Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Krzesła drewniane - klasyczny mebel do każdego wnętrza

ES/MŚ

Krzesła drewniane są zawsze modne i świetnie prezentują się w aranżacji każdego stylu wnętrzarskiego. Czym się kierować wybierając krzesła drewniane do salonu, jadalni, kuchni, ogrodu lub na balkon?

Krzesła drewniane
Krzesła drewniane
Followtheflow/Shutterstock

Co sprawia, że drewno w domach jest tak popularne i zawsze dobrze się  prezentuje? Jego zalety można wymieniać bez końca, najważniejsza jest jednak ta, że każdy lubi, gdy w domu panuje przytulna i ciepła atmosfera, którą zapewniają drewniane meble, dodatki i materiały wykończeniowe. Drewno jest materiałem wyjątkowym, ponieważ nie spotkamy dwóch takich samych jego kawałków. Układ słojów, faktura, kształt – każda cecha drewna jest niepowtarzalna.

Krzesła drewniane: rodzaje

Krzesła drewniane są trwałe, mogą mieć ciekawą formę i są przyjemne w dotyku. Istnieje wiele rodzajów drewnianych krzeseł z zależności od tego z jakiego materiały zostały wykonane, jaką mają formę, styl i przeznaczenie.

Jednym z głównych kryteriów wyboru krzeseł drewnianych jest ich kształt i budowa. Modele z podłokietnikami lub bez, z pełnym podparciem pod plecy lub przeciwnie z podparciem ażurowym, na nogach, płozach lub kółkach, składane czy też z regulowaną wysokością siedziska. Kiedy już zdecydujemy o interesującej nas formie drewnianego krzesła, warto zdać sobie sprawę z tego, jak różne mają wykończenia siedzisk, podparć pod plecy i nóg. Krzesła drewniane mogą być wykonane w całości z jednego materiału lub z kombinacji kilku tworzyw. Popularne materiały siedzisk to: drewno, płyta meblowa, sklejka, fornir, tkanina (krzesła tapicerowane), tworzywo sztuczne, skóra, ekoskóra, metal czy rattan.

Krzesła drewniane do salonu

Salon to reprezentacyjne pomieszczenie w każdym mieszkaniu, domu. Jest punktem centralnym przestrzeni dziennej, w którym domownicy spędzają zazwyczaj dużo czasu. Dzieje się w nim wiele rzeczy, ponieważ jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. W salonie odpoczywamy, jemy, czytamy książki, bawimy się, przyjmujemy gości, oglądamy telewizję, pracujemy czy wreszcie spożywamy posiłki. Wszystkie te czynności wykonujemy nierzadko korzystając właśnie z krzeseł. Dlatego krzesła do salonu powinny mieć spójny stylistycznie charakter z innymi meblami i wyposażeniem wykorzystanym do aranżacji pokoju dziennego.

Miłośników stylu prowansalskiego, skandynawskiego czy hamton zadowolą krzesła drewniane w białym kolorze, lakierowane na gładko lub malowane bejcą czy farbą z widocznym usłojeniem drewna. Osoby mieszkające w loftach i wypatrujące wyposażenia w stylu industrialnym powinny szukać drewnianych krzeseł w naturalnym kolorze z metalowymi, czarnymi nogami. Krzesła w stylu glamour oraz stylizowane na barokowe i klasycystyczne nie mogą obyć się bez tapicerowanego lub pikowanego siedziska oraz podparcia, wspartych na dekoracyjnych, stylizowanych drewnianych nogach. Zwolenników swobodnej estetyki boho zainteresują modele z dodatkiem plecionek z rattanu czy sznurka oraz krzesła drewniane z surowego drewna. Krzesła z nutą vintage, a także stylistyki lat 50., 60. i 70. powinny zachwycać eleganckim fornirem, najczęściej w ciemniejszych odcieniach drewna, w połączeniu z tapicerowanymi elementami. Krzesła z giętej, naturalnej lub laminowanej sklejki idealnie dopełnią stylizację nowoczesnych i minimalistycznych, a także skandynawskich wnętrz.

Krzesło drewniane kubełkowe
Krzesło Avola. Klasyczne model bistro. Charakterystyczne szerokie, kubełkowe oparcia oraz tapicerowane siedzenia, urzekają estetyką i wygodą. Projekt: STROOG Andrzej Lęckoś, marka Fameg (www.fameg.pl)
Fot. Fameg

Krzesła drewniane do kuchni i jadalni

Biesiadowanie przy stole, celebrowanie z rodziną i przyjaciółmi wspólnych posiłków kojarzy się z radością, swobodą i odpoczynkiem. Dlatego wybierając krzesła drewniane do stołu, warto zwrócić uwagę na ich wygodę. Od dłuższego czasu modne jest łączenie różnych stylowo i rodzajowo modeli krzeseł z kupowanym oddzielnie do nich stołem. Warto przy tym zwrócić uwagę na wysokość siedzisk, które mogą różnić się między sobą, a powinny być dostosowane do wysokości stołu. Wysokość siedziska od podłogi może oscylować w przedziale 43-55 cm, a najczęściej wynosi około 45 cm. Im wyżej sięga siedzisko, tym łatwiej jest z niego wstać. Kupując gotowy zestaw mebli – stół i krzesła – wykonany przez producenta jako komplet, możemy mieć względną pewność, że meble będą funkcjonalne. Jednak przy samodzielnie kompletowanych modelach można pokusić się o sprawdzenie, czy dane krzesło nie będzie za wysokie do stołu. Siadając na krześle, musimy mieć bowiem miejsce na schowanie nóg pod blatem stołu. Może to być kłopotliwe zwłaszcza przy modelach stołów z szufladami, których spód jest często w takiej konfiguracji obniżony.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze krzeseł drewnianych do kuchni jadalni? Meble w tych przestrzeniach są bardziej narażone na zabrudzenia i zniszczenia. Jeśli więc szukamy trwałego, łatwego do czyszczenia materiału na siedziska czy podparcia, raczej zrezygnujmy z tapicerowanych mebli. Miękkie siedzisko można zapewnić sobie położeniem na twardej powierzchni drewna poduszki lub podkładki. Jednak osoby, które cenią sobie na równi funkcjonalność z urodą, mogą się pokusić o tapicerowane meble, których współczesne tkaniny są dużo łatwiejsze do czyszczenia niż te sprzed lat. Są bardziej odporne na wycieranie oraz zabrudzenia, mniej chłoną do wnętrza siedziska plamy z wszelkiego rodzaju płynów. Ponad to miękkie siedziska powstają nie tylko z tkanin, ale również z nieprzepuszczających płynów tworzyw sztucznych.

