Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zrobić choinkę z papieru?

Red./C

Dla wielu osób święta Bożego Narodzenia bez choinki to nie święta. Świąteczne drzewko to najważniejszy symbol tych rodzinnych świąt. Czasem jest to naprawdę bardzo okazałe drzewko, a czasem tylko niebanalna i jednocześnie bardzo nietypowa dekoracja. Choinkę można bowiem wykonać z drewnianych patyczków, oklejonego szyszkami kartonowego czy styropianowego stożka, a nawet z papieru. Wykonywanie papierowych choinek może być wspaniałą zabawą dla całej rodziny. Co ważne, z wykonaniem nawet przestrzennej papierowej choinki poradzi sobie każdy.

Jak zrobić choinkę z papieru?
Jak zrobić choinkę z papieru?
Shutterstock

Skąd pochodzi choinka?

Tradycja ubierania świątecznego drzewka przywędrowała do nas z Niemiec, a dokładniej z Alzacji na przełomie XVIII i XIX wieku. Zwyczaj ubierania choinki najpierw przyjęła arystokracja i bogaci mieszczanie. W wiejskich chatach choinki pojawiły się dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Wiejskie izby dekorowano ozdobioną gałęzią sosnową czy świerkową. Początkowo duchowni katoliccy bardzo mocno sprzeciwiali się zwyczajowi strojenia świątecznegodrzewka. Przynoszenie do domostw wiecznie zielonego drzewka  było bowiem zwyczajem mocno zakorzenionym w zwyczajach pogańskich.

Ogromnym propagatorem choinek był Martin Luter. Z czasem choinka zagościła w każdym polskim domu. Dzisiaj choinki stoją w kościołach i na najbardziej reprezentacyjnych placach miast i miasteczek. Świąteczne choinki pojawiają się w szkołach, szpitalach, galeriach handlowych. Przed świętami chętnie kupowane są obecnie nie tylko żywe, ale także sztuczne choinki. Świąteczną choinkę można zrobić też z patyków lub lampek choinkowych na ścianie, szyszek, papieru. Papierowe choinki mogą być nie tylko płaskie, ale także przestrzenne. Ich wykonanie nie zajmuje wiele czasu.

Jak zrobić choinkę z papieru?
Jak zrobić choinkę z papieru?
Shutterstock

Efektowna choinka z zagięciami

Do wykonania takiej choinki potrzebne są:-kartka papieru formatu A4. Możemy użyć kartki w dowolnym kolorze, choinka wcale bowiem nie musi być zielona. Świetnie będzie wyglądała także biała, wykonane ze złotego albo srebrnego papieru, a nawet ta z szarego papieru;-linijka, ekierka oraz ołówek;-nożyczki;-wykałaczka;-klej;-samoprzylepne ozdoby.Kartkę papieru składamy w taki sposób, aby otrzymać kwadrat. Wzdłuż prostego brzegu zaznaczamy punkty. Każdy z nich powinien być oddalony od siebie o jeden centymetr.

Za pomocą ekierki tworzymy kąt prostopadły do prostego brzegu. Wzdłuż zagięcia rysujemy proste linie prowadząc je od prostego brzegu. Linii nie doprowadzamy do końca. Przecinamy narysowane linie, oczywiście nie docinamy ich do końca. Rozkładamy kartkę, a na zagięciu kładziemy wykałaczkę. Zawijamy ząbki na pół, na końcu podklejając je klejem. Powinien nam powstać kształt choinki. Gdy skleimy wszystkie ząbki, choinka jest gotowa. Teraz możemy ją już ozdobić samoprzylepnymi dekoracjami.

Jak zrobić choinkę z papieru?
Jak zrobić choinkę z papieru?
Shutterstock

Jak wykonać prostą choinkę 3D?

Do wykonania takiej choinki potrzebujemy kwadratowej kartki papieru w dowolnym rozmiarze. Im większej kartki użyjemy, tym wyższa będzie nasza choinka. Potrzebne będą także nożyczki. Kwadratową kartkę papieru składamy po przekątnej. Rozkładamy i składamy po przekątnej z drugiej strony. Kartkę rozkładamy i składamy na pół w poziomie. Znów rozkładamy i ponownie składamy, ale tym razem w pionie. Znów rozkładamy i składamy rogi do środka w taki sposób, aby uzyskać mały romb. Odwracamy kartkę w taki sposób, aby zagięte części znajdowały się na dole, a otwarte na górze. Lewe skrzydełko składamy do linii środkowej, z prawym postępujemy w taki sam  sposób.

Odwracamy kartkę i ten poprzedni krok powtarzamy. Nasz kartka papieru na tym etapie powinna przypominać latawiec. Rozwijamy jego skrzydełka, przednią cześć prawego skrzydełka rozkładamy i spłaszczamy, aby uzyskać większą powierzchnię. Przekładamy całość na prawą stronę i to samo robimy z lewym skrzydełkiem. Ponownie odwracamy całą konstrukcję, powtarzamy dwa ostatnie kroki. Przekładamy skrzydełka w taki sposób, aby widzieć dolne brzegi. Odcinamy je. Na brzegu otrzymanego trójkąta wykonuje kilka niezbyt głębokich nacięć. Takie same nacięcia wykonujemy także na drugim brzegu.

Każdy nacięty brzeg lekko składamy na pół. W ten sposób powstaną gałązki choinki. Czynności te musimy wykonać na każdej warstwie choinki. Na zakończenie rozkładamy poszczególne warstwy, nasza papierowa choinka jest gotowa. Stojąca choinka może być ozdobą stolika czy komody. Jeśli przewleczemy przez jej czubek nitkę, będziemy mogli zawiesić ją na choince, w oknie czy na żyrandolu.

Przestrzenna choinka z papieru

Do wykonania prostej choinki przestrzennej potrzebujemy zielonych kartek papieru, kleju, ołówka, nożyczek i samoprzylepnych ozdób. Na jednej z kartek rysujemy prostą choinkę. Gotowe do wydruku szablony choinek można też znaleźć w Internecie. Choinkę wycinamy, jej kształt odrysowujemy jeszcze cztery, pięć razy. Wszystkie narysowane choinki wycinamy, a następnie każdą składamy na pół w pionie. Sklejamy je ze sobą bokami, tworząc w ten sposób prostą, przestrzenną choinkę. Na koniec choinkę dekorujemy dowolnymi ozdobami. Na wierzchołku choinki możemy umieścić gwiazdę wyciętą z czerwonego, złotego albo srebrnego papieru.

Jak zrobić choinkę z papieru?
Jak zrobić choinkę z papieru?
Shutterstock

Wiesz już, jak zrobić choinkę z papieru - zobacz także:

Skomentuj:

Jak zrobić choinkę z papieru?