Krzesło Lotos - nieznana perła PRL-u wydobyta z zapomnienia
Krzesło Lotos powstało w 1980 roku i zdobyło wówczas wiele nagród. Ale dopiero teraz, po 37 latach, trafi do produkcji. Kolejny wielki powrót mebli z PRL-u.
Krzesło Lotos zostało zaprojektowane w 1980 roku przez poznańskiego projektanta, Romualda Ferensa. Wyróżniało się na tle innych lekką, ażurową konstrukcją i innowacyjnym mechanizmem składania, przypominającym kwitnący kwiat lotosu. Stąd też wzięła się jego nazwa. Krzesło można wygodnie składać, dzięki czemu nieużywane nie zajmuje wiele miejsca.
Projekt był na tyle ciekawy, że krzesło zostało zgłoszone do konkursu na najlepszy mebel w ramach Targów w Bazylei, gdzie zdobyło główną nagrodę. Projekt Ferensa uznano za nowoczesny, komfortowy i funkcjonalny. To był wielki sukces, który jednak przyszedł w złym czasie. Niedługo potem w Polsce wprowadzono stan wojenny, gospodarka podupadała, produkcja nowych projektów była wstrzymana. Można powiedzieć, że Lotos rozkwitł w niewłaściwym czasie. Na blisko 40 lat popadł w zapomnienie.
Młoda, polska firma Politura z siedziba w Berlinie zajmująca się "przywracaniem" do życia polskiego wzornictwa z lat 50-80. zainteresowała się krzesłem Lotos. Dzięki jej staraniom ten wyjątkowy model trafił teraz po raz pierwszy do seryjnej produkcji.
Zgodnie z oryginalnym projektem krzesło jest produkowane z litego drewna bukowego. Jest dostępne w trzech kolorach. Nawet według współczesnych standardów wygląda bardzo nowocześnie. Docelowo krzesła będą kosztować w zależności od wybarwienia 990 i 1100 zł. Do końca lutego można je nabyć w promocyjnej cenie - 20 proc. taniej.
Politura niedawno wprowadziła inny polski klasyk do produkcji: Fotel R-360. Ikona z 1959 roku w nowej odsłonie
Kim był Romuald Ferens?
Romuald Ferens - urodził się w 1934 roku, we Lwowie. W 1953 roku rozpoczął studia na Wydziale Technologii Drewna w Poznaniu. W ówczesnych realiach była to jedyna szansa na rozwijanie pasji projektowych: przeszłość ojca, członka AK, udaremniła plany studiowania architektury. Od 1957 roku Ferens pracował w Lubawskiej Fabryce Mebli, następnie w Biurze Konstrukcyjno-Technologicznym Przemysłu Terenowego w Poznaniu, a po jego likwidacji w Związku Spółdzielni Meblarskich. W 1984 roku, po latach starań, Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało projektantowi uprawnienia do wykonywania zawodu artysty-plastyka w dziedzinie architektury wnętrz.
- Więcej o:
Święciły triumfy w PRL-u. Legendarne polskie marki znów podbijają rynek
Polski projekt: Clapp - meble w stylu lat 50. i 60.
O nagrodach, inspiracjach, trendach - wywiad z twórcami Grynasz Studio
Meble i oświetlenie marki HULE - design z misją
Lampy od polskich projektantów - neuroestetyczne żyrandole Gie El
Wywiad z Dorotą Koziarą, projektantką kolekcji płytek Masovia Tubądzin
Paged Meble: tradycja i trendy. Dlaczego tak lubimy gięte meble?
Salone del Mobile 2024: Paged Meble w aranżacjach Mai Ganszyniec