Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak łączyć kolory ścian i podłóg?

Ewa Stroik

Ściany i podłoga to elementy, które są podstawą wnętrza i tworzą klimat przestrzeni, w której żyjemy. Dlatego tak istotny jest wybór materiałów wykończeniowych i ich kolorów. Dobry wybór podkreśli efektowną aranżację, a dodatkowo może optycznie powiększyć pomieszczenie.

Jak dobrać kolor ścian do podłóg
Jak dobrać kolor ścian do podłóg
Fot.: FINISH PARKIET

Wybrana podłoga służy nam przez wiele lat. Z kolei ściany dużo częściej i chętniej zmieniamy -  zastanawiamy się wtedy, jak dobrać ich kolor do podłogi. Przemyślana kompozycja barw ma ogromny wpływ na odbiór danego pomieszczenia – może się ono wydawać większe lub mniejsze, a nawet dłuższe czy wyższe. Jasne kolory optycznie powiększają. Jeśli chcemy dodać niewielkiemu wnętrzu kilka dodatkowych centymetrów, zdecydujmy się na jasną tonację i wzmocnijmy ten efekt jasnym wykończeniem podłogi nawiązującym do barwy ścian. Zestawiając ze sobą materiały na ścianę i podłogę, kierujmy się tym, czy są w podobnej tonacji (chłodna lub ciepła) czy kolorystyka obu materiałów się ze sobą nie gryzie.

Towarzystwo dla jasnej podłogi

Jasna podłoga odbija więcej światła niż ta w ciemnych barwach, dzięki czemu wnętrze wydaje się większe – dlatego warto zdecydować się na to rozwiązanie szczególnie w małych pomieszczeniach. Można wybrać zarówno klasyczne jasne drewno, takie jak buk, dąb czy sosna, jak i egzotyczne, na przykład z bambusa. Jasna podłoga jest doskonałą bazą do stworzenia modnego wystroju wnętrza. Mamy w tym przypadku znacznie większe pole do popisu – tu kompozycję dopełnimy szeroką paletą barw na ścianach. W zależności od wybranego stylu aranżacyjnego i charakterystycznych dla niego kolorów oraz motywów z łatwością znajdziemy odcienie, które zagrają z jasną, ocieplającą wnętrza podłogą. Może to być neutralna biel lub ożywiające pomieszczenie pastele - kolor miętowy, błękitny czy wciąż obecny wśród mocnych trendów róż – millennial pink. Pamiętajmy o tym, by unikać zestawiania kolorów ciepłych i zimnych, na przykład żółtawego drewna z chłodną szarością na ścianach – takie połączenia rzadko wyglądają dobrze.

 

Siła kontrastu

Łączenie ciemnych kolorów ścian z jasną podłogą może być nieco trudniejsze, ale również spotyka się je w wielu modnych stylach aranżacji. W tym wypadku mamy dużą dowolność wyboru ciemnej farby, szczególnie, jeśli zdecydujemy się na jednolite meble. Nie bójmy się intensywnych kolorów, takich jak fiolet, granat, czy nawet grafit, które doskonale sprawdzą się w wielu aranżacjach, na przykład w stylu nowoczesnym czy dark elegance. Jeśli nie mamy odwagi, żeby pomalować na czerwono czy antracytowo wszystkie cztery ściany, oddajmy kolorowi chociaż jedną. Zobaczymy wtedy, jak zyskuje jasna podłoga w kontakcie z kolorem.

 

Jakie barwy lubi ciemna podłoga?

Ciemna podłoga wciąż pozostaje synonimem elegancji. Szczególnie ceniona jest w stylach, w których króluje luksus czy tradycyjny charakter. Jeśli podobają nam się takie podłogi, rozważmy naturalne podłogi drewniane, które charakteryzują się efektownym usłojeniem i  szlachetnym sposobem starzenia. Oprócz rodzimych gatunków ciekawą propozycją są także popularne deski z drzew egzotycznych, na przykład merbau, jatoba i sapella. Bardziej ekonomiczną opcją będą panele podłogowe, które często do złudzenia przypominają naturalne drewno. Warto wiedzieć, że ciemna podłoga pochłania dużo światła i optycznie pomniejsza pomieszczenie, zatem to rozwiązanie zarezerwowane raczej dla większych metraży z dobrym oświetleniem naturalnym i sztucznym. Ciemną podłogę najbezpieczniej połączyć z ciepłymi odcieniami beżu, kremu czy złamaną bielą. W ten sposób unikniemy efektu przytłaczająco ciemnego wnętrza. Można też pokusić się o głęboki, mocny kolor na jednej ze ścian. Ponadto zawsze dobrym rozwiązaniem będą białe ściany, kontrastujące z ciemną podłogą i dobrze prezentujące się w  stylu klasycznym czy minimalistycznym, szczególnie tym z nutą vintage.

