Dom z płyty warstwowej - czy to dobry pomysł?
Technologia budowy domów z płyty warstwowej to jedno z najbardziej rewelacyjnych rozwiązań, która cechuje nowoczesne budownictwo. Płyta warstwowa jest wyrobem budowlanym przeznaczonym na ściany zewnętrzne i wewnętrzne oraz na ściany działowe, zadaszenia budynków wraz z ramą nośną. Konstrukcja paneli składa się z pary cienkościennych blach płaskich lub profilowanych oraz warstwy izolacji pomiędzy nimi. Elementy paneli łączone są specjalnym dwuskładnikowym klejem na bazie poliuretanu.
Płyty warstwowe - podstawowe informacje
Technologia produkcji płyt warstwowych pojawiła się dzięki amerykańskim architektom Frankowi Lloydowi Wrightowi i Aldenowi B. Dowowi, którzy jako pierwsi zastosowali ją w swoich projektach w latach 30. i 50. XX wieku. Już w 1959 roku amerykańska firma Koppers Inc. rozpoczęła masową produkcję płyt warstwowych. Najstarszymi producentami płyt warstwowych w Europie są fińska firma Rannila, znana dziś pod marką Ruukki, irlandzki Kingspan i włoski Cannon.
Płytami warstwowymi nazywamy płyty, które cechują dobre właściwości estetyczne, doskonałe właściwości energooszczędne, dlatego znajdują szerokie zastosowanie przy budowie obiektów handlowo-biurowych, prefabrykowanych budynków szkieletowych, w tym kompleksów magazynowych, obiektów przemysłowych, budynków rolniczych oraz budownictwie mieszkaniowym.
W zależności od przeznaczenia płyty warstwowe dzielimy na ścienne i dachowe. Przy wyborze płyt ściennych kluczowymi parametrami są właściwości termiczne, wytrzymałościowe i ogniowe, a w przypadku pokryć dachowych dodatkowo nośność i trwałość. Jakie płyty na dach domu? Dachowe płyty warstwowe są doskonałym rozwiązaniem, ale muszą zapewniać całkowitą szczelność i wytrzymałość dachu, dlatego zaleca się stosowanie płyt ze specjalnym wyprofilowaniem poszycia zewnętrznego w postaci kalenic.
O energooszczędności płyt warstwowych decyduje rodzaj wypełniacza, szczelność zamka oraz obecność w nim uszczelki. Szczeliwem może być butyl, który jest instalowany podczas montażu płyty lub EPDM (kauczuk etylenowo-propylenowy), instalowany w zamku płyty podczas produkcji, co zapewnia lepszą szczelność i energooszczędność zamka płyty warstwowej. Najważniejszym parametrem efektywności energetycznej płyt warstwowych jest opór cieplny (R 0 ), który uwzględnia straty ciepła w części ryglującej konstrukcji.
Dom z płyt warstwowych - co warto wiedzieć?
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych wypełniaczy, takich jak wełna mineralna i PIR, możliwe jest wznoszenie budynków nawet przy zerowym zużyciu energii. Do budowy budynków pasywnych konieczne jest zastosowanie rozwiązań technicznych do uszczelnienia wszystkich połączeń, a także zastosowanie płyt warstwowych o podwyższonej efektywności energetycznej, co pozwala na niemal całkowite wyeliminowanie strat energii. Konstrukcję budynku wykonaną z płyt warstwowych można uznać za energooszczędną, jeżeli jej przepuszczalność powietrza jest mniejsza niż 1,5 m 3 /m 2 h. Jednocześnie najlepsze próbki płyt potrafią osiągnąć przepuszczalność powietrza w przedziale 0,6-0,9 m 3 /m 2 godz. Dzięki temu możemy stworzyć energooszczędny dom z płyty warstwowej. Najbardziej innowacyjnymi rozwiązaniami energooszczędnymi są płyty warstwowe ze zintegrowanymi modułami fotowoltaicznymi (panele słoneczne). Domy z płyty warstwowej można budować w konstrukcji metalowej lub modułowej:
• Domy o konstrukcji metalowej. Takie domy budowane są w oparciu o solidny system szkieletowy ze stali węglowej. Różnią się od modułowych innym systemem mocowania, a także tym, że ramę należy postawić na miejscu budowy domu.
• Modułowy. Są to budynki prefabrykowane, które są budowane z kontenerów. Możesz budować takie domy w dowolnej strefie klimatycznej. Bloki są izolowane. Osobliwością domu modułowego jest to, że płyty warstwowe są montowane bezpośrednio w fabryce, a następnie dostarczane na plac budowy.
Zalety budynków z płyty warstwowej
Popularność płyt warstwowych wynika z ich licznych zalet. To między innymi:
- Płyty warstwowe posiadają nienaganną geometrię, co gwarantuje wysoki poziom izolacji termicznej pomieszczenia.
- Technologia ta pozwala na zbudowanie wymarzonego domu taniej i w krótszym czasie.
- Materiał jest lekki i bardzo wytrzymały, więc prawdopodobieństwo pojawienia się problemów konstrukcyjnych, w trakcie budowy jest minimalne.
- Szczelność paneli zapewnia wysoki poziom izolacji akustycznej.
- Materiał jest przyjazny dla środowiska, co wraz z innymi właściwościami pozwala stworzyć całkowicie autonomiczny mikroklimat w pomieszczeniu.
- Domy panelowe są łatwe w wykończeniu, a idealnie płaska powierzchnia poprawia dopasowanie materiału, co gwarantuje wyższy poziom odporności materiałów na zużycie.
- Dzięki wytrzymałości konstrukcji, technologia budowy domów z paneli pozwala na rekonstrukcję układu domu i budowę dobudów bez ryzyka dla jego szkieletu.
- Możliwa jest instalacja o każdej porze roku.
- To też brak ewentualnych prac wykończeniowych.
- Zaletą jest także niewielka waga i dobre wskaźniki zachowania ciepła w budynku.
- Płyta jest odporna na warunki atmosferyczne czy chemikalia
- Zazwyczaj wykonawcy oferują budowę takich domów pod klucz, gdzie ta sama ekipa budowlana tworzy dom od podstaw, a także zajmuje się też wykończeniem lokalu.
- Najtańszą alternatywą są cienkie płyty z rdzeniem styropianowym , których cena może zaczynać się już od 55 złotych za m2.
Technologia stosowana dotychczas w przemyśle okazuje się doskonałym rozwiązaniem dla budownictwa mieszkaniowego. Wykorzystujemy nowatorskie rozwiązania modułowe pozwalające budować tego typu obiekty w ekspresowym czasie z zachowaniem wszelkiego rodzaju aspektów ekonomicznych
- Więcej o:
Zamieszkaj w domu z prefabrykatów
Domum.pl – nowa innowacyjna platforma oferuje domy prefabrykowane od zaufanych producentów
Od osobistej potrzeby do biznesu - historia powstania Modulo House
Sztuczna inteligencja w budownictwie modułowym
Budownictwo modułowe wspiera rozwijające się polskie szkolnictwo
Dom z płyty warstwowej - czy to dobry pomysł?
Dom w miesiąc, czyli jak wybrać dom modułowy całoroczny z prefabrykatów?
Dom gotowy w miesiąc