Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domowy magazyn energii – dlaczego warto go stosować?

Bartłomiej Jaworski

Magazyn energii to urządzenie lub grupa urządzeń, których zadaniem jest przechowanie energii elektrycznej, aby wykorzystać ją w czasie zwiększonego zapotrzebowania. Znane od dawna baterie w telefonach komórkowych czy laptopach bądź akumulatory samochodowe to nic innego, jak właśnie magazyny energii. W instalacji fotowoltaicznej mają one przede wszystkim za zadanie przechować nadwyżkę energii, wyprodukowaną przez panele.

Domowy magazyn energii
Domowy magazyn energii
Fot.: Eaton

Moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce na koniec lutego 2022 r. wyniosła prawie 8,8 GW. Na koniec 2020 roku łączna moc zainstalowanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych przekroczyła 3,5 GW. Jest to wzrost o ponad 100% względem roku 2019, co pokazuje, iż pandemia koronawirusa w niczym nie przeszkodziła trwającej transformacji energetycznej w Polsce. Tak duży wzrost spowodowany jest sukcesem rządowego programu Mój Prąd, którego druga tura naboru wniosków skończyła się 6 grudnia 2020 roku. Budżet programu wynoszący 1 mld zł został rozdysponowany przed czasem, a za tak duży przyrost odpowiadają małe, domowe instalacje fotowoltaiczne o mocy do 10 kWp.

Rządowy pełnomocnik ds. odnawialnych źródeł energii potwierdził, iż planowane jest przemodelowanie założeń tego programu, tak aby fundusze mogły być w kolejnych latach przeznaczone na dofinansowanie domowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, pomp ciepła oraz domowych magazynów energii.

Domowy magazyn energii
Przykładowy schemat domowej instalacji fotowoltaicznej w systemie off-grid (niepodłączonej do sieci), wyposażonej w magazyn energii. Takie rozwiązanie stosuje się raczej w domach letniskowych niż w całorocznych domach mieszkalnych
Fot.: shutterstock.com

Domowy magazyn energii do fotowoltaiki - współpraca z instalacją PV

Jak zauważają fachowcy, jedną z głównych niedoskonałości fotowoltaiki jest zmienność produkcji energii w ciągu doby, a potem nierównomierne jej wykorzystywanie przez użytkowników.

Instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej energii elektrycznej w ciągu dnia, czyli zazwyczaj podczas naszej nieobecności w domu. Z kolei pobór prądu jest najwyższy po południu i wieczorem, gdy wracamy do domu – zużywamy go m.in. do oświetlenia, przygotowania posiłków, prania itp.

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii prosument, czyli osoba produkująca energię np. z instalacji fotowoltaicznej i wykorzystująca ją na potrzeby własne, oddając jej nadwyżki do sieci, może z powrotem odzyskać 80% (mikroinstalacja o mocy do 10 kWp). Pozostałe 20% to rodzaj „opłaty”, jaką pobiera operator za przechowywanie naszej energii.

W tej sytuacji domowy magazyn energii zapewnia optymalne wykorzystanie efektów pracy instalacji PV. Poza tym chroni on nas także przed chwilowymi zanikami prądu w sieci. Ze względu na ryzyko tzw. blackoutu w okresie letnim (oznaczającym awarię systemu, skutkującą utratą bądź znacznym ograniczeniem napięcia na dużym obszarze) przy dużej niewydolności państwowych sieci przesyłowych, możliwość skorzystania z domowego powerbanku wydaje się rozsądnym podejściem. Specjaliści przewidują, że dzięki temu użytkownicy mogą uzyskać nawet 90% samowystarczalność energetyczną. W efekcie nie muszą obawiać się w przyszłości podwyżek cen prądu.

Jeśli chodzi o technologię, to na potrzeby domu jednorodzinnego najlepiej sprawdzają się rozwiązania akumulatorowe – bateryjne. Ich zaletą są przede wszystkim małe gabaryty i wysoka efektywność pracy.

Domowy magazyn energii
Magazyn energii w systemie fotowoltaicznym on-grid zwykle montuje się w garażu
Fot.: shutterstock.com

Według danych Polskiej Izby Magazynowania Energii, istniejące u nas magazyny energii mają zainstalowanych łącznie około 1450 MW mocy (z czego tylko 20 MW w technologii elektrochemicznej). To nadal za mało, aby spełnić unijne regulacje wymagające, aby 2% łącznej mocy w polskiej energetyce zainstalowane było w magazynach energii.

Bartłomiej Jaworski, absolwent wydziału elektrycznego Politechniki Warszawskiej, członek SEP, członek komitetu technicznego SPAE w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Na co zwrócić uwagę, wybierając magazyn energii elektrycznej?

Z pewnością zakup urządzenia należy skonsultować z fachowcem, który będzie je montował. Pod uwagę warto wziąć następujące parametry:

  • pojemność akumulatora – wyrażona w kWh, określa, ile energii otrzymamy z pełni naładowanego akumulatora. Dla potrzeb domowych zazwyczaj wystarczają urządzenia od 3 do 15 kWh, choć ich moc może się różnić w zależności od potrzeb danego domu;
  • technologię akumulatorową – wykorzystywane są akumulatory kwasowo-ołowiowe lub litowo-jonowe. Te drugie ze względu na coraz lepszą wydajność i mniejszą wagę są coraz popularniejsze;
  • liczbę pełnych cykli – oznacza ilość pełnych ładowań i rozładowań akumulatora. Przykładowo dla akumulatorów litowo-jonowych jest to 10 000 cykli, rozłożonych na okres nawet do 8 lat;
  • gabaryty i warunki eksploatacji – najlepszym miejscem do montażu magazynu energii jest garaż lub piwnica domu. Zaleca się, aby wybrane pomieszczenie nie było narażone na zbyt duże temperatury ujemne;
  • gwarancja – różni się u poszczególnych producentów, najczęściej wynosi do 10 lat.

Uwaga! Zaleca się, aby firma wykonująca montaż była autoryzowanym partnerem producenta, a fachowcy mieli świadectwo kwalifikacyjne np. SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich).

Domowy magazyn energii
Domowy magazyn energii
Fot.: Eaton

Domowy magazyn energii - cena

Pojemność magazynu energii należy dobrać indywidualnie do każdego gospodarstwa domowego. Magazyn energii o pojemności 5 kWh, to koszt 6-10 tys. złotych (wystarczają na kilkanaście godzin zasilania). Na większy o pojemności 7kWH musimy wydać od 20 do 50 tys. zł.   który zapewnia zasilanie domu na kilka lub kilkanaście godzin kosztuje od 6 tys. do nawet 10 tys. złotych. Większe magazyny energii, o pojemności ponad 7 kWh kosztują od 20 tys. do nawet 50 tys. złotych.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Domowy magazyn energii – dlaczego warto go stosować?