Dom stodoła - projekt
Tego typu domy wciąż podbijają serca inwestorów. Mogą zostać zbudowane od podstaw albo powstać na bazie starego obiektu, służącego niegdyś do celów gospodarczych. Ich wspólną cechą jest połączenie tradycji z nowoczesnością – bryła przypominająca swoim kształtem sielską zabudowę kryje najnowsze materiały i rozwiązania dostępne na rynku. Dom stodoła - projekt.
Dom stodoła projekt 250 m2- THE HOUSE w Chruszczobrodzie
Chruszczobród, okolice Zawiercia. Zbaczając z głównej drogi, wjeżdżamy do centrum miejscowości, gdzie wśród klasycznych zabudowań wyróżnia się czarny The House. Trzy proste, równolegle umiejscowione bryły, które dla niewtajemniczonych nie od razu kojarzą się z budynkami mieszkalnymi. Formę monolitów zapewnia im deska modrzewia polskiego malowana na czarno, która pokrywa elewację, dach i taras. Dwa mniejsze obiekty to garaż i pracownia z siłownią. Oddzielony ciągiem komunikacyjnym, tuż przy nich znajduje się trzeci budynek mieszkalny. Taki układ urbanistyczny pozwolił na stworzenie azylu, który mimo braku ogrodzenia jest zwartym kompleksem, ze strefą relaksu i rozrywki otwartą na otaczającą przyrodę i widok aż po horyzont.
Wnętrza The House to połączenie funkcjonalności i nienachalnej elegancji. Przestrzeń domu podzielono na dwie strefy. W dziennej – przestronny salon z otwartą kuchnią, a funkcje gospodarcze – kotłownię i pralnię, a także niewielką toaletę, schowano w zamkniętym kubiku, umiejscowionym pośrodku. Wąski ciąg komunikacyjny prowadzi do strefy prywatnej, z sypialniami, garderobą i pokojem kąpielowym. Całość, wygodnie skrojona do potrzeb mieszkańców, zachwyca prostym designem i zmyślnym aranżem.
Architekci: Mateusz Górnik, Magdalena Górnik, www.gornikarchitects.com
Lokalizacja: Chruszczobród
Realizacja: 2015
Powierzchnia użytkowa: 250 m2
Dom szkieletowy stodoła projekt - zastosowane rozwiązania
KONSTRUKCJA
- murowana i lekki, drewniany szkielet
MATERIAŁY
- modrzew polski, ceramika, szkło, stal
INSTALACJE
- powietrzna pompa ciepła,
- kominek opalany drewnem,
- system odzyskiwania wody deszczowej
Dom stodoła projekt indywidualny
Projekt domu nawiązuje swoim designem do wyglądu zwykłych budynków gospodarczych: zwarta bryła, dwuspadowy dach, ekologiczne wykończenie elewacji w postaci desek modrzewiowych, pozostawionych w naturalnej formie (bez impregnacji), brak typowych architektonicznych ozdobników (balkony, wykusze, okapy etc.). Na zewnątrz dominuje minimalizm i prostota. Trochę po skandynawsku? No właśnie! Styl skandynawski jest tak popularny i tak uniwersalny, że trafia także pod strzechy domów w stylu stodoły i dobrze się tu sprawdza. To bezpieczny i zawsze na topie wybór. Aranżacja skandynawska – dzięki swojej eleganckiej prostocie i przytulności – podoba się każdemu i dobrze wygląda w każdym wnętrzu – zarówno w małym mieszkaniu w miejskim blokowisku, jak i w domu à la stodoła postawionej na łonie natury, w otoczeniu lasów, pól i łąk. Inspiracje królujące w tej stylistyce doskonale zgrywają się z tym, co leży także u podstaw projektowania takich domów: naturalne materiały, kolory ziemi, dobre „zarządzanie” światłem, funkcjonalność na pierwszym planie, unikanie tego, co zbędne.
Projekt: Energooszczędne Stodoły, www.energooszczednestodoly.pl
Lokalizacja: Wrząca, woj. łódzkie
Inwestor: prywatny
Realizacja: 2020
Powierzchnia użytkowa: 155,6 m2
Zastosowane rozwiązania
KONSTRUKCJA
- lekki szkielet drewniany wypełniony izolacją z włókien drzewnych STEICO
MATERIAŁY
- modrzew elewacyjny,
- tynk mineralny,
- blacha na rąbek stojący,
- rynny stalowe o przekroju kwadratowym
INSTALACJE
- pompa ciepła,
- piece opalane drewnem,
- retencja wody deszczowej,
- system odzyskiwania wody szarej
Nowoczesna stodoła z industrialnym zacięciem
Jedną z głównych wytycznych inwestorów było zapewnienie im maksimum prywatności, bez konieczności wznoszenia twierdzy. Projektantom zależało więc na stworzeniu budynku prostego w wyrazie, o jasnym podziale materiałowym, jednocześnie szanującym introwertyczną naturę mieszkańców.