Ostrożnie ze wzorem

W przypadku materiałów ze wzorem ścianę i podłogę powinno się wykończyć tym samym materiałem z danym wzorem lub zdecydować się na wzór tylko na ścianie lub jedynie na podłodze. Szczególna uwaga należy się łazience - coraz częściej pojawiają się tu płytki patchwork zarówno w mocnych i żywych kolorach, jak i pastelowe, bardziej stonowane propozycje. Urządzenie inspirującego wnętrza z płytkami patchworkowymi nie powinno być problemem, gdy zaczniemy je z planem aranżacji. Należy pamiętać, że liczba wzorów i kolorów oraz ich połączenia nie mogą przytłumić wnętrza i nie powinny zajmować dużych powierzchni. Wybierzmy np. wzorzystą podłogę, finezyjny decor na jednej ze ścian lub zabudowę wanny, a resztę uzupełnijmy jednolitymi płytkami lub wodoodporną farbą.  Tu postawmy na kolor, który pojawia się na wzorze płytki - może to być nawet niewielki akcent, który zostanie wydobyty dzięki zestawieniu z tym kolorem na pozostałych ścianach.

Ważny detal – listwa

Jeszcze do niedawna listwy przypodłogowe traktowano po macoszemu – ich widoczność miała być ograniczona do minimum i do dziś często spotykamy listwy w barwie desek podłogowych. Oczywiście można kierować się tym, aby była ona wykonana w tym samym materiale i technologii, co podłoga, gdyż nie wprowadza dodatkowych elementów zaburzających odbiór wnętrza. Ale są też inne opcje. Obecnie stawiamy na dekoracyjny charakter tego elementu, który nie tylko zdobi, ale też dzieli przestrzeń w pomieszczeniu. Jeżeli chcielibyśmy podkreślić podział pomiędzy podłogą a ścianą to doskonale sprawdzą się frezowane listwy przypodłogowe w jednolitym kolorze. Dużą popularnością cieszy się też wykorzystywanie wysokich białych cokołów, kontrastujących ze ścianami i z podłogą, a ciemnych, nawet czarnych listew, które mają przełamać monotonię. Listwy mogą występować w różnych kolorach, lecz na naszym rynku króluje biel. W dowolnym momencie mamy możliwość polakierowania lub pomalowania listew na inny kolor, np. barwę ściany.

Co pasuje do szarej podłogi?

Kolor ścian pasujący do szarej podłogi uzależniony jest  od stylistyki pomieszczenia i materiału, który znalazł się na podłodze. Szara podłoga może być wykonana z betonu, mikrocementu, szarych płytek ceramicznych, paneli podłogowych w kolorze szarym lub z szarym połyskiem. Zdarzają się również deski drewniane wykończone szarym lakierem lub olejowoskiem. 
We wnętrzach loftowych szara podłoga jest wykonana często z płytek imitujących beton lub z mikrocementu, czasem z szarych paneli laminowanych. W takim wypadku na ścianach powinny pojawić się chłodne kolory jak zimna biel czy jasna szarość. Jeśli stawiamy jednak na stylistykę bardziej klasyczną, do szarawej podłogi można dobrać nieco cieplejszy, np. beżowy odcień ścian. Beże wprowadzają do aranżacji prostotę i naturalność. Kojarzą się z elegancją i minimalizmem. Wnoszą sporą dawkę ciepła i spokoju. A przy tym znakomicie przełamują chłodne kolory, takie jak właśnie szarości. Beż w połączeniu z szarą podłogą stworzy kojące i kojarzące się z relaksem miejsce.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak łączyć kolory ścian i podłóg?