Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gdzie znajduje się polski sektor przemysłowy i budowlany na drodze do zrównoważonego rozwoju?

Materiał prasowy

Wyniki najnowszego badania Autodesk. W obliczu narastającego kryzysu klimatycznego i nowych regulacji w zakresie ESG, które obejmują coraz więcej firm, zrównoważony rozwój i adaptacja odpowiednich rozwiązań stają się kluczowymi elementami budowania przewagi konkurencyjnej.

Droga do zrównoważonego rozwoju
Droga do zrównoważonego rozwoju
Fot. Autodesk
  • Autodesk publikuje wyniki II edycji badania "Droga do zrównoważonego rozwoju. Zrównoważony rozwój i raportowanie ESG w polskich firmach przemysłowych i architektoniczno-budowlanych".
  • Raport ocenia dojrzałość sektora przemysłowego i budowlanego w kontekście wprowadzania zrównoważonych rozwiązań.
  • Wyniki badania wskazują, że głównymi motywacjami dla firm zmieniających się na bardziej zrównoważone są wymogi prawne oraz oczekiwania klientów.
  • Największym wyzwaniem dla firm w realizacji celów ESG jest brak środków finansowych.

Grażyna Kołodziejek z firmy Autodesk zaznacza, że obecne tempo redukcji emisji gazów cieplarnianych w Polsce nie jest wystarczające do realizacji celów porozumienia paryskiego. Sektor przemysłowy i budowlany znacząco spowalniają proces dekarbonizacji. Kołodziejek podkreśla konieczność wprowadzania zmian w kierunku neutralności klimatycznej oraz potrzebę edukacji przedsiębiorców, zwłaszcza małych firm, w zakresie ESG.

Badanie "Droga do zrównoważonego rozwoju" przeprowadzone przez Autodesk, ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego oraz Digital Real Estate powered by Proptech Foundation, obejmowało ponad 200 firm z sektorów przemysłowego, budowlanego i architektonicznego. Celem było określenie poziomu adopcji działań z zakresu zrównoważonego rozwoju, identyfikacja wyzwań oraz analiza narzędzi stosowanych przez firmy.

Agnieszka Staniewicz z firmy Autodesk zauważa, że wyższa świadomość oraz implementacja innowacyjnych rozwiązań umożliwią lepsze perspektywy rozwoju dla przemysłu i branży budowlanej. Inwestorzy i instytucje finansowe coraz bardziej przywiązują wagę do realizacji celów ESG przez firmy, co sprzyja strategii win-win, korzystnej zarówno dla planet jak i biznesu.

Zrównoważony rozwój w strategii firm

23% firm uczestniczących w badaniu przyznaje, że zrównoważony rozwój jest ważnym elementem ich strategii, a 30% przewiduje, że stanie się taki w niedalekiej przyszłości. W porównaniu do poprzedniej edycji badania w 2021 r., obecnie ESG jest częściej traktowane jako jeden z obszarów codziennej działalności (41%).

Motywacje i korzyści z realizacji celów ESG

Firmy podejmują działania na rzecz zrównoważonego rozwoju głównie z powodu wymogów prawnych (72%), oczekiwań klientów (48%) oraz poprawy rentowności (23%). Najważniejsze korzyści to zmniejszenie zużycia energii (77% firm przemysłowych, 64% firm budowlanych) oraz lepsze wykorzystanie zasobów (65% firm przemysłowych).

Wyzwania i inwestycje

Największym wyzwaniem dla firm są ograniczenia finansowe, które jako trudne lub bardzo trudne ocenia 41% badanych w 2024 roku (25% w 2021 roku). Problemy stanowią również dostęp do szkoleń (49%) oraz technologii (43%).

Raportowanie ESG

62% firm ocenia swoją wiedzę na temat raportowania pozafinansowego jako średnią lub wysoką. Największymi trudnościami są przestrzeganie ram ESG (30%), analiza danych (23%) i pomiar konkretnych kwestii (22%).

Perspektywy na przyszłość

W ciągu najbliższych 5 lat sektory przemysłowy i budowlany będą musiały stawić czoła wyzwaniom związanym z wdrażaniem zrównoważonych rozwiązań. Kluczową rolę odegrają innowacje i technologie wspierające te dążenia.

Pełny raport jest dostępny na stronie: Autodesk Raport 2024.

    Więcej o:

Skomentuj:

Gdzie znajduje się polski sektor przemysłowy i budowlany na drodze do zrównoważonego rozwoju?