Dom stoi na małej, podłużnej działce. Wyzwaniem było zaprojektowanie na niej dużego budynku (dom o powierzchni ok. 250 m2 ma 6 sypialni i 4 łazienki, do tego schowki, garderoby, pralnię, kuchnię i dwa tarasy) dla rodziny tak, aby pozostawić jeszcze część ogrodu.
W przeciwieństwie do pozostałych budynków w sąsiedztwie, dom zlokalizowano w północnej części działki, z dala od ulicy. Dzięki temu od południowej strony znalazło się miejsce na duży taras oraz ogród (elementem wpływającym na kształt tarasu jest skośny front działki). Prywatność od strony drogi zapewnia budynek garażowy oraz wysokie ogrodzenie, natomiast od strony sąsiednich działek ściany przysłaniające, pełniące też funkcję ram dla projektowanej roślinności.
Do domu prowadzi chodnik wzdłuż ogrodzenia z gabionów wypełnionych kostką granitową. Na jego tle umieszczono nasadzenia oraz słupki oświetleniowe. Po północnej stronie domu znajduje się introwertyczna galeria domknięta ścianą będącą negatywem północnej ściany domu. Jest to intymna przestrzeń, niewidoczna dla sąsiadów.
Bryła domu czerpie z archetypu domu jednorodzinnego – zwieńczona jest symetrycznym dachem dwuspadowym, pokrytym płaską dachówką cementową.
Budynek zaprojektowano na zasadzie kontrastów – połączono tu biały, gładki tynk z ryflowanym, ciemnym drewnem elewacyjnym. Całość dopełnia antracytowa stolarka okienna i antracytowy dach. Biała bryła budynku jest niczym szuflada wysunięta z drewnianego, od zachodniej i północnej strony, pudełka.
Pomimo introwertycznej natury inwestorów, w domu zaprojektowano duże przeszklenia – nie wpłynęło to jednak na brak kameralności we wnętrzu dzięki ścianom przysłaniającym oraz roletom i żaluzjom zewnętrznym.
Parter domu mieści strefę dzienną: salon, jadalnię i kuchnię, pokój gościnny z łazienką, WC oraz pomieszczenia techniczne i garderoby. Część stropu w salonie jest otwarta, dzięki czemu widać więźbę nad piętrem i szklany mostek prowadzący do gabinetu.
Na piętrze znajduje się sypialnia rodziców z łazienką i garderobą, gabinet, pralnia oraz pokoje dzieci z garderobą i łazienką. Strefę dzienną oraz pomieszczenia mieszkalne zlokalizowano od południa i zachodu tak, by wpuścić maksymalną ilość światła.
Kontrasty królują również we wnętrzach. Inwestorzy wybrali ciemne drewno na posadzki oraz białą cegłę na ściany. Takie zestawienie pociągnięto konsekwentnie, stosując we wnętrzu trzy kolory: biel, ciemne drewno i antracyt. Biel pokrywa głównie ściany i sufity, ciemne drewno – podłogę i drzwi, antracyt zaś pojawia się na mniejszych elementach wyposażenia – meblach, ościeżnicach, listwach przypodłogowych, oprawach oświetleniowych czy osprzęcie. Wnętrze dopełniają elementy z czarnej, surowej stali, między innymi wiszące schody wewnętrzne oraz kominek w salonie.
Na piętrze zaprojektowano szklany mostek na konstrukcji stalowej, prowadzący do gabinetu. Otwory w stropach domknięto balustradami pełnoszklanymi mocowanymi liniowo. Połączenie czarnej stali, cegły i instalacje poprowadzone po wierzchu pozwoliły przełamać styl pomieszczeń i nadać im lekko industrialny charakter.
Istotnym elementem wnętrza jest więźba dachowa. Zastosowano tutaj prefabrykowane dźwigary, które zostały pomalowane na kolor zbliżony do koloru desek podłogowych. Dzięki otwarciu więźby piętro jest o przestronniejsze, a odpowiednie podświetlenie dźwigarów sprawia, że więźba jest elementem nie tylko funkcjonalnym, ale i niezwykle dekoracyjnym.
