Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

artykuł zewnętrzny

Odpowiednio dobrane oświetlenie stanowi ważny aspekt w aranżacji wnętrz. W trakcie urządzania mieszkania należy je umiejętnie zaplanować, ponieważ pełni istotną funkcję użytkową, skutecznie podnosząc komfort życia. Szczególnie istotne okazuje się w łazience, gdzie prawidłowy dopływ światła jest wręcz niezbędny. Warto jednak, by oprawa oświetleniowa cechowała się nie tylko funkcjonalnością, ale była również ciekawym elementem dekoracyjnym. Wobec tego pojawia się pytanie, jakie oświetlenie do łazienki wybrać? W poniższym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?
Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?
Primavera home

Oświetlenie do łazienki – najważniejsze cechy

Jak wspomniano, oświetlenie do łazienki powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Musi zapewniać dostateczną ilość światła, a także zachowywać wszelkie standardy bezpieczeństwa. Dlatego właśnie należy wybrać je umiejętnie, ponieważ lampy przeznaczone do salonu z pewnością nie zdadzą w tym przypadku egzaminu. Planując oświetlenie łazienkowe, należy zadbać o równomierny rozkład źródeł światła, który zapewni odpowiednie doświetlenie np. podczas porannej toalety. Dodatkowo warto pamiętać, by wybrana oprawa oświetleniowa była:

  • niskonapięciowa (aby zapewniała zabezpieczenie przed porażeniem),
  • odporna na działanie wilgoci, pary wodnej czy wody,
  • odpowiednio dopasowana do wielkości pomieszczenia.

Najważniejsze elementy oświetlenia łazienkowego

Oświetlenie ogólne

Zwykle montuje się je w centralnej części sufitu, aby równomiernie oświetlało całe pomieszczenie. W zależności od wielkości łazienki można zamontować kilka rodzajów lamp:

  • lampy sufitowe (nazywane także plafonami) – polecane do niskich sufitów, sprawdzą się zarówno w dużych pomieszczeniach, jak i na mniejszych metrażach;
  • lampy wiszące – przeznaczone szczególnie do większych przestrzeni łazienkowych, z uwagi na wilgoć powinny mieć metalowe lub szklane klosze;
  • lampy stropowe – dają światło punktowe, cechują się wygodnym montażem.

Oświetlenie strefowe

Oświetlenia strefowego używa się do oświetlania wybranego fragmentu wnętrza. Z tego powodu najczęściej umieszcza się je blisko lustra czy obok wanny lub kabiny prysznicowej – wszędzie tam, gdzie potrzeba dodatkowego doświetlenia. Z uwagi na tę funkcję światło montowane w takich miejscach nie powinno być rozproszone ani zbyt słabe. W roli oświetlenia funkcyjnego najlepiej sprawdzają się kinkiety, jak i regulowane spoty czy reflektory.

Oświetlenie dekoracyjne

Starannie wybrana oprawa oświetleniowa może być również mocnym akcentem dekoracyjnym. W tej funkcji dobrze sprawdzają się finezyjne lampy o oryginalnym designie z żarówkami o nietypowych kształtach czy ciekawych barwach światła. Elementem dekoracyjnym w łazience mogą być również halogeny czy kolorowe diody LED, które nadadzą wnętrzu nowoczesnego charakteru.

Dlaczego warto wybrać oświetlenie glamour do łazienki?

Należy pamiętać, że łazienka to również ważna strefa relaksu, dlatego warto, by była urządzona ze smakiem. Wyszukane, stylowe oświetlenie glamour do łazienki nada pomieszczeniu niepowtarzalnego klimatu i skutecznie umili każdą kąpiel po wyczerpującym dniu. Dodatkowo eleganckie dodatki świetlne w stylistyce glamour są świetnym uzupełnieniem aranżacji, podkreślającym wyjątkowość wnętrza.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?