Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domy prefabrykowane

Opracowanie Iwona Szczepaniak

Obecnie budownictwo prefabrykowane to jeden z najszybciej rozwijających się trendów w Europie, a także w Polsce. Dzięki prefabrykatom budynki są bardzo precyzyjnie wykonywane, a czas budowy znacznie się skraca w porównaniu do tradycyjnych metod. Większość producentów domów prefabrykowanych oferuje do wyboru kilka, kilkanaście projektów, z niewielką możliwością wprowadzania zmian. Są też firmy, które powtarzalne projekty architektoniczne traktują jako bazę wyjściową i za każdym razem dostosowują rozwiązania do wymagań i potrzeb inwestora. Zanim podejmie on decyzję, zapoznaje się ze stosowanymi materiałami i elementami wyposażenia. Części z nich nie można zmienić, część zależy od wybranego standardu energetycznego, a część jest opcją do wyboru.

Montaż prefabrykatów na budowie zajmuje od kilku do kilkunastu dni
Montaż prefabrykatów na budowie zajmuje od kilku do kilkunastu dni
Fot.WWW.MULTICOMFORT.PL

Domy prefabrykowane - budowa

Domy prefabrykowane są montowane na placu budowy z gotowych wcześniej przygotowanych komponentów. Obecnie stosowana technologia prefabrykacji domów jest na tyle zaawansowana, że większość elementów – ścian, stropów i dachów – powstaje w hali produkcyjnej. Przygotowanie takich prefabrykatów trwa około 30 dni. Gotowe elementy są przewożone na plac budowy z przygotowanym fundamentem. Szkielet domu stawia się w kilka do kilkunastu dni. Następnie uzupełnia go o kolejne elementy – okna, drzwi, elewację, potem instalacje i ściany wewnątrz budynku. Montaż domu do stanu zamkniętego zajmuje średnio 3 dni.

Jak przebiega wykończenie takiego domu? Wszystko zależy od inwestora. Jeśli wybierze opcję pod klucz, nie będzie zmagać się z wykończeniem przez inne ekipy.

Domy prefabrykowane  - materiały

Budownictwo prefabrykowane opiera się na stawianiu budynków przy użyciu prefabrykatów o różnej konstrukcji. Najczęściej wybierane są domy o szkielecie drewnianym. Wykonuje się go z drewna konstrukcyjnego, certyfikowanego, klasy C24. Ściany zewnętrzne i dach są zaizolowane wełną mineralną lub drzewną. Coraz większą popularność zdobywają domy prefabrykowane z płyt CLT. Konstrukcję budynku stanowią ściany z litego drewna klejonego warstwowo znanego pod nazwą CLT (Cross Laminated Timber). Elementy paneli CLT są produkowane z wysuszonych lameli, najczęściej świerkowych układanych w warstwy, przy czym poszczególne warstwy są przestawione względem siebie o kąt 90°. Liczba warstw może być różna i w ten sposób określa się finalną grubość panelu. Drewno jest suszone do wilgotności nawet 8%, co zapewnia dużą stabilność elementów i przeciwdziała powstawaniu szczelin. Lamele są łączone ze sobą we wszystkich kierunkach. W produkcji stosuje się najczęściej kleje poliuretanowe, które zgodnie z europejskimi normami są dopuszczone do wytwarzania nośnych elementów drewnianych. Wszystkie panele produkowane są w precyzyjnych formatach z dobraną obróbką połączeń, z otworami na okna i drzwi oraz z innymi indywidualnymi szczegółami, takimi jak przygotowanie do instalacji elektrycznej. Konstrukcja nośna budynków wznoszonych tą technologią może z powodzeniem stanowić jednocześnie powierzchnię wewnętrzną dzięki czemu inwestorzy mogą zaoszczędzić na pracach wykończeniowych (gipsowanie, malowanie). Powierzchnia ścian CLT może być wykonana z specjalnie wyselekcjonowanych lameli oraz dokładnie szlifowana. Dzięki bardzo wysokiej sztywności drewniane elementy CLT z powodzeniem zastępują tradycyjne konstrukcje żelbetowe.

Technologia prefabrykacji pozwala na stawianie domów przez cały rok, także zimą
Technologia prefabrykacji pozwala na stawianie domów przez cały rok, także zimą
Fot.: DOMY I DACHY

Dom prefabrykowany - instalacje

Elementy ścienne  wyposażone   są w przyłącza elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Pozwala to ograniczyć czas na montowanie tych instalacji na samej budowie.

W takich domach wybiera się także sposób ogrzewania domu i wody. Właściwie można stwierdzić, że standardem są już wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, pompy ciepła. Coraz częściej inwestorzy decydują się na systemy fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe.

Drewniany dom jest ekologiczny. Po latach użytkowania można go zdemontować, a jego elementy poddać recyklingowi
Drewniany dom jest ekologiczny. Po latach użytkowania można go zdemontować, a jego elementy poddać recyklingowi
Fot.: WWW.MULTICOMFORT.PL

Dom prefabrykowany - cena

Domy prefabrykowane są oferowane w dwóch standardach: energooszczędnym i pasywnym. Koszt budowy domu w zaczyna się od około 3500 złotych za 1 m2 powierzchni użytkowej. Średnia cena 1 m2 powierzchni użytkowej domu waha się od 3500 do 4500 złotych. W ofertach firm produkujących domy z prefabrykatów są także drewniane domy całoroczne, niewymagające pozwolenia na budowę, tak zwane budynki na zgłoszenie, o prostszej konstrukcji i powierzchni do 35 m2. Koszt ich budowy wynosi od 100-150 tysięcy.

Z jakim wyprzedzeniem zamawiać dom modułowy prefabrykowany?

Nasza firma buduje drewniane domy szkieletowe w technologii prefabrykacji. Domy są modułowe, choć nie mają wiele wspólnego z budownictwem kontenerowym. Na pewno proces ich budowy jest krótszy i uproszczony, bo fragmenty domu powstają już na hali produkcyjnej. Prefabrykaty w postaci modułów ścian i konstrukcji dachu przyjeżdżają gotowe na miejsce budowy i tu zaczyna się ich montaż. Szkielet domu stawiany jest w kilka do kilkunastu dni. Cała budowa zajmuje od dwóch do sześciu miesięcy; wszystko w zależności od wielkości budynku.

Jak długa trwa formalny proces poprzedzający samą budowę? To zależy od klienta i tego jak bardzo sprecyzowane ma wymagania. Czasem dochodzimy do porozumienia w kilka tygodni, czasem dłużej. Niemniej jednak decyzja o wyborze projektu domu i jego zakup to decyzja na tyle poważna, że większość inwestorów jest ostrożna i średnio, od chwili pierwszego spotkania do momentu podpisania umowy, upływa około pół roku. Następnie rozpoczyna się faza przygotowania projektu budowlanego oraz żmudny proces oczekiwania na pozwolenie na budowę. Dla klientów, z którymi obecnie podpisujemy umowy na budowę domu, wbicie łopaty pod fundamenty nastąpi najpewniej w czwartym kwartale bieżącego roku

Monika Wojtasik, firma SIMPLE HOUSE
    Więcej o:

Skomentuj:

Domy prefabrykowane