Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak przetrwać upał w mieszkaniu?

Redakcja/mat. prasowe

Latem mieszkania w blokach bardzo szybko nagrzewają się, jest w nich duszno, a temperatury są wysokie. Wywołuje to wyraźny dyskomfort wśród osób mieszkających w takim miejscu. Dlatego warto wykorzystać wskazówki dzięki jakim można będzie poczuć się nieco bardziej komfortowo, kiedy w mieszkaniu będzie upalnie. Docenią to zwłaszcza osoby mieszkające na najwyższych piętrach.

Co zrobić, żeby upały nie były zbyt dotkliwe?

Najlepszym rozwiązaniem, które przynosi natychmiastowe skutki jest zaopatrzenie się w klimatyzator albo wentylator. Są to rozwiązania nieco bardziej kosztowne, ale rzeczywiście dające bardzo dobre efekty.

Najlepszym rozwiązaniem, które przynosi natychmiastowe skutki jest zaopatrzenie się w klimatyzator
Najlepszym rozwiązaniem, które przynosi natychmiastowe skutki jest zaopatrzenie się w klimatyzator
Fot. Shutterstock

Nieduże wiatraki albo termowentylatory sprawdzą się idealnie, jednak działają one jedynie na terenie, jaki obejmują. Nowoczesne klimatyzatory pokojowe skutecznie i równomiernie schładzają całe pomieszczenie. Wymagają jednak odpowiedniego umiejscowienia i montażu. Innym, równie korzystnym rozwiązaniem jest wyposażenie się w oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia. Urządzenie to sprawdzi się przez cały rok, nie dopuszczając by w mieszkaniu było suche powietrze oraz by gromadziły się w nim zanieczyszczenia z zewnątrz. Na pewno docenią to alergicy oraz osoby zmagające się z chorobami układu oddechowego. Niektóre oczyszczacze mają funkcję nawilżacza. Wystarczy wtedy dodać do pojemnika z wodą kostki lodu, aby odczuwać przyjemne ochłodzenie.

Innym, równie korzystnym rozwiązaniem jest wyposażenie się w oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia.
Innym, równie korzystnym rozwiązaniem jest wyposażenie się w oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia.
Fot. Shutterstock

W walce z upałem skuteczne okażą się też rolety zaciemniające. Są one równocześnie praktyczne i spełniają funkcję dekoracyjną. Wykonanie z materiału blackout gwarantuje, że zablokowanych zostanie aż 95% promieni słonecznych docierających do pokoju. Dzięki temu, temperatura będzie niższa nawet o 10 stopni aniżeli temperatura na zewnątrz. Jeśli zaś ktoś preferuje tradycyjny wygląd okien to może zdecydować się na zasłony zaciemniające. Są one dostępne w wielu wzorach i kolorach, co oznacza, że bez trudu dopasuje się je do konkretnych wnętrz. Na upalne dni pomogą też urządzenia elektryczne w trybie czuwania. Warto więc kupować sprzęty takie jak lodówka, telewizor czy kuchenka mikrofalowa w trybie energooszczędnym.

Bardzo dużo ciepła wytwarzają również tradycyjne żarówki, co oznacza, że warto pomyśleć o zakupie nowoczesnych źródeł ciepła. Kolejnym źródłem ciepła jest kuchenka wraz z piekarnikiem. W upale co prawda apetyt spada i więcej spożywa się napojów. Jednak gdy gotujemy to najlepiej decydować się na dania, jakie można szybko przygotować. W domu powinna też znajdować się roślinność. Im więcej roślin tym powietrze będzie lepiej nawilżone i schłodzone. Warto pomyśleć o roślinach domowych takich jak: paprocie, szeflera, zanokcica, skrzydłokwiat albo palma koralowa. Podczas upałów należy pić 2 litry wody mineralnej dziennie. Tym samym wzbogaci się organizm o cenne mikroelementy. Natychmiastową ulgę przyniesie też szybki, zimny prysznic.

Wiele pomysłów – indywidualne rozwiązania

Lato w bloku może być uciążliwe podczas upałów. Jednak, istnieje wiele sposobów dzięki jakim upały można będzie przetrwać. Trzeba tylko dokładnie przemyśleć, które z tych sposobów możemy wybrać. Każdy samodzielnie powinien zastanowić się, co będzie dla niego najlepsze. Jeśli dysponujemy dodatkowymi funduszami to zakup klimatyzatora albo oczyszczacza powietrza będzie „strzałem w dziesiątkę”. Jeśli zaś mamy ograniczony budżet to warto chociaż pomyśleć o wiatraku umieszczonym w salonie lub w sypialni, a więc w tych pomieszczeniach w jakich spędzamy większość czasu. Dodatkowo, warto też zastanowić się co sami możemy zrobić, aby zniwelować skutki odczuwanego upału.

