Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zrobić kartkę świąteczną z Mikołajem?

Red./C

Tradycja wysyłania świątecznych kartek jest stosunkowo długa. Dzisiaj zwyczaj wysyłania kartek świątecznych kultywuje coraz mniej osób. Znacznie chętniej życzenia przesyłamy w postaci wiadomość SMS bądź e-mailem. Są jednak osoby, które wciąż przesyłają bliskim, przyjaciołom i znajomym kartki ze świątecznym ozdobami. Wielu też takie kartki wykonuje samodzielnie. Własnoręcznie stworzona kartka bożonarodzeniowa na pewno będzie wyjątkowa, a jej wykonanie wcale nie musi być trudne. Jak zrobić kartkę świąteczną z Mikołajem?

Jak zrobić kartkę świąteczną z Mikołajem?
Jak zrobić kartkę świąteczną z Mikołajem?
Shutterstock

Krótka historia świątecznych kartek z życzeniami

Nie wiadomo dokładnie, kiedy w Europie narodził się zwyczaj wysyłania kartek z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia. Przypuszczalnie miało to miejsce już w XV albo XVI wieku. W XVII wieku w niektórych regionach Niemiec istniał zwyczaj wykonywania ręcznie robionych kartek świątecznych. Na masową skalę kartki świąteczne zaczęto jednak wytwarzać dopiero w XIX wieku. Tutaj też badacze nie są zgodni. Jedni za datę narodzin kartki świątecznej przyjmują rok 1840, inni są zdania, że miało to miejsce trzy lata później. Za autora pierwszej kartki świątecznej uznany został brytyjski przedsiębiorca sir Henry Cole. Za pierwszą świąteczną kartkę trzeba było zapłacić 1 szylinga. Jest to równowartość obecnych 5 pensów. Na tak duży wydatek nie wiele osób mogło sobie pozwolić.

Henry Cole wydrukował dwa tysiące świątecznych kartek. Do dzisiaj zachowało się ich tylko piętnaście. Kolekcjonerzy są w stanie za jedną z nich zapłacić nawet kilka tysięcy funtów. Ogromną popularność i to na całym świecie kartki świąteczne zdobyły na początku XX wieku. W Polsce tradycja wysyłania życzeń na kartkach liczy sobie ponad dwieście lat. Pierwsze kartki pocztowe ze świątecznymi motywami były dostępne w naszym kraju pod koniec XIX wieku. Najwcześniej pojawiły się w Galicji. W okresie dwudziestolecia międzywojennego niezwykle popularne były kartki ręcznie malowane. Przez lata zmieniały się motywy zdobiące kartki. Pierwsze przedstawiały rodziny, z czasem zaczęły się na nich pojawiać symbole chrześcijańskie, choinki, bombki albo postać Mikołaja.

Jak zrobić kartkę świąteczną z Mikołajem?
Jak zrobić kartkę świąteczną z Mikołajem?
Shutterstock

Dlaczego warto zrobić kartkę świąteczną z Mikołajem?

Mikołaj to postać, która bardzo mocjo kojarzy się nie tylko z Mikołajkami, ale także ze świętami Bożego Narodzenia. Nic więc dziwnego, że Mikołaj na kartkach świątecznych pojawia się naprawdę bardzo często. Świąteczne życzenia wysłane na własnoręcznie wykonanej kartce z Mikołajem na pewno sprawią radość każdej osobie, która je otrzyma. Kartka świąteczna z Mikołajem wcale nie musi być trudna do wykonania. Samodzielnie może wykonać ją każda osoba, nawet ta, które nie ma zdolności plastycznych. Własnoręcznie wykonane kartki to doskonała alternatywa dla tych dostępnych w sklepach. Na pewno będą one nietuzinkowe i oryginalne.

Jak zrobić kartkę świąteczną z Mikołajem?
Jak zrobić kartkę świąteczną z Mikołajem?
Shutterstock

Co jest potrzebne do wykonania kartki z Mikołajem metodą wyklejania?

Kartkę z Mikołajem można wykonać wykorzystując bardzo różne materiały. Do wykonania kartki można wykorzystać zarówno papier wizytówkowy, jak i kartkę z kolorowego bloku techniczne. Uwaga! Wybierzmy kartkę w kolorze innym niż czerwony (na czerwonej kartce nie będzie dobrze widać Mikołaja w czerwonym stroju)! Potrzebujemy także flamastra, nożyczek, kleju, kartki papieru w cielistym kolorze, białego pomponika lub kawałek waty. Przydadzą się także brokatowe długopisy albo gotowy napis „Wesołych Świąt”. Niektóre elementy potrzebne do wykonania kartki z Mikołajem można wykonać z papieru albo białego i czerwonego filcu. Jakiego materiału użyjecie, zależy tylko od Was. Do ozdobienia świątecznej kartki nie tylko z Mikołajem przyda się może brokat, wstążeczki i dekoracyjne sznureczki.

Jak zrobić kartkę świąteczną z Mikołajem?
Jak zrobić kartkę świąteczną z Mikołajem?
Shutterstock

Kartka świąteczna - jak zrobić kartkę świąteczną z Mikołajem?

Papier wizytówkowy albo kartkę z bloku technicznego składamy na pół. Z filcu albo papieru wycinamy czapkę i brodę Mikołaja. Brodę wycinamy oczywiście z białego filcu lub papieru, a czapkę z czerwonego. Następnie z kartki w cielistym kolorze musimy wyciąć twarz Mikołaja. Po wycięciu naklejamy ją w centralnym miejscu kartki. Przyklejamy czapkę Mikołaja oraz pomponik jako wykończenie czapki. Jeśli nie mamy gotowego, zwijamy kulkę z waty. Przyklejamy też brodę.

Przyklejamy albo wykonujemy napis „Wesołych Świąt” (wycięte elementy szablonu mogą mieć różne rozmiary). Na kartce można też wykonać napis „Merry Christmas”. Nasza pierwsza, samodzielnie wykonana kartka z Mikołajem jest już gotowa. Oczywiście możemy do niej dodać jeszcze dodatkowe elementy. Kartkę można uzupełnić na przykład o gwiazdki. Gwiazdki można kupić gotowe, ale też samodzielnie wyciąć je z tektury albo papieru. Do wycinania gwiazdek świetnie sprawdzi się też ozdobny dziurkacz. Proponowana kartka z Mikołajem jest naprawdę bardzo prosta. Z jej wykonaniem poradzi sobie każdy. Możemy ją trochę odmienić i urozmaicić.

Swoją kartkę świąteczną z Mikołajem możemy dodatkowo ozdobić umieszczając w jej środku dekoracyjny sznureczek albo wstążeczkę. Na kartce możemy umieścić postać całego Mikołaja. Wykonujemy go w taki sam sposób. Aby kartka wyglądała bardzo efektownie, umieśćmy Mikołaja na przykład na tle zielonej choinki. Potrzebny do wykonania takiej kartki wizerunek Mikołaja znajdziemy w Internecie. Są strony, z których różne wzory można drukować za darmo.

Jak zrobić kartkę świąteczną z Mikołajem?
Jak zrobić kartkę świąteczną z Mikołajem?
Shutterstock

Skomentuj:

Jak zrobić kartkę świąteczną z Mikołajem?