym i nowoczesnym.
Biokominki. To praktyczne i nowoczesne urządzenia, funkcjonujące raczej dla samej estetyki, ale ciepło też są w stanie zapewnić. Mają różną formę (od wolno stojących, po montowane na stałe) oraz cenę (od małych na stół, po ogromne do wbudowania w ścianę). Łączy je jedno: biopaliwo. Biopaliwo to etanol, nie emituje przykrych zapachów. Ponadto można go spokojnie spalać w pomieszczeniach, bez ryzyka zaczadzenia.
Tymczasowe źródła ciepła należy ustawiać na podłożu niepalnym i w oddaleniu od mebli, firan, zasłon itp. Jeżeli urządzenie grzewcze nie jest przystosowane do samodzielnej pracy, nie wolno pozostawiać go uruchomionego bez nadzoru osoby dorosłej.
- Biokominki >>
Czym dogrzać taras?
Coraz niższe temperatury na zewnątrz nie zachęcają do spędzania czasu na tarasie. Ale jest na to sposób. Sezon można przedłużyć, wykorzystując odpowiednie urządzenia: parasole grzewcze, promienniki ciepła, biokominki zewnętrzne i paleniska ciepła.
Parasole grzewcze i promienniki. To urządzenia bardzo skuteczne. Ogrodowe parasole grzewcze działają na gaz, natomiast promienniki ciepła to urządzenia elektryczne bądź działające na podczerwień. Parasole i promienniki są łatwe w obsłudze i działają natychmiast po uruchomieniu. Odczuwalny efekt to temperatura nawet dwukrotnie wyższa od tej panującej w strefie, gdzie nie działa urządzenie. Istnieje możliwość skierowania promienia ciepła w dowolną stronę, tak aby ogrzać określone miejsce. Urządzenia te mają niezbędne zabezpieczenia przed deszczem i chłodem. Są stabilne, dzięki czemu można swobodnie używać ich w towarzystwie najmłodszych, a także pozostawić je nieużywane na tarasie, bez obaw o ich uszkodzenie. Zarówno parasole, jak i promienniki, występują w różnych formach. Można kupić model stojący, wiszący czy przytwierdzany do ściany. Oprócz przyjemnego ciepła zapewniają one także nastrojowe światło.
Biokominki zewnętrzne. Zapewnią ciepło i przyjemny nastrój na tarasie. Ogień w biokominkach powstaje za sprawą biopaliwa, które wystarczy wlać do odpowiedniego pojemnika. W kilka chwil możemy uzyskać efekt kojących płomieni, a także pożądane ciepło. Dostępne są różne modele biokominków, od małych, kompaktowych, po duże, przeznaczone do bardziej rozległych miejsc. Wszystkie jednak potrafią zachwycić ciekawym designem. Doskonale pasują do nowoczesnych tarasów, ale sprawdzą się także jako oryginalny, kontrastowy element na klasycznych werandach.
Paleniska ogrodowe. Dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań odpowiednie będzie palenisko ogrodowe. To ciekawa opcja dla tych, którzy chcą się cieszyć żywym ogniem, ale stawiają raczej na klasyczny opał, jakim jest drewno. Palenisko daje ciepło i klimatyczne światło, jednak jego rozpalenie trwa nieco dłużej niż w przypadku biokominka czy parasola. Paleniska ogrodowe występują zazwyczaj w postaci kosza o różnym kształcie - podłużnym okrągłym bądź eliptycznym. Niektóre modele mają wycięte na powierzchni wzory, co daje ciekawy efekt po rozpaleniu ognia. Wyposażone są w skuteczne zabezpieczenia, odgradzające użytkowników od ognia, lecz nieblokujące ciepła.
- Więcej o:
Telewizor lifestyle'owy TCL NXTFRAME
Zima w sklepach H&M Home. Zimowa kolekcja już w sprzedaży
SHARP Ultimate Air: oczyszczanie i nawilżanie, którego potrzebujesz
Dom, który sprząta się sam? Z iRobot to możliwe!
Kolekcja świąteczna od Leroy Merlin
Złap okazję na Black Friday! Oczyszczacze powietrza Stadler Form nawet 70% taniej
Tradycyjne ozdoby świąteczne z manufaktury w Bolesławcu
Świąteczna kolekcja od Bloomingville