Jeśli mamy ograniczony budżet to warto chociaż pomyśleć o wiatraku umieszczonym w salonie lub w sypialni
Jeśli mamy ograniczony budżet to warto chociaż pomyśleć o wiatraku umieszczonym w salonie lub w sypialni
Fot. Shutterstock

Energooszczędne urządzenia to podstawa. Można też pomyśleć o roślinach na balkonie i na parapetach. I stosować lekką dietę. Uzupełnianie płynów na bieżąco również sprawi, że upały będą bardziej znośne. Każdy sam znajdzie sposób na to, jak może sobie radzić z upałami. Połączenie rozwiązań praktycznych i dostosowanie własnego trybu życia do ciepłej pory roku okaże się bardzo pomocne. Poza tym, na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań technicznych, jakie warto wykorzystać.

Co 4. z nas nie radzi sobie z upałem w mieszkaniu. Co na to wpływa?

Wyniki ankiety Cordia Polska

Najczęściej próbujemy pomóc sobie w czasie upałów, zasłaniając okna (67%), wietrząc mieszkanie (58%) i pijąc dużo napojów (68%). Sporo osób włącza też wentylator (48%). Nieco mniej popularnymi sposobami na radzenie sobie z gorącem jest wychodzenie z mieszkania w chłodniejsze miejsce (18%), robienie sobie zimnych kompresów czy rozwieszanie w mieszkaniu mokrych ręczników czy prześcieradeł (11%). Część ankietowanych w czasie upałów ogranicza też gotowanie (22%).

Mimo tych wszystkich zabiegów, wysoka temperatura w mieszkaniu to norma. Jak wynika z ankiety Cordia Polska, upały nie stanowią problemu tylko dla 16% ankietowanych, którzy mają w domu optymalną temperaturę. Dla kolejnych 9% nagrzewające się mieszkanie jest problemem tylko w teorii, bo ratuje ich klimatyzacja. Pozostali jednak spędzają letnie miesiące na mniej lub bardziej udanych próbach obniżenia temperatury w swoich czterech ścianach. 22% ankietowanych wprost przyznaje, że sobie z tym zadaniem nie radzi, a próby ochłodzenia mieszkania nic nie dają.

Nie wiemy, co wpływa na temperaturę w mieszkaniu

Możliwe, że walka z temperaturą byłaby bardziej wyrównana, gdybyśmy wiedzieli więcej o tym, co na nią wpływa. Tymczasem tylko 8% ankietowanych potrafi poprawnie zaznaczyć wśród wymienionych te czynniki, które mają znaczenie dla temperatury w mieszkaniu. O ile większość zdaje sobie sprawę z roli liczby i wielkości okien, ich ekspozycji na różne strony świata, a także kwestii piętra, na którym dane mieszkanie się znajduje, to wiedza o pozostałych, równie istotnych czynnikach jest raczej niewielka. Przykładowo z tego, że na wysoką temperaturę w mieszkaniu wpływa m.in. wilgotność powietrza i kolor elewacji, wie mniej niż co 2. respondent. Jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę, że rolę w domowych upałach odgrywają też m.in. używany sprzęt elektroniczny (28%) czy aranżacja przestrzeni, np. zastosowanie dywanów (15%).

Kupując czy wynajmując mieszkanie, w którym planujemy spędzać dużo czasu latem, warto wziąć pod uwagę także to, czy lokal będzie się nagrzewał. Wpływają na to zarówno parametry budynku, jak kolor elewacji czy grubość ścian, jak i aranżacja otoczenia. Dla przykładu: im więcej zieleni, tym niższa temperatura na osiedlu. Nie bez znaczenia jest piętro, na którym znajduje się mieszkanie, a także ekspozycja okien. Najgoręcej będzie w mieszkaniach na wysokich piętrach, które mają ekspozycję południową i południowo-zachodnią. To popularne mieszkania, jasne i słoneczne, jednak to właśnie one najszybciej się nagrzewają. Jak sobie z tym radzić? Pomaga, jeśli mieszkania są przewietrzane na tzw. „przestrzał”, czyli z oknami ulokowanymi na przeciwległych elewacjach lub narożnikowo. Liczy się także sama aranżacja przestrzeni. Dywany, grube zasłony i inne tego typu „ozdoby” skutecznie utrzymują ciepło. Plama słońca na dywanie może oddawać w lecie tyle energii, ile wysokiej klasy grzejnik! Warto o tym pamiętać.

podpowiada Łukasz Węcławski, Dyrektor ds. Architektury w Cordia Polska.

Ankieta „Lato w mieszkaniu” została zrealizowana na przełomie czerwca i lipca 2021 r. internetowo na próbie 161 respondentów – mieszkańców miast i budynków wielorodzinnych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak przetrwać upał w mieszkaniu?