Krzesło ze sklejki
Proste, ponadczasowe krzesło Malmö kultowej, czeskiej firmy Ton (www.ton.eu). Ergonomiczny kształt siedziska, wykonany z jednego płata sklejki jest połączony z okrągłymi nogami z litego drewna
Fot. www.ton.eu

Krzesła drewniane tapicerowane

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tkaniny do mebla tapicerowanego? Powinien to być materiał miły w dotyku, dobrze układający się na meblu. Absolutnie nie może się na nim odkształcać ani marszczyć.

– Odnalezienie wszystkich tych cech w tkaninie, która będzie atrakcyjna cenowo, jest niełatwe. Warto więc szukać takich, które są mieszanką włókien naturalnych (takich jak np. bawełna, len) i włókien sztucznych (np. wiskoza). Te drugie sprawią, że tkanina nie będzie się odkształcać i będzie łatwiejsza w konserwacji – doradza Małgorzata Bernady, Head of VOX Visual Concept Team.

Jeśli w domu mamy czworonoga, warto wybrać tkaninę z dodatkowymi apreturami, czyli powłokami chroniącymi materiał przed zabrudzeniami. Pozwalają one też na częste, miejscowe czyszczenie obicia. Ale najważniejsze w użytkowaniu mebli tapicerowanych jest ich regularne, dokładne odkurzanie.

 

Tapicerowane krzesło ze sklejki
Krzesło Cheri Velours Granatowe polskiego producenta mebli ze sklejki www.ikershop.com. Siedzisko: sklejka pokryta tkaniną welurową, nogi ze stali malowanej proszkowo.
Fot. www.ikershop.com

Gięte krzesła drewniane

Krzesła ze sklejki nie odkształcają się tak łatwo jak krzesła z litego drewna i pozwalają na tworzenie bardzo plastycznych, wręcz organicznych form. Krzesła ze sklejki osiągnęły w Polsce dużą popularność w latach 50. Projektantka Teresa Kruszewska stworzyła wtedy kultowe krzesło „Muszelka”, z otworem w oparciu. Zaprojektowała siedzisko i oparcie z jednego kawałka fornirowanej sklejki. Współczesne gięte krzesła ze sklejki występują w naturalnym kolorze tego materiału, ale również są laminowane w interesujących wariantach kolorystycznych, a nawet tapicerowane.

Ze względu na twardość i łatwe utrzymanie w czystości często używa się je w szkołach, biurach, restauracjach, ale z powodzeniem mogą umeblować domową jadalnię, kuchnię, salon czy pokój do pracy.

Krzesło gięte ze sklejki
Krzesło Marcus z siedziskiem wykonanym z płyty pilśniowej, nogi ze stali chromowanej. Do kupienia na www.westwingnow.pl
Fot. www.westwingnow.pl

Krzesła drewniane do ogrodu

Meble drewniane do ogrodu powinny cieszyć nasze oko, ale muszą być przede wszystkim funkcjonalne, wykonane z dobrej jakości materiałów odpornych na zmienne warunki pogodowe. Jednym z najbardziej trwałych surowców jest w tym wypadku aluminium lub technorattan. Jeśli jednak nie po drodze nam z nowoczesnością i marzą się nam tradycyjne krzesła drewniane do ogrodu, warto wybrać te wykonane z egzotycznych gatunków drewna: drewno tekowe, bangkirai, z eukaliptusa oraz akacjowe. Drewna egzotyczne zawierają substancje tłuszczowe, które w naturalny sposób chronią przed grzybami, owadami i niekorzystnym działaniem słońca, wody czy wiatru. Meble ogrodowe z drewna egzotycznego  nie wymagają więc corocznej pielęgnacji, czego nie da się powiedzieć o krajowych gatunkach drewna. Krzesła drewniane do ogrodu wykonane z drewna iglastego czy liściastego (świerk, sosna, dąb, modrzew...itp.) chociaż są tańsze od krzeseł z drewna egzotycznego, należy regularnie impregnować. W sprzedaży znajdziemy krzesła z surowego drewna do samodzielnego zabezpieczenia lub od razu zaimpregnowane ciśnieniowo.

Krzesła drewniane ogrodowe
Krzesła drewniane ogrodowe, drewno teak/palisander, kolekcja Volta Edge, producent: Miloo Garden, do kupienia w www.miloohome.pl
Fot. www.miloohome.pl
    Więcej o:

Skomentuj:

Krzesła drewniane - klasyczny mebel do każdego wnętrza