Domowy magazyn energii – dlaczego warto go stosować?
Magazyn energii to urządzenie lub grupa urządzeń, których zadaniem jest przechowanie energii elektrycznej, aby wykorzystać ją w czasie zwiększonego zapotrzebowania. Znane od dawna baterie w telefonach komórkowych czy laptopach bądź akumulatory samochodowe to nic innego, jak właśnie magazyny energii. W instalacji fotowoltaicznej mają one przede wszystkim za zadanie przechować nadwyżkę energii, wyprodukowaną przez panele.
Moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce na koniec lutego 2022 r. wyniosła prawie 8,8 GW. Na koniec 2020 roku łączna moc zainstalowanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych przekroczyła 3,5 GW. Jest to wzrost o ponad 100% względem roku 2019, co pokazuje, iż pandemia koronawirusa w niczym nie przeszkodziła trwającej transformacji energetycznej w Polsce. Tak duży wzrost spowodowany jest sukcesem rządowego programu Mój Prąd, którego druga tura naboru wniosków skończyła się 6 grudnia 2020 roku. Budżet programu wynoszący 1 mld zł został rozdysponowany przed czasem, a za tak duży przyrost odpowiadają małe, domowe instalacje fotowoltaiczne o mocy do 10 kWp.
Rządowy pełnomocnik ds. odnawialnych źródeł energii potwierdził, iż planowane jest przemodelowanie założeń tego programu, tak aby fundusze mogły być w kolejnych latach przeznaczone na dofinansowanie domowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, pomp ciepła oraz domowych magazynów energii.
Domowy magazyn energii do fotowoltaiki - współpraca z instalacją PV
Jak zauważają fachowcy, jedną z głównych niedoskonałości fotowoltaiki jest zmienność produkcji energii w ciągu doby, a potem nierównomierne jej wykorzystywanie przez użytkowników.
Instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej energii elektrycznej w ciągu dnia, czyli zazwyczaj podczas naszej nieobecności w domu. Z kolei pobór prądu jest najwyższy po południu i wieczorem, gdy wracamy do domu – zużywamy go m.in. do oświetlenia, przygotowania posiłków, prania itp.
Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii prosument, czyli osoba produkująca energię np. z instalacji fotowoltaicznej i wykorzystująca ją na potrzeby własne, oddając jej nadwyżki do sieci, może z powrotem odzyskać 80% (mikroinstalacja o mocy do 10 kWp). Pozostałe 20% to rodzaj „opłaty”, jaką pobiera operator za przechowywanie naszej energii. Domowe magazyny energii są dobrym rozwiązaniem?
W tej sytuacji domowy magazyn energii zapewnia optymalne wykorzystanie efektów pracy instalacji PV. Poza tym chroni on nas także przed chwilowymi zanikami prądu w sieci. Ze względu na ryzyko tzw. blackoutu w okresie letnim (oznaczającym awarię systemu, skutkującą utratą bądź znacznym ograniczeniem napięcia na dużym obszarze) przy dużej niewydolności państwowych sieci przesyłowych, możliwość skorzystania z domowego powerbanku (domowy bank energii) wydaje się rozsądnym podejściem. Specjaliści przewidują, że dzięki użytkownicy mogą uzyskać nawet 90% samowystarczalność energetyczną. W efekcie nie muszą obawiać się w przyszłości podwyżek cen prądu.
Domowe magazyny energii elektrycznej? Jeśli chodzi o technologię, to na potrzeby domu jednorodzinnego najlepiej sprawdzają się rozwiązania akumulatorowe – bateryjne. Magazyn energii do domu - Ich zaletą są przede wszystkim małe gabaryty i wysoka efektywność pracy.
Według danych Polskiej Izby Magazynowania Energii, istniejące u nas domowe magazyny energii mają zainstalowanych łącznie około 1450 MW mocy (z czego tylko 20 MW w technologii elektrochemicznej). To nadal za mało, aby spełnić unijne regulacje wymagające, aby 2% łącznej mocy w polskiej energetyce zainstalowane było w domowych magazynach energii.