Nazwa: FRA House
Lokalizacja: Piastów
Projekt: Magdalena Beczak, Maciej Beczak, Beata Kiciak, BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI
Realizacja: 2014-2016
Powierzchnia użytkowa: 244 m2
Powierzchnia całkowita: 333 m2
Zastosowane rozwiązania
KONSTRUKCJA
- ściany murowane
MATERIAŁY
- bloczki z betonu komórkowego H+H;
- tynk – BAUMIT NanoporTop;
- drewno na elewacji i tarasie – THERMORY Thermo sosna (sosna parzona);
- dachówka cementowa BRAAS Tegalit;
- okna aluminiowe na profilach ALUSYSTEM;
- żaluzje zewnętrzne SELT C80; drzwi VITROPLAST na indywidualne zamówienie
NATURALNY DOM DLA DWÓCH RODZIN
Nieduży dom został zaprojektowany dla dwóch zaprzyjaźnionych ze sobą par, w sposób uwzględniający indywidualne potrzeby każdej z nich. Inwestorom zależało na zminimalizowaniu powierzchni użytkowej ze względu na koszty i filozofię minimalizmu, dlatego życie w domu kręci się wokół wspólnego salonu. Dom jest zaprojektowany prawie w całości z naturalnych materiałów – drewnianego szkieletu wypełnionego bardzo dobrze izolującymi kostkami sprasowanej słomy.
Elewacje i dach pokrywa drewno, a ściany wewnątrz wykończone są tynkami glinianymi, regulującymi wilgotność. Tak wykonany dom zapewnia wewnątrz przyjemny, zdrowy mikroklimat i stały, bliski kontakt z przyrodą.
Dom: Naturalna nowoczesna stodoła
Lokalizacja: Łubno
Projekt: Pracownia architektoniczna mech.build
Inwestor: prywatny
Powierzchnia: 120 m2
Zastosowane rozwiązania
KONSTRUKCJA
- lekki szkielet dwugałęziowy wypełniony kostkami sprasowanej słomy
MATERIAŁY
- drewno,
- sprasowana słoma,
- wełna drzewna,
- tynk gliniany,
- gont modrzewiowy,
- cegła niewypalana
INSTALACJE
- pompa ciepła,
- piece opalane drewnem,
- retencja wody deszczowej,
- system odzyskiwania wody szarej
DRUGIE ŻYCIE CEGŁY
Obrzeża Poznania to połączenie bujnych lasów, pól uprawnych wraz z zabudową rolniczą i szybko rozrastających się osiedli domów jednorodzinnych. Projektowany dom powstał w miejscu, gdzie te trzy strefy się spotykają.
Kiedy rozglądamy się po okolicy, uwagę zwracają stare poniemieckice stodoły. Są to ceglane proste budynki o wyważonych proporcjach z nienagannym detalem, które wdzięcznie znoszą próbę czasu. Dziś często są to opuszczone nieużytki.
W trakcie projektowania wpadliśmy z inwestorem na pomysł, by nie tylko inspirować się tą najlepszą lokalną architekturą, ale też bezpośrednio z niej skorzystać. I tak powstał plan, by odkupić i rozebrać starą, opuszczoną stodołę, znalezioną w okolicznej wsi i z tego materiału zbudować nowy dom na naszej działce. To jedna z tych genialnych w swej prostocie decyzji, które zmieniają wszystko.
Olbrzymim atutem wąskiej działki, na której powstał dom, jest bezpośrednie sąsiedztwo lasu. Już po otwarciu drzwi wejściowych uwagę przykuwa piękny widok na zieleń. Cała wspólna przestrzeń parteru, czyli połączenie kuchni, jadalni i salonu, to jedno wielkie, długie na całą szerokości elewacji szklane otwarcie na las, zwieńczone tak samo długim tarasem. Wrażenie to potęgują wysokie przestrzenie kuchni oraz salonu sięgające 5 metrów. W tą wysoką otwartą przestrzeń na poziomie pierwszego piętra został wstawiony moduł zawierający łazienkę, garderoby i sypialnie z obowiązkowym widokiem na las. Ten „lewitujący” moduł tworzy nadwieszenie nad parterem. Osłania taras przed deszczem i daje na nim cień. Nietypowym rozwiązaniem jest umiejscowienie garażu na środku domu. Pozwala to bezpośrednio połączyć garaż z hallem wejściowym, spiżarnią, kotłownią i pomieszczeniem gospodarczym. Nad garażem znajdują się pokoje dzieci z dodatkowym strychem.
