Jaki wiatrak pokojowy zapewni ochłodę podczas upału? Wentylator pokojowy
Wiatrak pokojowy to urządzenie znane wszystkim bardzo dobrze! Dużo bardziej rozpoznawalne od klimatyzatorów i klimatorów, często towarzyszy nam od najmłodszych lat. Czy w dalszym ciągu jest to sprzęt, w który warto zainwestować? A może przestał się sprawdzać, a urządzenia nowszej generacji pozostawiają go daleko w tyle? Na te i inne pytanie dotyczące wiatraka pokojowego postaramy się dzisiaj odpowiedzieć.
Jak działa wentylator pokojowy? Czy naprawdę wpływa na temperaturę pomieszczenia?
Klasyczne wiatraki pokojowe, nazywane także wentylatorami pokojowymi, działają na prostej zasadzie, wykorzystującej różnice ciśnień wytworzoną podczas ruchu śmigła wiatraka. To dokładnie ta sama zasada, która podczas otwarcia drzwi jest odpowiedzialna za zjawisko tzw. „przeciągu”. Mówiąc w skrócie – podczas pracy wiatraka, po dwóch stronach śmigła wytwarza się wspomniana różnica ciśnień, wprawiająca powietrze w ruch. De facto nie wpływa ona zatem na temperaturę powietrza w pomieszczeniu. To, co odczuwamy jako miły powiew chłodnego powietrza, jest spowodowane jedynie jego ruchem. Odwołując się do kolejnego porównania, możemy powiedzieć, że to dokładnie tak, jak kiedy podczas podróży autem w bardzo upalny dzień, otworzymy szybę.
Czy wiatraki pokojowe bardzo zmieniły się na przestrzeni lat? Opis produktu
Obecnie najczęściej spotykane wiatraki pokojowe zbudowane są… dokładnie tak jak kilkadziesiąt lat temu J Na ich mocnej podstawie, osadzona jest czasza z umieszczonym w obudowie ochronnej, obracającym się śmigłem. Czyżby zatem naprawdę nic nie zmieniano w tych urządzeniach od tylu lat? Cóż, oprócz wprowadzania funkcji dodatkowych takich jak oscylacja czy stopień regulacji natężenia pracy… w zasadzie nie. Kierując się mottem, że lepsze to wróg dobrego, postanowiono nie ulepszać na siłę tego genialnego w swojej prostocie urządzenia. Co prawda w sklepach możemy spotkać wentylatory kolumnowe, które na pierwszy rzut oka zupełnie nie przypominają budowy wiatraka, jednak pamiętać należy, że zasada ich działania jest zupełnie taka sama. Tutaj po prostu wał obrotowy wokół którego kręcą się łopatki, jest pionowy.
Jak wybrać dobry wiatrak pokojowy?
Wybierając wiatrak pokojowy należy skupić się na indywidualnych potrzebach oraz określić w jakim miejscu będziemy go najczęściej używać. W sklepach możemy znaleźć:
- Wentylatory podłogowe
- Wentylatory biurkowe
- Wentylatory kolumnowe
Jeśli szukasz urządzenia, które w ciągu dnia zapewni odczucie chłodu i orzeźwienia w salonie, wieczorem zaś planujesz przenieść je do sypialni, najlepiej sprawdzi się wentylator pokojowy, o sporym zasięgu. Gdy szukasz zaś wiatraka, który będzie towarzyszył Ci w pracy – czy to podczas siedzenia przy biurku, pracach manualnych czy szybkich napraw we własnym garażu, postaw na wentylator biurkowy, który ustawisz dokładnie tak, aby „źródło chłodzenia” padało w odpowiednie miejsce. Wentylatory kolumnowe polecamy fanom modnych, designerskich sprzętów.
Wybierając wiatrak pokojowy, który będzie nam służył latami, warto sprawdzić czy…
- … urządzenie oferuje funkcję oscylacji – innymi słowy, czy obraca się w trakcie pracy. To ważne, jeśli chcemy równomiernie „chłodzić” pomieszczenie.
- … nasz wiatrak posiada możliwość regulacji pracy – nie zawsze pragniemy przecież najmocniejszych obrotów!
- … producent gwarantuje nam serwis urządzenia - to nie prawda, że tańsze urządzenia nie zasługują na dobry serwis! Np. marka Eldom, pewna jakości produktów i pełna dbałości o klienta, serwisuje każdy zakupiony na swojej stronie wiatrak pokojowy.
Rozważając zakup wiatraka pokojowego, zastanów się co dla Ciebie jest najważniejsze - moc, zasięg „chłodzenia”, głośność pracy, a może modny wygląd?
Zobacz także:
- Więcej o:
Bombki choinkowe od polskich producentów
Zastawa w kwiaty – powrót do natury na stole
Czy komody sprawdzą się w salonie?
Tradycyjny i elegancki wigilijny stół - o tym musisz pamiętać
Anioły na choinkę: tradycja i inspiracje na święta
Nieustawny salon – jak urządzić przestrzeń trudną do zaaranżowania?
Miejsce do pracy w małym mieszkaniu
Wianki świąteczne: tradycja, symbolika i radosne oczekiwanie