Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dla obfitych zbiorów kluczowe jest dobre przycinanie roślin

Materiały prasowe

Regularne, coroczne przycinanie jest niezbędne, aby zapewnić zdrowy wzrost roślin i obfite plony z naszego ogrodu. Przycinanie wykonuje się w celu usunięcia uszkodzonych pędów i doświetlenia koron. Dzięki temu rośliny będą się lepiej prezentować i zwiększą swoje plony. Odpowiedni sekator zapewni Ci przyjemne warunki pracy.

Sekator nożycowy X-series, L
Sekator nożycowy X-series, L
Fot. Fiskars

Gatunek drzewa określa najlepszy czas na przycinanie. Idealny czas na przycinanie jabłoni i grusz to okres przed wiosną. Pędy jabłoni i grusz są jeszcze zielone, więc łatwiej jest ocenić wygląd korony i określić, które gałęzie należy usunąć. Z kolei brzoskwinie, wiśnie i śliwy lepiej znoszą ten zabieg latem.

Różne rodzaje przycinania

  • Przycinanie stymulujące: po posadzeniu przyciąć pionowe pędy i przyciąć gałęzie o około jedną trzecią. Na koniec należy lekko zredukować pęd główny.
  • Przycinanie formujące; przez pierwsze trzy lata należy nadać drzewu kształt stożka, usuwając pędy rosnące do wewnątrz i umiarkowanie przycinając główny pęd.
  • Przycinanie prześwietlające: - zapewnia dobre zbiory i utrzymuje kształt korony. Należy usunąć wszystkie stare gałęzie lub "wilki", które nie owocują dobrze. Pobudza to wzrost pędów owocujących.
  • Przycinanie odmładzające: jest to sposób na przywrócenie formy drzewom, które od jakiegoś czasu nie były przycinane. Należy usunąć zwisające gałęzie i martwe konary, przerzedzić koronę, a w przyszłym roku wykonać cięcie prześwietlające.

Właściwe sekatory

Najważniejszą rzeczą przy wyborze sekatora jest rodzaj rośliny i grubość gałęzi. Do cięcia pędów o grubości do 2 cm idealny będzie sekator jednoręczny. Sekatory dwuręczne są lepsze, gdy trzeba przyciąć grubsze gałęzie. Poradzą sobie one z pędami o średnicy do 5 cm. Istnieją dwa rodzaje sekatorów. Do cięcia młodych pędów dobrze sprawdzają się modele nożycowe. Dwa ostre ostrza znajdują się bardzo blisko siebie i można nimi usunąć pędy lub nowe gałązki. Modele kowadełkowe przetną gałąź, gdy tępo zakończone ostrze zetknie się z ostrym. Najlepiej używać ich do twardych, suchych gałęzi.

Świetnym rozwiązaniem są sekatory jednoręczne Fiskars. Występują w najbardziej zaawansowanej linii X seriesTM. Są mocne i wytrzymałe. Innowacyjny mechanizm PowerGearTM trzykrotnie zwiększa siłę cięcia w stosunku do standardowych mechanizmów. Unikalna obrotowa rękojeść pozwala na łatwiejsze wykorzystanie całej dłoni, zapewniając jednocześnie maksymalną wydajność i zmniejszając obciążenie.

Sekator dwuręczny to świetny wybór w przypadku grubszych gałęzi. Długie ramiona znacznie ułatwiają cięcie dzięki efektowi dźwigni. Uchwyty powinny być jak najlżejsze i wygodne, aby maksymalnie ułatwić operowanie sekatorem. Przykładem może być sekator L38 SingleStepTM. Tnie on gałęzie o grubości do czterech cm i ma lekkie uchwyty z tworzywa sztucznego. Sekatory dwuręczne PowerGearTM, X zapewniają najlepszą wydajność cięcia. Można nimi ciąć gałęzie o grubości do 4 cm.
5,5 cm.

Przycinanie drzew to trudne zadanie, jeśli trzeba sięgać do ziemi

W trudno dostępnych miejscach zadanie to można wykonać za pomocą teleskopowego sekatora uniwersalnego Giraffe UPX86, który ma zasięg do 6 m. Można nim sięgać na szczyty drzew bez konieczności wchodzenia na drabinę. Wyróżnia go unikalny mechanizm zwiększający siłę cięcia. Może obracać się aż o 230deg, wyposażony jest w pomarańczowy wskaźnik.
Wyposażona jest w pomarańczowy wskaźnik, który pomoże Ci dotrzeć do precyzyjnie wybranego miejsca. Rękojeść wykonana jest z lekkiego, odpornego na warunki atmosferyczne aluminium. Rękojeść wykończona jest SoftGripTM, ergonomiczną powłoką, która zapewnia pewny chwyt i zapobiega wyślizgiwaniu się z dłoni.

Teleskopowy sekator uniwersalny Żyrafa UPX86
Teleskopowy sekator uniwersalny Żyrafa UPX86
Fot. Fiskars

Piła to doskonałe narzędzie do cięcia gałęzi o średnicy większej niż 5 cm. Fiskars oferuje teraz model składany SW69, który jest idealny do szybkiego cięcia grubych gałęzi i konarów.

Piła składana SW69
Piła składana SW69
Fot. Fiskars

Cięcie drzew nie owocowych

W  przypadku większości drzew nie owocowych zabieg cięcia wykonuje się znacznie rzadziej, czyli gdy korona jest zbyt gęsta, bądź trzeba usunąć chore lub uszkodzone gałęzie. Ważne jest bezpieczeństwo. Podczas silniejszych wiatrów sucha gałąź może uszkodzić mienie.
Kiedy najlepiej przycinać? Wszystko zależy od rośliny, którą chcemy przyciąć. Najlepszym czasem na przycinanie większości gatunków jest późna zima, kiedy minęły już największe mrozy, a pąki pozostają w stanie uśpienia. Na przykład przycinanie klonów tuż przed rozpoczęciem sezonu to zły pomysł. Spowoduje to, że z ran po cięciu wycieknie dużo soku. Najlepiej jest przycinać drzewo po pełnym rozwinięciu liści.

Narzędzia do cięcia
Narzędzia do cięcia
Fot. Fiskars
    Więcej o:

Skomentuj:

Dla obfitych zbiorów kluczowe jest dobre przycinanie roślin