Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić ogród w stylu greckim?

Red.

Grecja – wakacje, słońce. Każdy, kto lubi takie klimaty może zdecydować się na stworzenie kompozycji ogrodowej w stylu greckim. Ogród w śródziemnomorskim stylu z pewnością zaprezentuje się wykwintnie oraz będzie inspiracją do stworzenia ciekawych aranżacji.

Ogród grecki
Ogród grecki
fot. Adobe Stock/Carlos

Grecka stylistyka ogrodowa

Do istotnych elementów greckiej stylistyki zalicza się: bielone ściany o nierównej strukturze, niebieskie okna, drzwi i okiennice, naturalne materiały takie jak glina, drewno, kamień, marmur, len i żelazo, a także proste i funkcjonalne meble. Nie można też zapominać o ceramicznych dodatkach ozdobionych kwiatami i mozaikami. Ogród z greckimi inspiracjami może wydawać się trudny do odtworzenia w polskich warunkach.

Aczkolwiek, jest to możliwe do zrobienia. Warto zrobić to estetycznie i gustownie, aby uniknąć efektu sztuczności i tandety. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie ze sobą elementów stylu rodzimego i południowego. Greckie patio zastąpi zadaszony taras, wzbogacony o kamienną posadzkę, bielone ściany i błękitne okiennice. Idealnie współgra to z domami w stylu rustykalnym. Meble, jakie pojawią się w greckim ogrodzie powinny być surowe w formie, pomalowane na biało lub na niebiesko. Blat tarasowego stolika można ozdobić mozaiką z resztek kafli, co nadaje całości południowego charakteru. Grecki ogród można też przyozdobić wiklinowymi dodatkami: białymi poduszkami, prostymi latarenkami, pergolami porośniętymi winoroślą, czy glinianymi dzbanami i donicami z kwiatami postawionymi na stopniach schodów wejściowych lub wzdłuż ogrodowych ścieżek.

Ogród, jaki zainspirowany jest stylem greckim to doskonałe miejsce do wypoczynku. Królują w nim biel i błękit. Uzupełnieniem są starannie dobrane dodatki oraz rośliny. Idealnie sprawdzają się winorośle, tuje oraz okwiecone krzewy. Podczas aranżowania greckiego ogrodu należy też pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Miejsce to powinno współgrać stylistycznie z domem.

Kompozycje z roślin w ogrodzie greckim

Greckie zabudowania z błękitem i bielą są najlepszym tłem dla roślinności. Na jasnych ścianach świetnie prezentuje się pnącze o intensywnej amarantowej barwie, czyli bugenwilla. Roślina ta wyróżnia się barwnymi liściami przykwiatowymi, jakie okrywają drobne białe kwiaty właściwe. Mogą mieć one kolor intensywnie różowy albo pomarańczowy.

W polskich warunkach bugenwilli nie da się hodować w gruncie, jednak można ją zasadzić w doniczkach i ustawić w ogrodzie lub na tarasie. Elementem kojarzącym się z greckim klimatem jest drzewko oliwne. Także można je zasadzić do donicy i spodziewać się, że będzie się bardzo dobrze prezentowało. Bardziej drzewiastą formą jest oliwnik wąskolistny. Doskonale znosi on polskie warunki klimatyczne, a w dodatku jego kwiaty pięknie pachną wiosną.

Wyspiarski klimat można osiągnąć bez trudu, jeśli tylko odpowiednio dobierze się roślinność. Można stworzyć ciekawe, różnobarwne kompozycje z kwiatów, aromatycznych ziół oraz warzyw. Poza roślinami warto zwracać uwagę na detale. W greckim ogrodzie będą to przede wszystkim te elementy, w jakich sadzi się rośliny: gliniane misy, kosze lub kolorowe puszki. Można w nich sadzić pięknie kontrastujące z bielą ścian: czerwone pelargonie, różowe petunie, bakłażany i różnobarwne papryki. Z ziół warto zasadzić: rozmaryn, oregano lub cząbr.

Przykładowe rośliny, jakie mogą znaleźć się w ogrodzie greckim to:

 • zawilec grecki,
 • bugenwilla,
 • oliwka europejska,
 • oliwnik wąskolistny,
 • pelargonia ogrodowa,
 • petunia ogrodowa,
 • rozmaryn lekarski,
 • lebiodka,
 • cząber oraz bakłażan.

Wykorzystując je, na pewno można będzie wprowadzić grecki klimat do ogrodu. Dodatkowo, można też spodziewać się świetnych efektów, jeśli wystylizujemy cały ogród w kolorystyce greckiej i poszczególnych akcentach. Ogród grecki wprowadzi lekkość do terenu przydomowego. Naturalne barwy i roślinność pozwolą się zrelaksować i stworzyć przyjemny klimat. I chociaż stworzenie greckiego klimatu może być nieco czasochłonne to efekty końcowe będą godne poświęcenia każdej chwili. Można będzie cieszyć się idealnymi wakacjami na własnej posesji.

Ogród grecki
Ogród grecki
fot. Adobe Stock/#moreideas
  Więcej o:

Skomentuj:

Jak urządzić ogród w stylu greckim?