Cegły ze starej stodoły zostały wykorzystane do stworzenia nowej elewacji. Historyczny materiał nadaje miejscu niepowtarzalną atmosferę i nastrój. Elewacja składa się z czterech typów wiązań cegieł o różnym poziomie rozrzeźbienia i transparentności. Detal elewacyjny podkreśla strefy domu. Ażurowe ceglane ściany wpuszczają widoki do wnętrz i łączą je z otoczeniem. Takie ułożenie elewacji było dużym wyzwaniem dla pracujących na budowie murarzy (musieli „wrócić” do zasad dawnego podejścia do rzemiosła budowlanego). Prosta forma domu nie konkuruje z rozrzeźbioną fasadą. Jest dla niej tłem i jednocześnie ją podkreśla. Ponowne wykorzystanie materiału z opuszczonego budynku dało mu drugie życie i stworzyło dodatkowe walory architektoniczne nowego domu.
Architektura: Borys Wrzeszcz / Wrzeszcz Architekci
Projekt wnętrz: Zuzanna Wyganowska
Lokalizacja: okolice Poznania
Powierzchnia użytkowa: 270 m2
Powierzchnia zabudowy: 255 m2
Projekt: 2016
Data ukończenia: 2020
RODZINNA STODOŁA W BIELAŃSKO-TYNIECKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM
Dom w stylu nowoczesnej stodoły zaprojektowany został jako budynek parterowy z poddaszem użytkowym. Ze zwartej bryły wyodrębnia się jedynie garaż samochodowy. W procesie projektowym kierowało nami jak zawsze zamiłowanie do prostoty oraz chęć stworzenia jak najbardziej funkcjonalnej i przyjaznej dla człowieka przestrzeni. Jako wykończenie zaproponowaliśmy naturalne materiały: deski z modrzewia syberyjskiego oraz patynowaną blachę z ciemnym kolorze. Otwory okienne we wnętrzach kadrują widoki na otaczający krajobraz jury krakowsko-częstochowskiej. Program funkcjonalny został opracowany na podstawie szczegółowych wytycznych przyszłych mieszkańców. Minimalizm i prostota, nieregularna drewniana elewacja. Garaż wykonany ze spieków kwarcowych. Całość w subtelnej, geometrycznej formie.
Lokalizacja: Dąbrowa Szlachecka
Inwestor: prywatny
Projektanci: Vostok Design
Projekt: 2020
Realizacja: 2021
Powierzchnia: 270 m2
Wykorzystane materiały
KONSTRUKCJA
- drewniana - z drewna CLT
MATERIAŁY
- drewno modrzewiowe,
- spieki kwarcowe,
- płytki klinkierowe ręcznie formowane
INSTALACJE
- ogrzewanie podłogowe,
- kocioł gazowy kondensacyjny,
- wentylacja mechaniczna z rekuperacją
DOM ZE STODOŁĄ W OTOCZENIU LASÓW
Ten dom znajduje się na wsi, został więc zaprojektowany jako nawiązujący do tradycyjnego układu wiejskich podwórek. Jego bryła ma wyraźnie wydzielone dwie części: dom i „stodołę”, gdzie stodoła tradycyjnie ma elewacją drewnianą w pionowym układzie desek. W części drewnianej umieszczono strefę dzienną, otwartą do pełnej wysokości budynku ze spektakularnymi, widocznymi w salonie, drewnianymi dźwigarami kratowymi. Mieszkalna część prywatna dla czteroosobowej rodziny, z okazałą strefą łazienkową (sauna, jacuzzi), zmieściły się w grafitowym domku. Wspaniałe otoczenie skłoniło architektów także do realizacji przestronnego zadaszonego tarasu, który stanowi naturalną kontynuację pokoju dziennego. Dom zbudowano w konstrukcji szkieletowej i wyposażono w rekuperację i pompę ciepła. Elewacja drewniana została zabezpieczona wyłącznie środkiem hydrofobowym, będzie się więc starzeć naturalnie, nie wymagając corocznej konserwacji.
Nazwa: Dom ze stodołą
Lokalizacja: Mauryców
Projekt: Justyna Lis, KIVI ARCHITEKTURA
Realizacja: 2019 rok
Powierzchnia użytkowa: 120,5 m2
Powierzchnia całkowita: 150 m2
Wykorzystane materiały
KONSTRUKCJA
- szkieletowa: szkielet główny wypełniony wełną mineralną grubości 15 cm, obudowany płytą OSB, dodatkowo od zewnątrz ocieplony wełną mineralną grubości 10 cm (twardymi płytami pod tynk lub okładzinę drewnianą na ruszcie)
MATERIAŁY
- panel na rąbek stojący Ruukki;
- blachodachówka – gont blaszany Metrotile Woodshake;
- okna PVC na profilach Veka 82
- Więcej o: