Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Filtr do wody przepływowy - jak działa i ile kosztuje?

Robert Gutowski

„U ciebie ta sama herbata smakuje zupełnie inaczej niż u mnie...” Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego ten sam napój smakuje zupełnie inaczej w różnych miejscach? Rezygnowaliście z napicia się herbaty, czy kawy ze względu na nieestetyczną rzęsę pływającą po jej powierzchni? Nieodpowiednia woda potrafi uprzykrzyć życie nie tylko w spożywaniu pokarmów i napojów, ale również źle wpływać na nasze ciało oraz domowe sprzęty. Źródła wody oligoceńskiej, tak popularne kiedyś, teraz są rzadkością. Natomiast kupowanie wody w plastikowych butelkach jest drogie i mało ekologiczne. Może warto zainwestować w filtr do wody przepływowy?

Filtr do wody przepływowy
Filtr do wody przepływowy
Fot. Shutterstock/Trendsetter

Postaw na ekologię - jak działa filtr do wody przepływowy?

Nasze życie kręci się wokół wody. Żyjemy na niebieskiej planecie, którą w 71 % pokrywa wszechocean. Nasze ciała składają się z wody w 70 %. Woda jest nam niezbędna do życia. Niestety, tylko około 0,12% wody znajdującej się na naszej planecie nadaje się do spożycia. I chociaż my nie odczuwamy tego tak bardzo, bo mamy dostęp do wody pitnej to warto wiedzieć, że na całym świecie ponad 3,5 miliona ludzi umiera każdego roku na skutek chorób spowodowanych spożyciem brudnej, niefiltrowanej wody.

Mając tego świadomość, wiele osób coraz częściej szuka rozwiązań godzących zapotrzebowanie na wodę z ekologią. Jednym z nich może być przepływowy filtr do wody pitnej. Filtry przepływowe skutecznie usuwają zanieczyszczenia. Znacznie ograniczają zużycie wody butelkowanej, a co za tym idzie, również plastiku.

Filry przepływowe możemy montować w różnych miejscach naszego domu, w zależności od  zapotrzebowań. Jeżeli chcemy filtrować jedynie wodę do bezpośredniego spożycia, możemy zastosować dzbanek z filtrem, filtr do kranu, podzlewowy lub naszafkowy. Jeżeli chcemy filtrować wodę w całym domu, a zatem potrzebną do picia, urządzeń domowych i podlewania, filtr wody musimy zastosować przy rurze doprowadzającej ją do naszego domu, czyli filtr centralny. To coraz częściej stosowane rozwiązanie, które pozwala pozbyć się wielu problemów nie tylko związanych z wodą pitną, ale z awaryjnością urządzeń domowych. Dzięki filtrom zamontowanym przy rurze możemy wyeliminować z wody dochodzącej do naszego domu zanieczyszczenia mechaniczne, zanieczyszczenia organiczne, możemy ją zmiękczyć.

Filtry przepływowe do wody – rodzaje

Zanim przystąpimy do zakupu konkretnego urządzenia filtrującego, powinniśmy się zastanowić, jakie mamy oczekiwania i przede wszystkim zbadać skład wody dochodzącej do naszego domu. Pozwoli to dokładnie dopasować rodzaj filtra. Producenci oferują bardzo różne rozwiązania, które skutecznie uzdatniają wodę, a wśród nich najpopularniejsze są:

Filtr mechaniczny

Najczęściej służy jako tzw. filtr wstępny, czyli usuwa zanieczyszczenia mechaniczne jak piasek, muł, tłuszcze oraz produkty korozji tworzącej się wewnątrz instalacji. Filtr mechaniczny może posiadać wkłady węglowe, polipropylenowe włókninowe, czy piankowe. Bardzo często jest montowany narurowo, przy głównym przyłączu wody do budynku. Filtry mechaniczne są wskazane jako filtry początkowe w systemach składających się z kilku rodzajów filtrów jako ochrona dalszych oczyszczaczy.  

Filtr węglowy

Filtr węglowy to najczęściej poszukiwany rodzaj filtrów ze względu na to, że znacznie poprawia smak, zapach oraz barwę wody. Zastosowany w nich wkład z węglem aktywnym pochłania zanieczyszczenia organiczne oraz chlor.

Filtr zmiękczający wodę, odżelaziacz i odmanganiacz

Filtry stosowane w miejscach, gdzie występuje twarda woda. Najczęściej są to filtry żywiczne, których głównym składnikiem jest żywica jonowymienna. Pozwalają usunąć sole wapnia i magnezu odpowiedzialne za twardość wody. Dodatkowo, dla budynków, które położone są blisko pól i szamb zaleca się stosowanie filtrów z anionową żywicą jonowymienną, która usuwa z wody azotany pochodzące z upraw i nieczystości.

Filtry zmiękczające skutecznie chronią sprzęty domowe wykorzystujące wodę w swoim działaniu. Dodatkowo, pozytywnie wpływają na nasze ciało, głównie skórę i włosy. Niektóre zmiękczacze usuwają z wody również związki żelaza i magnezu (odżelaziacze i odmanganiacze).

Odwrócona osmoza

Odwrócona osmoza uważana jest za najskuteczniejszą formę filtrowania wody ze względu na to, że usuwa z niej wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i negatywne związki, a woda staje się miękka i delikatna dla naszego organizmu. Większość tego typu filtrów, które najczęściej montuje się punktowo, przy kranie, posiada dodatkowe wkłady mineralizujące, które uzdatniają wodę w cenne pierwiastki.

Ile kosztuje filtr do wody przepływowy?

Aby poznać przybliżone koszty przepływowych filtrów do wody trzeba wstępnie określić, jaki system nas konkretnie interesuje. Mnogość produktów i rozwiązań dostępnych na rynku pozwala na dokładne dostosowanie systemu filtrującego do naszych potrzeb. I tak dla przykładu:

jeżeli chcemy uzdatniać jedynie wodę pitną możemy zastosować m.in.:

  •  dzbanki filtrujące, koszt: ok. 20 zł – 300 zł,
  • podszafkowe przepływowe filtry , koszt: ok. 130 zł – 700 zł,
  • odwrócona osmoza, koszt: ok. 800 zł – 10 000 zł.

Jeżeli chcemy oczyszczać wodę w trosce o nasze sprzęty domowe możemy zastosować m.in.:

  • filtr punktowy pod konkretne urządzenie, koszt: około 15 zł - 150 zł
  • filtr centralny na cały dom – ok. 300 zł – 8000 zł.

Rozrzut cen pokazuje, jak bardzo mogą różnić się od siebie produkty, głównie jakością i stopniem zaawansowania zastosowanej technologii. Zwracając uwagę na cenę, należy pamiętać, że do niektórych z ww. filtrów trzeba dokupować wkłady.

Dlaczego warto używać filtra do wody przepływowego?
Zastosowanie filtra przepływowego jest dobrym pomysłem na oszczędność pieniędzy oraz, co najważniejsze, to najskuteczniejszy sposób, aby pozbyć się wszelakich zanieczyszczeń. Nieprzyjemny zapach wody i nienaturalne zabarwienie, czy rzęsa unosząca się na powierzchni hebraty potrafi każdego zniesmaczyć. Często duża zawartość magnezu, czy żelaza powoduje przebarwienia na naszej armaturze, a osadzający się kamień wapienny wewnątrz i na ujściu czajnika staje się bardzo uciążliwy. Najgorszą opcją zanieczyszcznia wody są metale ciężkie. W każdym z tych przypadków stosowanie filtra jest bardzo potrzebne. Począwszy od dzbanków filtrujących, skończywszy na filrze centralnym. Pamiętajmy, aby oczyszczanie wody było dla nas wygodne i, co najważniejsze, odpowiednio dobrane do naszych potrzeb i budżetu. Sposób uzdatniania wody powinniśmy uprzedzić analizą jej składu. Jednak czasem warto poświęcić więcej czasu i pieniędzy na początku, aby później bez przeszkód móc się cieszyć wynikami działań:

  • brak kamienia na armaturze powoduje zmniejszenie użycia silnych detergentów,
  • woda z kranu zdatna do picia daje nam oszczędność zdwojoną,: oszczędzamy ziemię przed plastikiem i swój organizm przed zanieczyszczeniami,
  • pozbawiona zanieczyszczeń woda jest łagodniejsza dla urządzeń codziennego użytku: żelazka, pralki czy zmywarki.

Warto pomyśleć o zakupie filtra oczyszczającego wodę. Sprawdź, filtruj wodę i ciesz się życiem!

    Więcej o:

Skomentuj:

Filtr do wody przepływowy - jak działa i ile kosztuje?