Kolory drewna. Jak łączyć kolory drewna?
W aranżacji wnętrz drewno zajmuje wyjątkowe miejsce. Jest to materiał naturalny i uniwersalny, dlatego sprawdza się w prawie każdym stylu. Można wykonać z niego pokrycie ścian, podłóg i sufitów, meble, schody, drzwi. Za każdym razem może mieć inny odcień. Jak łączyć różne odcienie i kolory drewna, by wnętrze było estetyczne i niebanalne?
Kolory drewna w klasycznych wnętrzach
Naturalne barwy drewna są uniwersalne. Sprawdzą się w klasycznych aranżacjach, gdzie wyznacznikiem jest raczej jednolita i stonowana kolorystyka. Gdy zdecydujemy się np. na podłogi drewniane w miodowym odcieniu, dobrze jest zestawić je ze ścianami utrzymanymi w podobnej gamie kolorystycznej – może to być złoty, żółty lub jasnobrązowy. Aby jednak wnętrze nie stworzyło jednobarwnej plamy, warto wykorzystać w nim meble o znacznie ciemniejszym kolorze. Wyposażenie w odcieniu czekoladowego brązu lub hebanu, będzie stanowiło ciekawy kontrast. W klasycznych wnętrzach sprawdzę się też podłogi dębowe. Dębowe podłogi to zazwyczaj materiał o delikatnym rysunku. Z tego też powodu nie grają pierwszych skrzypiec we wnętrzu – są ważnym tłem. To pozwala stworzyć bardziej jednorodną przestrzeń, na przykład w dziecięcym pokoju. Większa wyrazistość to z kolei domena podłóg z jesionu. To zasługa zróżnicowanej palety barw, której bogactwo przejawia się na każdej, pojedynczej desce. Soczysty pomarańcz może tam przechodzić w pastelowy róż, by ostatecznie rozwinąć się w jasną żółć. Wykonana z takich desek podłoga to niemal obraz – pełen nieregularnych wybarwień, urozmaiconych słojami i pręgami. Na jej tle będą dobrze wyglądać każde drewniane meble i każde drewniane drzwi wewnętrzne.
Kolor drewna w nowoczesnych wnętrzach
W pomieszczeniach w stylu nowoczesnym zasady dotyczące kolorów znane z klasycznych aranżacji przestają obowiązywać. Można tu połączyć różne kolory drewna w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Możemy też użyć farb do drewna i nadać np. meblom intensywne barwy. Pamiętajmy jednak, że taki wystrój wnętrza będzie nam towarzyszył przez kilka lat, warto więc przemyśleć zwłaszcza bardzo kontrastowe i ekstrawaganckie zestawienia.
Drewno we wnętrzach w stylu skandynawskim
Współczesny styl skandynawski to jasne kolory i naturalne materiały, przede wszystkim drewniane meble, drewniane podłogi czy też całe ściany w drewnie, ale i elementy z kamienia, różne gatunki roślin. Na podłogi zamiast ciemnego drewna wybiera się drewno jasne, stonowane, np. rodzime gatunki, jak sosna czy świerk. Drewno pojawia się nie tylko na podłogach, ale i na ścianach. Hitem jest boazeria, która w niczym nie przypomina już tej z czasów PRL-u. Okazuje się, że wystarczy poddać ją renowacji, usunąć warstwę lakieru i pomalować na kolor biały lub jasnobrązowy, by stała się pięknym tłem dla elementów aranżacji. Meble do wnętrze w stylu skandynawskim też powinny być w stonowanych kolorach - wszystko tworzy wtedy harmonijną całość.
Czego nie robić, łącząc kolory drewna?
Pamiętajmy, że do każdego stylu pasuje co innego. Na przykład w stylu rustykalnym raczej nie zastosujemy mebli w wykończeniu lakierowanym na wysoki połysk. Drewna o bardzo wyrazistym rysunku lub różnych odcieniach kolorystycznych nie zestawiajmy z elementami równie ekstrawaganckimi. A przede wszystkim nie stosujmy go w nadmiarze - drewno w całym pokoju może nas przytłaczać. Nie łączymy tonów drewna w odcieniach czerwonych i zielonkawych, lekko różowych z tymi w oliwkowym kolorze, tonów ciepłych i zimnych drewna,
szarych odcieni drewna i bielonych z bordowymi i żółtawymi.
- Więcej o: