Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z AliExpress - czy warto skorzystać z gotowych projektów?

WOJCIECH NITKA, Stowarzyszenie Dom Drewniany www.domydrewniane.org

Przy szalejącej inflacji i ciągłym wzroście materiałów budowlanych dom z AliExpress może wydawać się ciekawą ofertą. Przed decyzją jednak warto się bliżej przyjrzeć ofercie i rozważyć plusy i minusy.

Dom z AliExpress
Dom z AliExpress
Fot. Shutterstock/Sompetch Khanakornpratip

Dom z Chin - Aliexpress kusi wyjątkową ofertą

W prasie pojawiły się informacje o możliwości zakupu na chińskim portalu AliExpress domków modułowych. Po zapoznaniu się z ofertą może się okazać, że jest ona bardzo atrakcyjna; dom o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych można kupić za kilkanaście tysięcy dolarów, czyli około 300 dolarów lub nawet mniej za 1 m2. Do tego należy dodać koszty montażu i koszty transportu, które jak się okazuje, mogą kilkakrotnie przewyższać cenę domu. W przedstawionej ofercie nie ma niestety informacji o tym, jakie i jakiej jakości materiały zostały zastosowane do budowy modułów. Zatem kupując dom na AliExpress, kupujemy kota w worku. A znając chińską jakość produktów, trudno uwierzyć, że będą to domy wysokiej jakości.

Gotowy dom z Aliexpress - czy to możliwe? 

Ważniejszą jednak sprawą, o której nie ma mowy w ofercie domów modułowych z AaliExpress, jest import materiałów budowlanych, które mogą nie mieć dopuszczenia na rynki Unii Europejskiej. Aby firmy spoza UE mogły sprzedawać swoje produkty w Europie, powinny otrzymać Europejski Dokument Oceny. Na domy z drewna obowiązuje EAD 340308-00-0203 – Zestawy do wykonywania budynków o konstrukcji z drewna, które zastąpiły dotychczasową specyfikację techniczną ETAG 007 –  Wytyczne do Europejskich Aprobat Technicznych – Zestawy do wykonywania budynków o konstrukcji szkieletowej z drewna. Czy firma sprzedająca dom z prefabrykatów aliexpress posiada tego typu dokumenty?

To tylko kilka pytań. Wydaje się zatem, że oferta może i ciekawa na pierwszy rzut oka, po zastanowieniu się, taka ciekawa już nie jest.

  • Oferta wydaje się być atrakcyjna.
  • Ale czy taka naprawdę jest?
  • A co w przypadku reklamacji?
  • Czy firma z Chin przyjedzie usunąć ewentualne usterki, które – jak wiemy – mogą zdarzyć się na każdym wybudowanym domu?
  • A co z gwarancją?
  • Czy chińskie domy spełniają krajowe wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych?
  • Czy przystosują je do krajowych wymagań?

Poniżej film analizujący kupno domu prefabrykowanego z AleExpress za 60000 zł wraz z przesyłką>>

W kraju działa około 600 firm budujących domy o drewnianej konstrukcji szkieletowej. Budowane są domy kanadyjskie, składane z „patyków” na placu budowy, domy prefabrykowane –   przygotowywane w fabrykach i domy modułowe. Warto zatem skorzystać z krajowej oferty, wówczas nie będzie problemu z usunięciem ewentualnych usterek czy z gwarancją. A domy będą spełniać wszelkie krajowe wymagania.

Jednak zanim wybierzemy krajową firmę, sprawdźmy ją – sprawdźmy opinie o niej czy to u wcześniejszych inwestorów czy w internecie. Wówczas budowa będzie przyjemnością a nie utrapieniem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom z AliExpress - czy warto skorzystać z gotowych projektów?