Jak założyć ogródek warzywny - poradnik dla początkujących
Wkrótce nadejdzie wiosna, a to oznacza, że jest to idealny czas na zakładanie ogródków warzywnych. Cieszą się one coraz większą popularnością. Samodzielna produkcja warzyw i ziół to świetna opcja. Samowystarczalność może być przyjemna i satysfakcjonująca. Dlatego ludzie coraz częściej decydują się na uprawę warzyw i ziół w małych przestrzeniach, takich jak balkon lub przyomowy ogród.

Jak zacząć? Jakich narzędzi powinieneś używać? Oto sześć ważnych punktów, o których warto pamiętać zakładając ogródek warzywny.
- Zacznij od lokalizacji
Najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy zakładaniu ogrodu warzywnego, jest jego lokalizacja. Szczególnie ważne jest, aby na działce było światło słoneczne. Większość roślin jadalnych potrzebuje co najmniej sześciu godzin słońca dziennie, aby dobrze się rozwijać. - Jak uprawiać?
Po pierwsze, zdecyduj się na uprawę roślin, które kochasz. Pamiętaj, że zioła i podstawowe warzywa są też najłatwiejsze do uprawy. To świetny pomysł, aby rozpocząć od nich swoją przygodę z ogrodnictwem warzywnym. Zbadaj odmiany, którymi jesteś zainteresowany. Zwróć uwagę na takie rzeczy jak tolerancja na ciepło lub zimno oraz odporność na choroby. - Wybierz odpowiednie narzędzia
Najlepsze narzędzia do ogrodnictwa warzywnego są niezbędne, aby zapewnić wydajną i przyjemną pracę. Wielkość Twojego ogrodu określi narzędzia, których potrzebujesz. Szpadel i widły są przydatne do kopania i przekopywania gleby w większym ogrodzie. Mała łopatka i grabki wystarczą w przypadku ogródków warzywnych zakładanych na balkonach. Narzędzia takie jak sekator, nożyce potrzebne będą w obu przypadkach. Nie zapomnij o podlewaniu. - Nasiona i sadzonki
Zacznij od sadzonek ziół, jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem. Warzywa korzeniowe powinny być uprawiane z nasion. Ważne jest, aby nie przesadzać z ich ilością. Malutkie sadzonki mogą szybko rosnąć i zajmować miejsce. Zbyt gęste sadzenie może wpłynąć na plon. - Nawożenie
Natura wiele potrafi, ale pielęgnowanie roślin "od nasionka do kolacji" przyniesie jeszcze lepsze rezultaty. Dlatego pamiętaj o dodaniu kompostu! W ten sposób zasilasz glebę. Kompost sprawia, że uprawy są bardziej odżywcze i można z niego wyhodować rośliny, które są bardziej wytrzymałe. Upewnij się, że usuwasz chwasty, aby wszystkie składniki odżywcze trafiły do Twoich roślin. Nie zapominaj o podlewaniu swoich roślin. Najlepszym czasem na podlewanie ogrodów warzywnych są poranki. - W trosce o bioróżnorodność
Powinieneś pozwolić zapylaczom działać w swoim ogrodzie, szczególnie pszczołom. Owady te są niezbędne dla zdrowia i wzrostu naszych pól, ogrodów i lasów. Niektóre uprawy, takie jak truskawki i drzewa owocowe, zależą całkowicie lub częściowo od zapylania przez owady. W swoim ogrodzie posadź rodzime dzikie kwiaty, jak również rośliny kwitnące.
Możesz je również umieścić kwiaty na swoich parapetach. Możesz cieszyć się widokiem, podczas gdy pszczoły będą ucztować. Czy wiesz, że fioletowy jest ulubionym kolorem pszczół?

Podstawowe narzędzia do uprawy ogródka warzywnego
Użyj szpadla i wideł do napowietrzania gleby
Każdy ogrodnik powinien mieć szpadel i widły. Podczas kopania i napowietrzania gleby ważne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Szpadel teleskopowy prosty XactTM posiada regulowaną długość trzonka, którą można dostosować od 110,8 mm do 130 cm. Dzięki temu jest łatwy w użyciu przez osoby o różnym wzroście. Ergonomiczny uchwyt wygina się, umożliwiając przyjęcie prawidłowej postawy podczas kopania. Natomiast skala pomiarowa na ostrzu i uchwyt w kształcie litery D zapewniają wygodną i precyzyjną pracę. Widelec do kopania XactTM jest dostępny w rozmiarach M-L jako uzupełnienie szpadla. Może być używany do odwracania i spulchniania ubitej gleby.

Sadzarka do robienia otworów w glebie do sadzenia cebulek kwiatowych
Sadzarka do cebulek z długim trzonkiem Ergo umożliwia wiercenie otworów w glebie i sadzenie cebulek.
Możesz sadzić cebulki w wygodnej, wyprostowanej pozycji. Łatwo jest wbić narzędzie w glebę za pomocą podpórki pod stopy. Część robocza o ostrych zębach z łatwością przebije się przez każdą warstwę gleby. Po włożeniu cebulki do otworu należy ją ponownie przykryć ziemią, pociągając za spust na trzonku.

Pikownik do przygotowania otworów w ziemi pod cebulki, nasiona i delikatne sadzonki
Przykładem jest Fiskars SolidTM- służy do wykonywania otworów w glebie, wysiewania nasion i sadzenia cebulek lub delikatnych sadzonek na odpowiedniej głębokości. Podziałka na części roboczej pozwala na pomiar głębokości dołka do 150 mm, a unikalny uchwyt w kształcie litery L zwiększa komfort pracy. Pikownik jest wykonany z lekkiego, wytrzymałego i odpornego na warunki atmosferyczne tworzywa FiberComp™.

Pistolet zraszający do utrzymania dobrego nawodnienia roślin
Nowy pistolet zraszający Fiskars FiberComp™ ma wymienną głowicę SoftGrip™, która umożliwia wybór rodzaju strumienia: delikatnej mżawki, strumienia natryskowego, płaskiego, zraszającego lub punktowego - dzięki temu wszystkie rośliny otrzymują taki natrysk, jaki preferują. Praktyczna funkcja blokady pracy ciągłej zwiększa wygodę podczas dłuższego podlewania. Jest niezwykle wytrzymały i odporny na zmienne warunki atmosferyczne.

Nożyczki i sekator do utrzymania wzrostu roślin i zbierania świeżych ziół
Wybierając nowy sekator należy pamiętać o wygodnym dopasowaniu i odpowiednim rozmiarze, aby praca była jak najbardziej komfortowa. W ofercie Fiskars dostępna są bardzo wydajne sekatory X-seriesTM w rozmiarach L i M, które zostały wyposażone w unikalny mechanizm PowerGearTM zwiększający 3-krotnie siłę cięcia w porównaniu do standardowych mechanizmów. Do cięcia ziół doskonałym rozwiązaniem będą nożyczki SP130 SolidTM z precyzyjnymi ostrzami, albo nożyczki ogrodowe ząbkowane ReNew.
- Więcej o:
Zioła, kiełki i kolorowe warzywa
Kiełki - nowalijki ze słoika
Jak prawidłowo i sprawnie przygotować glebę pod nowe uprawy?
Zmień balkon w zieloną oazę z warzywami i ziołami
Dlaczego spożywanie warzyw i owoców jest szczególnie ważne jesienią i zimą?
Jesienno-zimowe uprawy w domu – jak wspólne sianie warzyw może budować zdrowe nawyki u dzieci?
Uprawa imbiru w Polsce
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)