Na co zwrócić uwagę, wybierając magazyn energii domowy?
Z pewnością zakup domowego magazynu energii należy skonsultować z fachowcem, który będzie je montował. Pod uwagę warto wziąć następujące parametry:
- pojemność akumulatora – wyrażona w kWh, określa, ile energii otrzymamy z pełni naładowanego akumulatora. Dla potrzeb domowych zazwyczaj wystarczają urządzenia od 3 do 15 kWh, choć ich moc może się różnić w zależności od potrzeb danego domu;
- technologię akumulatorową – wykorzystywane są akumulatory kwasowo-ołowiowe lub litowo-jonowe. Te drugie ze względu na coraz lepszą wydajność i mniejszą wagę są coraz popularniejsze;
- liczbę pełnych cykli – oznacza ilość pełnych ładowań i rozładowań akumulatora. Przykładowo dla akumulatorów litowo-jonowych jest to 10 000 cykli, rozłożonych na okres nawet do 8 lat;
- gabaryty i warunki eksploatacji – najlepszym miejscem do montażu magazynu energii jest garaż lub piwnica domu. Zaleca się, aby wybrane pomieszczenie nie było narażone na zbyt duże temperatury ujemne;
- gwarancja – różni się u poszczególnych producentów, najczęściej wynosi do 10 lat.
Uwaga! Zaleca się, aby firma wykonująca montaż była autoryzowanym partnerem producenta, a fachowcy mieli świadectwo kwalifikacyjne np. SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich).
Domowy magazyn energii - cena
Pojemność domowego magazynu energii należy dobrać indywidualnie do każdego gospodarstwa domowego. Magazyn energii o pojemności 5 kWh, to koszt 6-10 tys. złotych (wystarczają na kilkanaście godzin zasilania). Na większy o pojemności 7kWH musimy wydać od 20 do 50 tys. zł. który zapewnia zasilanie domu na kilka lub kilkanaście godzin kosztuje od 6 tys. do nawet 10 tys. złotych. Większe magazyny energii, o pojemności ponad 7 kWh kosztują od 20 tys. do nawet 50 tys. złotych.
Jak zrobić magazyn energii?
Na instalację fotowoltaiczną decyduje się coraz więcej osób. Aby jej montaż miał jeszcze większy sens, warto zdecydować się na magazyn energii. To rozwiązanie, które pozwala na magazynowanie wyprodukowanej energii elektrycznej, a następnie korzystanie z niej, kiedy zachodzi taka potrzeba. Co sprawdzi się podczas magazynowania energii?W okresie zimowym panele fotowoltaiczne najczęściej nie pracują tak intensywnie, jak latem. To oznacza, że nie produkują dość prądu, aby pokryć zapotrzebowanie domu. Aby uniknąć problemów, wystarczy zaopatrzyć się w specjalny akumulator. Jest to świetna alternatywa dla oddawanie wyprodukowanego prądu do zakładu energetycznego na mocy umowy prosumenckiej .Jaki akumulator do magazynowania energii wybrać? Dostępne są obecnie różne rodzaje akumulatorów pozwalających na magazynowanie energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Do tych cieszących się największą popularnością zalicza się modele żelowe, których cechą charakterystyczną jest znaczna wydajność. Dodatkowo są one naprawdę bezpieczne, a ich okres użytkowania jest bardzo długi.
- Więcej o:
Wodne ogrzewanie podłogowe Konfiguracja, montaż, użytkowanie
Odnawialne źródła energii (OZE) Oszczędności, komfort, ekologia
Kocioł kondensacyjny – eksploatacja i serwis
Inteligentny dom – czy warto?
Pompy ciepła – ciche i niezawodne w działaniu
Nowoczesne kotły kondensacyjne na gaz
Dom pod kontrolą. Jak mieszkać bezpiecznie i komfortowo?
Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda i gruntowe