Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie warzyw można wysiewać na rozsadę w styczniu?

Red.

W styczniu można rozpocząć przygotowania do sezonu ogrodniczego, w tym uprawy rozsady wewnątrz, aby uzyskać zdrowsze i silniejsze rośliny gotowe do sadzenia na zewnątrz, gdy nadejdą cieplejsze dni.  Oto kilka roślin, które można uprawiać w rozsadzie w styczniu.

Nasiona dobrej jakości.
Nasiona dobrej jakości.
Cora Mueller/Shutterstock

Pomidor (Solanum lycopersicum)

Pomidory potrzebują długiego okresu wzrostu, dlatego warto rozpocząć uprawę ich nasion pod koniec stycznia lub w lutym. Wybierz odmiany dostosowane do uprawy w doniczkach.

Papryka (Capsicum annuum)

Podobnie jak pomidory, papryka wymaga wcześnie rozpoczętej uprawy. Wybierz różne odmiany papryki, takie jak słodka czy pikantna.

Bakłażan (Solanum melongena)

Bakłażany to kolejne warzywo, które można zacząć uprawiać w styczniu. Taka uprawa jednak będzie wymagać wiele wysiłku. Najbezpieczniejszym terminem będzie marzec. Zapewniaj im ciepło i światło, aby sprzyjać wzrostowi.

Bazylia pospolita (Ocimum basilicum)

Bazylia to zioło, które można zasiać praktycznie cały rok także w styczniu. Uprawiając ją w rozsadzie, będziesz gotowy do przeniesienia roślin na zewnątrz, gdy tylko minie zagrożenie przymrozków.

Pietruszka (Petroselinum crispum)

Pietruszka jest rośliną, którą można uprawiać z rozsady. Rozpocznij siew nasion w styczniu, aby mieć zdrowe rośliny gotowe do sadzenia w ogrodzie.

Koper włoski (Anethum graveolens)

Koper włoski to zioło o świeżym aromacie, które można zasiać w styczniu. Jest ono łatwe w uprawie i można je później przesadzić do ogrodu.

Sałata (Lactuca sativa)

Niektóre odmiany sałaty są dostosowane do uprawy w rozsadzie. Wybierz odmiany przeznaczone do sezonu wiosennego.

Czosnek (Allium sativum)

Czosnek można zacząć uprawiać w styczniu, zakładając kiełki lub sadząc ząbki w pojemnikach.

Cebula (Allium cepa)

Cebulę można uprawiać z rozsady w styczniu. Sadź nasiona w pojemnikach, a później przesadzić silne okazy na zewnątrz.

Jakie inne rośliny można uprawić w rozsadzie? 

Wysiewamy w mieszkaniu nasiona kwiatów jednorocznych, np. lobelii, petunii, żeniszka,  werbeny. Robimy sadzonki z pelargonii, niecierpków i fuksji.

Upewnij się, że rośliny w rozsadzie mają odpowiednie warunki do wzrostu, takie jak odpowiednie oświetlenie sztuczne, ciepło i wilgotność. Kiedy nadejdzie odpowiedni moment, przesadź je do ogrodu lub doniczek na zewnątrz.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jakie warzyw można wysiewać na rozsadę w styczniu?